Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Publikacja „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”. Rawa prozą, wierszem i obrazem

17.01.2023 - 14:35 aktualizacja 17.01.2023 - 14:35
Redakcja: am

Wraz z szóstą edycją Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE swoją premierę miała publikacja „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”. Wyjątkowy zbiór poezji, prozy i fotografii dostępny jest zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej.

Przepływająca przez Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Katowice rzeka nie-rzeka inspiruje nie tylko urbanistów, ale również artystów – projektantów, fotografów, performerów, pisarzy i poetów. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy w czerwcu 2022 roku odwiedzili wystawę „Temat: Rzeka” zlokalizowaną w dawnej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Przedsięwzięcie będące wynikiem interdyscyplinarnych zajęć prowadzonych przez katowicką Akademię Sztuk Pięknych pozwoliło doświadczyć Rawy poprzez zdjęcia, grafiki, instalacje artystyczne, a także utwory poetyckie i prozatorskie. Za dwa ostatnie elementy odpowiedzialni byli studenci sztuki pisania i twórczego pisania na Wydziale Humanistycznym UŚ. Przygotowane przez nich treści — najczęściej bardzo osobiste — pokazały Rawę, jako nieodłączny element naszej, katowickiej codzienności — przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

Dziś prezentujemy ich prace zebrane w ramach publikacji „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”, która powstała pod czujnym okiem dr. hab. Grzegorza Olszańskiego, prof. UŚ. Formom literackim towarzyszą fotografie autorstwa Anny Sielskiej i Barbary Kubskiej z  Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a skład wykonała Martyna Sobolewska absolwentka Wydziału Artystycznego w Cieszynie (obecnie Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji).

Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej oraz w formie drukowanej (w gabinecie rektora, ul. Bankowa 12, POK. 1.16).

okładka publikacji „PrzepRawa. Wywiad z rzeką Katowice”

return to top