Otwarte Seminarium Polonistyczne – rozmowa z prof. Tadeuszem Sławkiem

06.05.2024 - 14:46, aktualizacja 13.05.2024 - 08:32
Redakcja: am

24 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w Sali Zbigniewa Jerzego Nowaka (B1.18) odbędzie się kolejne Otwarte Seminarium Polonistyczne.

Nasze zaproszenie zechciał przyjąć Pan Profesor Tadeusz Sławek, a rozmawiać będziemy o jego najnowszej książce –U– opublikowanej w 2024 roku przez Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Rozmowę poprowadzą pracownicy Instytutu Polonistyki: dr hab. Beata Mytych-Forajter, prof. UŚ i dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ.

Serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych!

–U– (obecność dwóch myślników stanie się jasna później) zapowiadało stratę, pomniejszanie czegoś lub autora (nie tylko ilościowe, ale i jakościowe, wtedy stawało się „umniejszaniem”, o którym Angelus Silesius mówi jako o Verkleinerung), pozostawianie pustego po czymś/kimś (także po autorze) miejsca. Mogło być zapowiedzią odarcia czegoś/kogoś (także autora) z pozorów, usunięciem tego, czym się wydawał, pokazaniem, że nigdy nie jest się tym, czym się wydajemy, za kogo „uchodzimy”. Było też głosem trąbki nawołującej do odwrotu, czasem z zachowaniem tego, co najważniejsze („ujść z życiem”), ale również tego odwrotu, który będzie nieodwołalnym odwrotem z życia, z którego ujdziemy jak powietrze z opony, nie zostawiając śladu. Może więc –U– jest znakiem zacierającym znaki po sobie, śladem mającym wymazać ślady, tak by zostało puste miejsce. (fragment książki)

Książka –U– inauguruje nową serię Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego U–booki. W nowej szacie graficznej ukażą się w niej wznowienia trzech klasycznych już monografii prof. dra hab. Tadeusza Sławka: U-bywać. Człowiek, świat, przyjaźń w twórczości Williama Blake’a (2001), Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata (2009) oraz U-chodzić (2015).

okładka książki Tadeusza Sławka pt. "-U-"