„Wszyscy bogowie muszą umrzeć”. O zaskakującej żywotności motywu bogobójstwa we współczesnej kulturze popularnej
Nieśmiertelni i wiecznie młodzi – tak przedstawia się zwyczajowo bóstwa w mitologii greckiej, którą poznajemy w szkołach. Zwrot ten stał się na tyle utarty, iż badacze mitu przeważne nie kwestionują jego prawdziwości. Inaczej ma się jednak sprawa wśród twórców zachodniej kultury popularnej, którzy od ponad trzydziestu lat snują opowieści o bogach (nie tylko greckich), którzy na najróżniejsze sposoby umierają z rąk śmiertelników. W swoim wystąpieniu prześledzę powstanie i rozwój tego niezwykłego tropu popkulturowego, zastanawiając się, czy nie zwraca nam on aby subtelnie uwagi na zbyt często przyjmowaną za pewnik nieśmiertelność bóstw greckich w micie.
dr Maciej Paprocki
historyk, filolog klasyczny i angielski, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz University of Liverpool, tłumacz, znawca mitu greckiego i jego recepcji, badający przedstawienia bóstw greckich w starożytnym eposie i we współczesnej popkulturze: ich moce, słabości, lęki i pragnienia.
Pracował jako konsultant przy tworzeniu gry komputerowej Apotheon (2015), osadzonej w świecie mitu greckiego przedstawionego na wazie czarnofigurowej.
Obecnie zajmuje się badaniem bogobójstwa we współczesnej recepcji mitu greckiego, koncepcjami boskości w filmowym universum Marvela oraz grami komputerowymi inspirowanymi mitologią.
Publikuje m.in. w wydawnictwach: Oxford University Press, Oxbow Books (Oxford), De Gruyter (Boston/Berlin), Peter Lang (Frankfurt am Main), Bloomsbury (London/New York).
Organizator cyklu spotkań: dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa)
W spotkaniach można uczestniczyć zdalnie – osoby chętne proszone są o kontakt z dr Sowińską (agata.sowinska@us.edu.pl).