Dzień Frankofonii 2024

23.02.2024 - 11:11, aktualizacja 19.03.2024 - 14:21
Redakcja: mn

Dyrekcja kierunku filologia romańska ma przyjemność zaprosić nauczycieli języka francuskiego wraz z uczniami liceów do wzięcia udziału w obchodach Dnia Frankofonii, które odbędą się 20 marca 2024 r. w formule stacjonarnej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5). Uroczyste rozpoczęcie wydarzenia nastąpi o godzinie 11:00, a tematem przewodnim tegorocznego święta będą miasta francuskojęzycznego obszaru językowego: „Voyage en Francophonie urbaine. Une célébration citadine”.

W celu rejestracji na wydarzenie prosimy każdego nauczyciela o kontakt mailowy na adres frankofonia.wh@us.edu.pl do dnia 6 marca 2024 r. oraz podanie nazwy szkoły i liczby uczniów, którzy zechcą gościć w murach naszej Alma Mater. Od uczestników wydarzenia nie będą pobierane żadne dane osobowe. Pragniemy zaznaczyć, iż w przypadku dużego zainteresowania, przekraczającego nasze możliwości lokalowe, o uczestnictwie w obchodach będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

plakat z programem Frankofonii 2024

FRANCOPHONIE 2024

Voyage en Francophonie urbaine. Une célébration citadinene célébration citadine

WARSZTATY I WYKŁADY

dr hab. Krzysztof Jarosz

Być świecą w mroku. Dziesięć rozmów Delphine Horvilleur po 7 października 2023

mgr Judyta Mężyk

Paryż: miłość od drugiego wejrzenia

warsztat do wyboru:

• Krajobrazy miejskie i wiejskie w malarstwie francuskim – dr Monika Horyśniak
  • O „językowych kreacjach”, czyli o językach kreolskich – dr Magdalena Perz
  • Parlez-vous parisien? Czyli mówić jak mieszkańcy stolicy Francji – mgr Judyta Mężyk
  • Kulinarna podróż po Francji – Koło Naukowe Francofil(le)s
  • A Ty jakie miasto wybierzesz? – Studentki Gabriela Okoń, Paulina Binias, Julia Skrabania i Maja Romańczak pod merytoryczną opieką mgr. Pawła Goldy

mgr Safae Omrani

Rabat, capitale moderne et ville historique : un patrimoine en partage

Zakończenie i występ muzyczny Koła Naukowego Francofil(le)s

Przy okazji Dnia Frankofonii organizowany jest konkurs pt. „L’Âme urbaine. À la découverte des villes francophones”, a jego regulamin znajduje się w załączniku. Wręczenie dyplomów i upominków odbędzie podczas wydarzenia.

Regulamin konkursu.

Klauzula RODO