Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Otwarte Seminarium Polonistyczne

22.11.2024 - 13:55, aktualizacja 22.11.2024 - 13:55
Redakcja: am

W piątek, 29 listopada 2024 roku, o godzinie 11.30 w Sali Zbigniewa Jerzego Nowaka (B1.18) odbędzie się kolejne z cyklu Otwarte Seminarium Polonistyczne.

Gościć będziemy dr hab. Magdalenę Bąk, prof. UŚ, autorkę opublikowanej w tym roku monografii Romantyczni wojażerowie. Mickiewicza i Słowackiego listy z/o podróży.

Rozmowę o książce poprowadzą pracownicy Instytutu Polonistyki: prof. dr hab. Elżbieta Dutka oraz prof. dr hab. Aleksander Nawarecki.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych!

okładka książki Magdaleny Bąk pt. Romantyczni Wojażerowie

Celem książki jest przeanalizowanie wyłaniających się z korespondencji Mickiewicza i Słowackiego oryginalnych poglądów na istotę i wartość podróżowania. Wiek XIX, który można bez ryzyka przesady nazwać wiekiem podróży, stającej się w tym czasie potrzebą, modą, a nawet przymusem, wykształcił wiele rodzajów podróżowania i różne typy podróżników (wielu z nich utrwaliło swoje przeżycia w popularnym gatunku podróży). Mickiewicz i Słowacki swoje refleksje teoretyczne – pozwalające na rekonstrukcję ich stosunku do tego fenomenu epoki – zawarli przede wszystkim w korespondencji, która jest w tej książce poddawana interpretacji z wykorzystaniem narzędzi z zakresu travel writing studies.

dr hab. Magdalena Bąk, prof. UŚ – zatrudniona w Instytucie Polonistyki w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej zainteresowania badawcze skupiają się wokół literatury romantyzmu, podróżopisarstwa XIX wieku, motywów australijskich w literaturze polskiej oraz polsko-portugalskich relacji kulturowych. Autorka książek: Mickiewicz jako erudyta (w okresie wileńsko-kowieńskim i rosyjskim); Twórczy lęk Słowackiego. Antagonizm wieszczów po latach; Gdzie diabeł (tasmański) mówi dobranoc. Wizerunek Australii w literaturze polskiej; „Gdzie ziemia się kończy, a morze zaczyna”. Szkice polsko-portugalskie (wspólnie z Lidią Romaniszyn-Ziomek); Camões i smak sardynek. Dziewiętnastowieczne polskie relacje z podróży do Portugalii.

return to top