Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Seminarium filozoficzne: „Niepublikowana korespondencja polskich logików z Heinrichem Scholzem w latach 1928-1956”

01.12.2023 - 11:58, aktualizacja 01.12.2023 - 11:58
Redakcja: mn

Zapraszamy na seminarium filozoficzne pt. „Niepublikowana korespondencja polskich logików z Heinrichem Scholzem w latach 1928-1956”, które odbędzie się 07.12.2023 r. (czwartek) o godzinie 17:15 w sali 337 w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 11, Katowice).

Prelegentką będzie dr hab. Gabriela Besler, prof. UŚ. Istnieje możliwość dołączenia do wydarzenia na platformie MS Teams. Planowane jest również nagranie spotkania.

Organizatorami seminarium są prof. dr hab. Wojciech Sady, mgr Dawid Szombierski.

Zapraszamy do zapoznania się z transmisją z poprzedniego wydarzenia, na którym referat zatytułowany „Narodziny naukowych stylów myślenia w XVII w. a problem demarkacji” wygłosił prof. dr hab. Wojciech Sady.

na pierwszym planie zdjęcia widać otwarty notes, na którym leży długopis, w tle uczestnicy konferencji, których sylwetki są niewyraźne

Dr hab. Gabriela Besler, prof. UŚ – badaczka zatrudniona od 1991 roku w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 2019 na stanowisku profesora uczelni. Studiowała filozofię i doktoryzowała się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Autorka trzech książek: „Spór o koncepcję metafizyki. Tomizm egzystencjalny M. A. Krąpca a filozofia analityczna P. F. Strawsona”, „Gottloba Fregego koncepcja analizy filozoficznej” oraz „»Podążamy tymi samymi lub podobnymi drogami myślowymi«. Tematyka korespondencji logicznej Gottloba Fregego z Giuseppem Peanem, Dawidem Hilbertem i Bertrandem Russellem. Katowice”.

Prof. dr hab. Wojciech Sady – filozof nauki, historyk idei i tłumacz. Autor książek (wybrane publikacje): „Struktura rewolucji relatywistycznej i kwantowej w fizyce”, „Spór o racjonalność naukową: od Poincarégo do Laudana”, „Dzieje religii, filozofii i nauki” (III tomy), „Wittgenstein: życie i dzieło”. Tłumacz (wybrane przekłady): B. Russell „Problemy filozofii” i I. Lakatos „Pisma z filozofii nauk empirycznych”.

You Tube: https://www.youtube.com/@wojciechsady480/featured

Mgr Dawid Szombierski – doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zainteresowania: epistemologia, metafizyka i filozofia nauki.

You Tube: http://www.youtube.com/@DawidSzombierski

return to top