„Rozmajte Ślōnski” – pierwsze z cyklu spotkań dyskusyjnych wokół filmu, teatru i nie tylko. Porozmawiajmy o Berciku…

17.04.2024 - 13:40, aktualizacja 18.04.2024 - 16:01
Redakcja: am

grafika informująca o spotkaniu

Śląsk przedstawiany w filmie, dramacie, literaturze i innych tekstach kultury, jawi się jako pełen sprzeczności. Ten ukazany w „Cholonku” Janoscha nie ma wiele wspólnego z Górnym Śląskiem „Perły w Koronie” Kazimierza Kutza. Wszystkie te autorskie interpretacje dodają coś do naszego rozumienia świata, w którym żyjemy, każda jest jednocześnie odrębnym światem samym w sobie.

W ramach cyklu „Rozmajte Ślōnski” Interdyscyplinarne Koło Naukowe Regionalistów Śląskich UŚ, przy wsparciu stowarzyszenia Ruch Autonomii Śląska, proponuje pochylenie się nad najbardziej znanymi/kontrowersyjnymi/interesującymi przykładami „Śląsków przedstawionych”.

Celem spotkań będzie swobodna, nieskrępowana dyskusja, wymiana obserwacji, interpretacji i poglądów przez wszystkich uczestników, moderowana przez uznanych śląskich naukowców i ludzi kultury.

Na premierowym spotkaniu przyjrzymy się jednemu z najbardziej rozpoznawalnych, a przy tym kontrowersyjnych przykładów konstruowania Górnego Śląska. Serial „Święta Wojna”, emitowany w TVP2 w latach 2000–2009, zna w Polsce niemal każdy. Po seansie porozmawiamy o oferowanym przez jego twórców dyskursie śląskości. Zaproszeni eksperci to dr hab. Jerzy Gorzelik, prof. UŚ, opiekun Koła, i Adam Kowalski, kulturoznawca, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i twórca wielu inicjatyw i wydarzeń kulturalnych.

miejsce: SPINplace UŚ, ul. Bankowa 5 w Katowicach, Sala konferencyjna A

link do wydarzenia: Facebook

W programie:

Święta wojna odc. 1 „Kolega z wojska”

21:10 min | Polska 1999

reż. Marek Bielecki

wyst. Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Hanke,
Joanna Bartel

Święta wojna odc. 4 „Śląski macho”

17:36 min | Polska 1999

reż. Marek Bielecki

wyst. Zbigniew Buczkowski, Krzysztof Hanke,