Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Grafika: zdjęcie zbliżenie na dłonie osoby piszącej na maszynie do pisania; u góry logo Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, na dole tekst: Wydział Humanistyczny Sztuka pisania I stopnia stacjonarne

Zapisz się!

(I tura rekrutacji 03.06.2024 12:00 – 10.07.2024 23:59)

SZTUKA PISANIA

Kierunek sztuka pisania przeznaczony jest z jednej strony dla osób, które chcą w przyszłości pracować w mediach (redakcjach gazet i czasopism, portalach internetowych, agencjach reklamowych, wydawnictwach itd.), z drugiej dla wszystkich tych, którzy myślą o samodzielnej karierze pisarskiej lub scenopisarskiej.

W programie studiów kandydaci na studia znajdą warsztaty prowadzone przez nauczycieli akademickich z wieloletnią praktyką pisarską oraz zawodowych, wielokrotnie nagradzanych pisarzy, poetów i scenarzystów (Anna Cieplak, Mikołaj Marcela, Grzegorz Olszański, Ingmar Villiqist i inni). Na sztuce pisania nie zabraknie także przedmiotów teoretycznych przybliżających podstawową wiedzę z zakresu historii i teorii literatury, językoznawstwa, kultury nowych mediów oraz storytellingu czy poetyki reklamy.

Dzięki takiemu programowi studiów studenci nabędą umiejętności tworzenia tekstów użytkowych, publicystycznych czy artystycznych oraz zyskają świadomość dotyczącą funkcjonowania rozmaitych obiegów wydawniczych, współczesnych mediów, rynku książki, życia literackiego i dziennikarstwa w dobie Internetu. Pomoże w tym także udział w projektach artystycznych realizowanych wspólnie z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.

Absolwent studiów będzie przygotowany do pracy w redakcjach, agencjach prasowych, portalach internetowych, wydawnictwach, sektorze usług medialnych, ale również jako samodzielny twórca. Przede wszystkim będzie jednak człowiekiem lepiej rozumiejącym świat wokół niego i potrafiącym w twórczy sposób odpowiedzieć na wyzwania stojące przed nami w XXI wieku.

Aktywność studentów

studencka antologia tekstów nie-ludzkich „Pozaświat”

Studencka antologia tekstów nie-ludzkich „Pozaświat”

Publikacja wydana w ramach 5. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, na którą składają się utwory literackie studentek i studentów sztuki pisania, powstałe w ramach zajęć „Kamień, który mówi. Narracje nieantropocentryczne”, prowadzonych przez absolwenta kierunku, a obecnie doktoranta w Szkole Doktorskiej – Piotra Piekutowskiego.

Wersja online publikacji: ISSUU

Spotkanie wokół antologii: YouTube

Szpol – magazyn internetowy

Ruch artystyczny współtworzony przez studentki i studentów twórczego pisania i marketingu wydawniczego oraz sztuki pisania.

Szpol

– pracownik agencji prasowych;

– pracownik portali internetowych;

– pracownik wydawnictw;

– pracownik sektora usług medialnych;

– rzecznik prasowy;

– prozaik;

– autor tekstów estradowych.

Poznaj nas lepiej

Gdzie będziesz studiować?

Skontaktuj się z nami:

Marzena Musiał
e-mail: marzena.musial@us.edu.pl
tel.: 32 2009 316

ul. Uniwersytecka 4, 40-007 Katowice

return to top