Seminarium filozoficzne: „Filozofia języka Arthura Schopenhauera i wpływ na Ludwiga Wittgensteina” – dr Michał Dobrzański

22.11.2022 - 14:10, aktualizacja 22.11.2022 - 14:10
Redakcja: mn

Zapraszamy na seminarium filozoficzne: „Filozofia języka Arthura Schopenhauera i wpływ na Ludwiga Wittgensteina”. Prelegentem będzie dr Michał Dobrzański z Uniwersytetu Warszawskiego, a organizatorami są prof. dr hab. Wojciech Sady, mgr Dawid Szombierski. Wydarzenie odbędzie się 28.11.2022 r. o godzinie 13.45 w sali dydaktycznej (014) w CINiB-ie (ul. Bankowa 11a).

Dr Michał Dobrzański, p.o. kierownika Zakładu Filozofii Społecznej i kierownik Pracowni Studiów nad Filozofią Niemiecką na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W swojej pracy badawczej zajmuje się problematyką języka i metodologii filozoficznej w filozofii Arthura Schopenhauera, jego krytyką pojęcia rozumu oraz wpływem na filozofię dwudziestowieczną. W 2016 roku uzyskał wspólny tytuł doktorski przyznany przez Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji na podstawie pracy wydanej następnie jako „Begriff und Methode bei Arthur Schopenhauer” (Königshausen & Neumann). Badacz w projekcie NCN „Lokalność rozumu”.

Linki: deutschephilosophie.wfz.uw.edu.pllor.wfz.uw.edu.pl

Prof. dr hab. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei i tłumacz. Autor książek (wybrane publikacje): „Struktura rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce”, „Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana”, „Dzieje religii, filozofii i nauki” (III tomy), „Wittgenstein: życie i dzieło”. Tłumacz (wybrane przekłady): B. Russell „Problemy filozofii” i I. Lakatos „Pisma z filozofii nauk empirycznych”.

Link do kanału na platformie YouTube.

Mgr Dawid Szombierski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania: epistemologia, metafizyka i filozofia nauki.

4 książki ułożone jedna na drugiej i oparty o nie notes