Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja „Środkowoeuropejskie męskości w perspektywie porównawczej” – relacja

06.12.2024 - 15:26 aktualizacja 06.12.2024 - 15:28
Redakcja: am

Międzynarodowa konferencja: „Środkowoeuropejskie męskości w perspektywie porównawczej” odbyła się w Katowicach w dniach 14-15 listopada 2024 r., kontynuując i rozwijając tematykę krytycznych studiów nad mężczyznami i męskością w Europie Środkowej.

Było to drugie wydarzenie zorganizowane w ramach projektu badawczego „Środkowoeuropejskie męskości”, realizowanego przez badaczy z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego, Katedry Literatury Czeskiej i Porównawczej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Karola, Instytutu Literatury Czeskiej Czeskiej Akademii Nauk, Instytutu Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Literatury Słowackiej Słowackiej Akademii Nauk, Instytutu Literatury Słowackiej Słowackiej Akademii Nauk, węgierskiego Centrum Nauk Społecznych – Instytut Socjologii oraz Francuskie Centrum Badawcze Nauk Humanistycznych i Społecznych w Pradze (CEFRES, CNRS-MEAE).

Konferencja była również wspierana przez francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych poprzez program PARCECO.

Dwudniowe wydarzenie podzielone na trzy główne bloki tematyczne – Metodologie, Obiegi, Tradycje – podejmowało i badało różne zagadnienia (de)konstrukcji środkowoeuropejskiej męskości w kontekście historycznym i współczesnym, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji, kultury i literatury.

Wykłady wprowadzające wygłosili Ivan Jablonka (Sorbonne Paris Nord University) – „Co zrobić z mężczyznami?” i Florence Tamagane (University of Lille) – „Historyczne perspektywy represji wobec homoseksualizmu męskiego we Francji: patrząc w przeszłość, patrząc w przyszłość”.

Panel „Metodologie” koncentrował się wokół perspektyw i metodologicznych ram dotyczących badań historii męskości w Europie Środkowo-Wschodniej. „Obiegi” zaoferowały wgląd w formy męskości w literaturze słowackiej i polskiej – badając je w lokalnych kontekstach – oraz w queerowe konstrukcje męskości,  realizujące się w różnych formach sztuki. Panel „Tradycje” zaprezentował perspektywy i analizy różnorodnych kryzysów męskości, manifestujących się w literaturze, prasie i biografiach twórców.

Konferencja zakończyła się podsumowaniem wygłoszonym przez Wojciecha Śmieję i Filipa Mazurkiewicza (Uniwersytet Śląski). W uwagach końcowych zaproponowano dalsze kierunki badań i omówiono plany przyszłej współpracy w ramach projektu, w szczególności zorganizowanie kolejnej międzynarodowej konferencji.

Konferencja przyczyniła się do rozwoju badań i kontynuowania poszukiwań odrębnych metodologii w zakresie środkowoeuropejskich studiów nad męskością, skupionych na perspektywach lokalnych i regionalnych oraz zacieśnienia współpracy międzyuczelnianej.

dwie osoby prowadzące wykład, siedzące przy stole, za nimi ekran rzutnika z wyświetlonym slajdem
panel dyskusyjny, trzy osoby siedzą przy stole konferencyjnym, czwarta stoi, za nimi ekran rzutnika z wyświetlonym slajdem
zdjęcie programu konferencji
uczestnisy konferencji słuchający wykładu
dr hab. Wojciech Śmieja, prof. UŚ wygłaszający wykład
dwie osoby siedzące przy stole konferencyjnym, pomiędzy nimi osoba stojąca przeprowadzająca wykład, za nimi na ścianie ekran rzutnika z wyświetlonym slajdem z napisem "Crisis of masculinity in the bohemian Literature of the 19th century
okładka programu konferencji, na drugim planie trwający wykład
dwie osoby prowadzące wykład, siedzące przy stole, za nimi ekran rzutnika z wyświetlonym slajdem
return to top