Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Aktualności

WAŻNE ostatnia tura rejestracji w usos na zajęcia od 19 st(...) WAŻNE ostatnia tura rejestracji w usos na zajęcia od 19 stycznia 2024 do 9 lutego 2024!!!

Rejestracja w usos na zajęcia od 19 stycznia do 09 Lutego 2024!!!
UWAGA – WAŻNE ostatnia tura

 

Szanowni Państwo,

Studenci studiów stacjonarnych Kierunku Filologia Romańska, Francuska, Włoska, Hiszpańska

Zarejestrowanie się na przedmioty  w terminie w USOS będzie niezbędnym warunkiem do uzyskania wpisu oceny w indeksie elektronicznym USOS. Zobowiązani są Państwo do rejestracji w pierwszej turze. Problemy z rejestracją proszę zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu (filrom.wh@us.edu.pl).

Dnia 19 stycznia 2024 dla studentów studiów drugiego stopnia i studiów pierwszego stopnia o godzinie 10:00 rozpocznie się rejestracja na przedmioty w semestrze zimowym 2023/2024. Rejestracja odbędzie się za pomocą systemu USOSWeb dostępnego pod adresem usosweb.us.edu.pl. Uprzejmie prosimy o zarejestrowanie się na przedmioty wykazane w Państwa harmonogramie zajęć oraz na praktyki zawodowe (zgodnie z programem studiów umieszczonym w Karcie Kierunku). W przypadku przedmiotów do wyboru, prosimy o rejestrację tylko na te, które już wcześniej Państwo wybrali, podając listę zbiorczą do Sekretariatu Filologii Romańskiej. Przy przedmiocie praktyczna nauka języka,

09 lutego 2024 do godziny 23:30.

Uprzejmie proszę o rejestrowanie się zaraz po otwarciu rejestracji i zgłaszanie problemów mailowo (filrom.wh@us.edu.pl), bądź w Sekretariacie najpóźniej cztery dni przed zakończeniem rejestracji.

Rejestracja jest uporządkowana wg specjalności oraz przedmiotów wspólnych. Proszę zwrócić szczególną uwagę na grupę przedmiotów wspólnych, gdyż chodzi tu o to, że przedmioty mają jeden wspólny kod, mimo że grupy różnych specjalności mają zajęcia osobno.

Państwa identyfikatorem w systemie jest numer PESEL. Hasło jest takie samo jak w systemie rejestracji żetonowych, za pomocą którego następuje rejestracja na zajęcia z wychowania fizycznego. W sytuacji gdy hasło zostanie zagubione prosimy skorzystać z formularza do odzyskiwania hasła dostępnego na stronie logowania.

W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem prosimy o kontakt drogą mailową na adres usosweb@us.edu.pl

 

Poniżej wyciąg z regulaminu studiów:

https://aktyprawne.us.edu.pl/d/6335/5/?tc=66– §10, pkt 7.

7) wypełniania obowiązków wynikających z programu studiów, w szczególności:

a) rejestrowania się na zajęcia zgodnie z ustalonym na wydziale kalendarzem rejestracji w systemie USOS,

b) dokonywania w systemie USOS, w ustalonych przez Uniwersytet terminach, podpięć modułów pod właściwy program i etap studiów;

c) zgłaszania do rozliczenia w ustalonych przez Uniwersytet terminach w systemie USOS zrealizowanych, wynikających z programu studiów etapów kształcenia;

d) bieżącego zapoznawania się w systemie USOS z dokumentacją przebiegu jego studiów, w tym z treścią rozstrzygnięć wydanych w jego sprawie i udostępnionych w systemie USOS;

Spotkanie dla studentów z przedstawicielami firmy ArcelorMi(...) Spotkanie dla studentów z przedstawicielami firmy ArcelorMittal

Zapraszamy wszystkich studentów sosnowieckiej części Wydziału Humanistycznego na otwarte spotkanie z przedstawicielami firmy ArcelorMittal, które połączone będzie z warsztatem dotyczącym rozmów rekrutacyjnych oraz tworzenia CV.

Spotkanie odbędzie się 30.11.23 (czwartek) w godz. 13.00 – 13.45 w sali 0.3.
Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Jubileusz 50 lat romanistyki śląskiej Jubileusz 50 lat romanistyki śląskiej
left img

25 września 2023 roku o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystość jubileuszowa połączona z inauguracją międzynarodowej konferencji naukowej La Pensée humaniste hier et aujourd’hui – tradition et (r)évolution dans les langues et littératures romanes

Frankofonia 2023 - wyniki konkursu Frankofonia 2023 - wyniki konkursu

Szanowni Państwo! Drodzy Licealiści! Z prawdziwą przyjemnością podajemy wyniki konkursu Du passé vers le présent! Un événement, un personnage ou une œuvre d’art qui a façonné la contemporanéité d’un pays francophone choisi zorganizowanego w ramach święta Frankofonii 2023:

 

wyróżnienie 

Stanisław Kondera

z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej

za prezentację o Sédar Senghor

 

III miejsce

Aleksandra Skrzypiec i Arletta Szyjka

z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu

za prezentację o Coco Chanel

 

II miejsce

Maja Krajewska i Piotr Fochtman

z IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

za prezentację o Wiktorze Hugo

 

I miejsce

Patrycja Kołodziejczyk

z IX Liceum Ogólnokształcącego im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu

za prezentację o Amélie Poulain

 

Serdecznie gratulujemy!

 

Frankofonia 2023 - program wydarzenia Frankofonia 2023 - program wydarzenia
left img

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z programem Frankofonii 2023, która odbywać się będzie 21 marca 2023 roku od godziny 10:00.

Serdecznie zapraszamy!

Program Frankofonii 2023

Frankofonia 2023 - regulamin konkursu Frankofonia 2023 - regulamin konkursu

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie na prezentację multimedialną pt. « Du passé vers le présent! Un événement, un personnage ou une œuvre d’art qui a façonné la contemporanéité d’un pays francophone choisi » organizowanego w ramach obchodów Dnia Frankofonii 2023 !

Regulamin_konkursu_Frankofonia_2023

Klauzula_informacyjna_RODO_ _oświadczenia_KONKURS_Frankofonia-2023

Warsztaty prowadzone w ramach programu Erasmus+ Warsztaty prowadzone w ramach programu Erasmus+
left img

W tym tygodniu w ramach programu Erasmus+ gościmy na naszej uczelni przedstawicieli I.E.S. Antonio Serna Serna of Albatera (www.iesantonioserna.com): Javiera Galianę Garcíę, Ricardo Salinas Sernę, Jesúsa Delgado Sampera i Pedro Alcaraza Giméneza.

Dnia 16 grudnia serdecznie zapraszamy na warsztaty:

– prowadzone przez Jesúsa Delgado Sampera pt: „Análisis DAFO personal (Reflexión sobre las Debilidades, Amenazas, Fortalezas y Oportunidades de uno mismo.)”, które odbędą się  o godz. 11:30 w sali 1.23,

– prowadzone przez Pedro Alcaraza Giméneza pt. „Historia Contemporánea Española. Analogías con la Historia Moderna Polaca”, które odbędą się o godz. 13:45, w sali 1.17.

Dni Kultury Quebeckiej 2022 Dni Kultury Quebeckiej 2022
left img

Zgodnie z tradycją na początku grudnia zapraszamy miłośników Quebecu i Kanady na spotkanie z literaturą i kulturą Kraju Klonowego Liścia!

7 grudnia zapraszamy do siedziby Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu (ul. Grota-Roweckiego 5, sala 0.1) oraz na You Tube UŚ uczniów, studentów oraz wszystkich sympatyków ojczyzny Anne z Zielonych Szczytów (lub – jeśli ktoś woli – Ani z Zielonego Wzgórza). Kanadyści i quebecyści reprezentujący różne ośrodki (UAM, UJ, UŁ, UŚ)  opowiedzą o literaturze, przekładzie, malarstwie, języku oraz polityce.

Program na 7.12.2022 r.

8 grudnia zapraszamy do udziału w seminarium naukowym poświęconym twórczości zmarłej niedawno neoquebeckiej pisarki Régine Robin. W dyskusji udział wezmą uznani badacze z Kanady, Niemiec, Belgii i Polski. Seminarium odbędzie się na platformie MS Teams oraz na You Tube UŚ.

Program na 8.12.2022 r.


Dzień Kultury Quebeckiej
 (w tym roku ponownie w wydaniu dwudniowym) organizowany jest od 2005 roku. Tradycję zapoczątkował prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, ówczesny kierownik Zakładu Badań Kanadyjskich i Przekładu Literackiego, pomysłodawca przedsięwzięcia. Przez wiele lat kanadyści i quebecyści związani z istniejącym do 2017 roku Instytutem Języków Romańskich i Translatoryki oraz zaproszeni goście przybliżali szerokiej publiczności specyfikę kultury quebeckiej i kanadyjskiej. W całej historii DKQ nie odbył się tylko raz, ze względów epidemicznych. Od zeszłego roku spotykania z uczestnikami odbywają się stacjonarnie oraz wirtualnie.

Seminaria na temat kompetencji czytelniczych oraz kompetencj(...) Seminaria na temat kompetencji czytelniczych oraz kompetencji literackich

W dniach 6-17 grudnia 2022 r. w ramach programu PROM gościmy w sosnowieckiej części naszego Wydziału panią dr Juanę Herrerę Cubas oraz panią dr Carmen Ángeles Perdomo López z Uniwersytetu La Laguna (Teneryfa, Hiszpania).

W dniu 8 grudnia w godz. 11:00- 14:30 w sali Rady Wydziału pani dr Juana Herrera Cubas poprowadzi seminarium pt.  „Lengua materna, segundas lenguas y lenguas extranjeras. Convergencia y aplicación de los modelos de investigacióndel lenguaje en su forma escrita”.

W dniu 9 grudnia w godz. 11:30-15:15 pani dr Carmen Ángeles Perdomo López poprowadzi seminarium pt. „La competencia lectora: el hábito lector y el fomento de la lectura”  (pierwsza część w sali 1.23, dalsza w 2.47).

Serdecznie zapraszamy!

Mapowanie Annie Ernaux – wykład mistrzowski prof. Krzyszt(...) Mapowanie Annie Ernaux – wykład mistrzowski prof. Krzysztofa Jarosza

Komisja Historycznoliteracka PAN – oddział w Katowicach serdecznie zaprasza na wykład mistrzowski prof. Krzysztofa Jarosza pt. Mapowanie Annie Ernaux,
który odbędzie się 6 grudnia 2022 roku o godzinie 17.15 w sali C0.37 na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej 4.

plakat informujący o wykładzie

Spotkanie dla nauczycieli języka hiszpańskiego Spotkanie dla nauczycieli języka hiszpańskiego

W dniu 16 października 2022 r., na Wydziale Humanistycznym w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej 4, odbędzie się spotkanie dla nauczycieli języka hiszpańskiego organizowane przez Asociación de Escuelas de Español de Andalucía i Agencję Promocji Regionu Andaluzji „Extenda” we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Serdecznie zapraszamy zarówno nauczycieli, jak i studentów!

Więcej informacji na stronie: https://us.edu.pl/wydzial/wh/event/spotkanie-dla-nauczycieli-jezyka-hiszpanskiego/

Konferencja "Journée d'étude. Autour de l'oeuvre d'Ananda (...) Konferencja "Journée d'étude. Autour de l'oeuvre d'Ananda Devi"

Wszystkich miłośników prozy Anandy Devi zapraszamy na seminarium naukowe poświęcone jej twórczości. „La journée d’études : Autour de l’œuvre d’Ananda Devi”, wirtualne spotkanie wokół dzieła maurytyjskiej pisarki, która uhonorowana zostanie tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, odbędzie się 9 czerwca (w godzinach 15.00-19.00) na platformie MS Teams. Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale YT UŚ. Seminarium odbędzie się w języku francuskim. W czasie spotkania referaty wygłoszą uznani badacze z całego świata, przewidziana jest także dyskusja. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Afisz konferencji o Anandzie Devi z linkiem do spotkania

Przedłużenie współpracy z Zespołem Szkół i Placówek (...) Przedłużenie współpracy z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach

Informacja o przedłużeniu współpracy z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach

„Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” – wy(...) „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” – wykład i warsztaty

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie gościnnym pt. „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” oraz warsztatach z tłumaczenia konsekutywnego.

Wykład i warsztaty poprowadzi Karolina Berezowska – tłumaczka ustna akredytowana przy instytucjach UE (tłumaczka konferencyjna języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i greckiego oraz przysięgła języka angielskiego, francuskiego i greckiego).

Wykład odbędzie się 13 maja 2022 r. o godzinie 10.30 w sali 0.51 w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5.

Zapisy na wykład i/lub warsztaty przyjmuje dr Magdalena Popławska (magdalena.poplawska@us.edu.pl).

Instrukcja do Karty Kierunku Instrukcja do Karty Kierunku

Instrukcja do Karty Kierunku

Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano” Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano”!

Jeżeli interesuje Cię język hiszpański oraz wszystko co z nim związane, to jest to idealna okazja!

Podczas spotkania omówione zostaną kwestie organizacyjne, odbędzie się wybór zarządu oraz będzie możliwość dołączenia do Naszego Koła!

Spotkanie odbędzie się 9 marca br. o godzinie 18:30 na platformie Teams.

Opiekunem Studenckiego Koła Naukowego jest dr Aniela Kucharska.

Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, zainteresowanych tematyką hispanistyczną :)​

Link do kanału: MS Teams

XXV Szkoła Doktorska krajów Wyszehradu - zaproszenie XXV Szkoła Doktorska krajów Wyszehradu - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Państwa Doktorantów wraz z Opiekunami Naukowymi do udziału w XXV. Szkole Doktorskiej organizowanej przez Towarzystwo Gallica i Uniwersytet w Brnie. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączniku.

 

EB Brno 2022 – Migrations

Wręczenie Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu (...) Wręczenie Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” Jego Ekscelencji Ambasadorowi Królestwa Hiszpanii w Polsce

W dniu 28 stycznia 2022 odbędzie się uroczystość wręczenia Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” Jego Ekscelencji Ambasadorowi Królestwa Hiszpanii w Polsce, Panu Francisco Javierowi Sanabrii Valderramie oraz Dyrektorowi Instytutu Cervantesa w Krakowie, Panu Fernando Martínezowi-Varamie de Rey de Irezábal.

W uroczystości wezmą udział Pani María Luisa Riveiro García- Dyrektor Biura ds. Komunikacji, Pan Claudio Andrade Lucena- Radca ds. Turystyki, Pani Obdulia Taboadela- Radczyni ds. Edukacji, Pan Radosław Fronc- Konsul honorowy Hiszpanii, Pani Esther Domínguez Marín- Dyrektor ds. Nauczania w Instytucie Cervantesa w Krakowie oraz Pani Zofia Jakubowska-Pindel- Koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

Wydział Humanistyczny będą reprezentować:

prof. dr hab. Adam Dziadek- Dziekan Wydziału Humanistycznego

dr hab. Andrzej Rabsztyn, prof. UŚ – Dyrektor Kierunku Filologia romańska

dr Cecylia Tatoj- wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów.

KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU

KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU

„Humor i uśmiech to znak zwycięskiego górowania nad losem.”

Stefan Garczyński

 

Humor to pogodny nastrój, wesołe usposobienie, to stan psychiki subiektywnie postrzegany jako pozytywny. Jest zjawiskiem spotykanym we wszystkich społeczeństwach i pełni wiele funkcji w życiu codziennym. Pomaga rozładować napięcie i stres, ułatwia  nawiązać nieformalne relacje. Dzięki humorowi człowiek łatwiej znosi zmienne koleje losu i odzyskuje poczucie proporcji w ocenie rangi wydarzeń.

Niewątpliwie humor jest pojęciem uniwersalnym, ale to, co, gdzie, kiedy, z kim i w jakich okolicznościach jest uważane za zabawne różni się w zależności od kultury.  Humor często niesie ze sobą ukryte komunikaty, które nie są łatwe do wychwycenia przez osoby posługujące się drugim językiem lub pochodzące z innej kultury, a zatem jest podatny na błędną interpretację w komunikacji międzykulturowej (Bell, 2007).

Celem 3. Dnia Komunikacji Międzykulturowej jest spojrzenie na humor z perspektywy różnych kultur. Słuchając prezentacji przygotowanych przez pracowników oraz studentów Koła Komunikacji Międzykulturowej dowiecie się Państwo jak posługują się humorem przedstawiciele różnych kultur, co nas śmieszy a co może  wprawić w zakłopotanie.

ZAPRASZAMY na nasze wydarzenie w dniu 7 grudnia 2021, które odbędzie się na MS Teams, od godz. 9.00.

Link do wydarzenia oraz szczegółowy program będzie podany tydzień przed wydarzeniem.

 

Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. K(...) Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. Krzysztofowi Jaroszowi Orderu Palm Akademickich

6 lipca 2021 roku w Rektoracie UŚ podpisana została umowa o współpracy z Ambasadą Francji. Jest to bardzo ważny krok na rzecz wzmocnienia frankofonii na poziomie współpracy między Ambasadą Francji oraz Uniwersytetem Śląskim.

Podczas tej uroczystości prof. dr hab. Krzysztof Jarosz odebrał insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich, które przyznawane są za zasługi w upowszechnianiu francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej.

Gratulujemy!

Więcej informacji oraz zdjęcia:

Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. Krzysztofowi Jaroszowi Orderu Palm Akademickich

Prof. Krzysztof Jarosz wyróżniony Orderem Palm Akademickich

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz - wykład mistrzowski Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz - wykład mistrzowski
left img
Zaproszenie na wykład mistrzowski
Z największą przyjemnością informujemy, że w dniu 09 marca 2021 roku o godzinie 17:00 prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz wygłosi wykład mistrzowski pod tytułem „Między Wschodem a Zachodem. Wstęp do estetyki Anandy Devi”.
Więcej informacji oraz link do wykładu znajdziecie na stronie Komisji Historycznoliterackiej PAN:
Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wybrany do EUA Nominations(...) Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wybrany do EUA Nominations Committee
Z ogromną przyjemnością informujemy, że prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś został wybrany do European University Association Nominations Committee, którego zadaniem jest opiniowanie i rekomendowanie EUA Council kandydatów na członków i prezydenta EUA Board.
Jednocześnie prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś został również wybrany na przewodniczącego Zespołu Bolońskiego KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz rzecznika KRASP.
Zaproszenie do udziału w kursach frazeodydaktycznych Zaproszenie do udziału w kursach frazeodydaktycznych

Na platformie edukacyjnej Navoica.pl są dostępne kursy online z frazeologii w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim opracowane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Nr umowy: POWR.03.01.00-00-W009/18-00. Kierownikiem projektu jest dr hab. Monika Sułkowska, prof.UŚ.

Do kursów odsyłają poniższe linki:

Celem platformy Navoica.pl, utworzonej z inicjatywy MNiSW, jest popularyzacja nauki oraz wiedzy, która wychodzi poza zakres standardowego kształcenia w szkolnictwie wyższym. Kursy są bezpłatne i mają otwarty dostęp.

Wszelkie informacje na temat projektu oraz kursów frazeodydaktycznych dostępne są na stronie internetowej www.kursyfrazeo.us.edu.pl

Zapraszamy do korzystania z tej oferty!

Kierownik oraz Wykonawcy Projektu.

Wnioski stypendialne Wnioski stypendialne

12.10.2020


STYPENDIA SOCJALNE I DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Od dnia 1 października 2020 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków stypendialnych stypendiów socjalnych oraz stypendiów dla osób niepełnosprawnych, zapomóg.

Wnioski należy składać w systemie USOSweb, a następnie wydrukowaną wersję papierową wraz z dokumentacją należy dostarczyć do działu zajmującego się sprawami socjalno-bytowymi, który będzie przyjmował dokumenty.

Przyjmowanie wniosków kierunków studiów prowadzonych w lokalizacji:
Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5 – HOL GŁÓWNY BUDYNKU

w dn. 1.10., 2.10., 5.10., 6.10., 7.10., 8.10., 9.10., 10,10., 13.10., 14.10., 15.10., 19.10., 20.10., 21.10., 26.10., 27.10

PRZYJMOWANIE WNIOSKÓW ODBYWA SIĘ W GODZ. 10.00-15.00.

Harmonogram przyjmowania wniosków w LISTOPADZIE zostanie zamieszczony w okresie późniejszym.

Korespondencję w sprawie stypendiów proszę wysyłać na adres:

 

 

STYPENDIA REKTORA

 

Wnioski o stypendia Rektora należy składać od  dnia 1 października 2020 w wersji elektronicznej za pośrednictwem  systemu USOSweb, a następnie wydrukowaną wersję papierową należy złożyć w dziekanacie toku studiów właściwym dla obsługi danego kierunku.

PRZYJMOWANIE WNIOSKÓW O STYPENDIA REKTORA ODBYWA SIĘ W GODZINACH PRACY DZIEKANATÓW TOKU STUDIÓW W KAŻDEJ Z LOKALIZACJI WYDZIAŁU.

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz Kawalerem Orderu Palm Aka(...) Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz Kawalerem Orderu Palm Akademickich
left img

Szanowni Państwo,

z ogromną przyjemnością informuję, że Premier Rządu Francuskiego, Pan Jean Castex, mianował Pana Prof. dra hab. Krzysztofa Jarosza Kawalerem Orderu Palm Akademickich. To francuskie odznaczenie przyznawane jest wybitnym naukowcom oraz postaciom świata kultury i szkolnictwa we Francji oraz obcokrajowcom aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie. Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z wyrazami szacunku

Dr hab. Andrzej RABSZTYN, prof. UŚ
Dyrektor Kierunku Studiów Filologia Romańska

 

return to top