Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
Wydział Humanistyczny

Aktualności

Konferencja "Journée d'étude. Autour de l'oeuvre d'Ananda (...) Konferencja "Journée d'étude. Autour de l'oeuvre d'Ananda Devi"

Wszystkich miłośników prozy Anandy Devi zapraszamy na seminarium naukowe poświęcone jej twórczości. „La journée d’études : Autour de l’œuvre d’Ananda Devi”, wirtualne spotkanie wokół dzieła maurytyjskiej pisarki, która uhonorowana zostanie tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, odbędzie się 9 czerwca (w godzinach 15.00-19.00) na platformie MS Teams. Wydarzenie będzie także transmitowane na kanale YT UŚ. Seminarium odbędzie się w języku francuskim. W czasie spotkania referaty wygłoszą uznani badacze z całego świata, przewidziana jest także dyskusja. Serdecznie zachęcamy do udziału!

Afisz konferencji o Anandzie Devi z linkiem do spotkania

Przedłużenie współpracy z Zespołem Szkół i Placówek (...) Przedłużenie współpracy z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach

Informacja o przedłużeniu współpracy z Zespołem Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach

„Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” – wy(...) „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” – wykład i warsztaty

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie gościnnym pt. „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” oraz warsztatach z tłumaczenia konsekutywnego.

Wykład i warsztaty poprowadzi Karolina Berezowska – tłumaczka ustna akredytowana przy instytucjach UE (tłumaczka konferencyjna języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i greckiego oraz przysięgła języka angielskiego, francuskiego i greckiego).

Wykład odbędzie się 13 maja 2022 r. o godzinie 10.30 w sali 0.51 w Sosnowcu przy ul. Grota-Roweckiego 5.

Zapisy na wykład i/lub warsztaty przyjmuje dr Magdalena Popławska (magdalena.poplawska@us.edu.pl).

Instrukcja do Karty Kierunku Instrukcja do Karty Kierunku

Instrukcja do Karty Kierunku

Rejestracja 07.04-20.04.2022 - ostatnia tura Rejestracja 07.04-20.04.2022 - ostatnia tura

Szanowni Państwo,

Studenci  studiów stacjonarnych Kierunku Filologia Romańska

Poniżej wyciąg z regulaminu studiów o obowiązkach studenta

Regulamin Studiów w Uniwersytecie Śląskim

– §10, pkt 5 i 7.

 

Zarejestrowanie się na przedmioty  w terminie w USOS będzie niezbędnym warunkiem do uzyskania wpisu oceny w indeksie elektronicznym USOS. Zobowiązani są Państwo do rejestracji w pierwszej turze. Problemy z rejestracją proszę zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu (filrom.wh@us.edu.pl).

Dnia 7 kwietnia 2022  dla studentów studiów drugiego stopnia i studiów pierwszego stopnia  o godzinie  10:00 rozpocznie się rejestracja na przedmioty w semestrze letnim 2021/2022. Rejestracja odbędzie się za pomocą systemu USOSWeb dostępnego pod adresem usosweb.us.edu.pl. Uprzejmie prosimy o zarejestrowanie się na przedmioty wykazane  w Państwa harmonogramie zajęć oraz na praktyki zawodowe. W przypadku przedmiotów do wyboru, prosimy o rejestrację tylko na te, które już wcześniej Państwo wybrali, podając listę zbiorczą do Sekretariatu Filologii Romańskiej. Przy przedmiocie praktyczna nauka języka, proszę wybrać ćwiczenia, gdzie jest wpisany koordynator. Rejestracja potrwa

do 20 kwietnia 2022 do godziny 23:30.

Uprzejmie proszę o rejestrowanie się zaraz po otwarciu rejestracji i zgłaszanie problemów mailowo (filrom.wh@us.edu.pl), bądź w Sekretariacie najpóźniej cztery dni przed zakończeniem rejestracji.

Rejestracja jest uporządkowana wg specjalności oraz przedmiotów wspólnych. Proszę zwrócić szczególną uwagę na grupę przedmiotów wspólnych, gdyż chodzi tu o to, że przedmioty mają jeden wspólny kod, mimo że grupy różnych specjalności mają zajęcia osobno.

Państwa identyfikatorem w systemie jest numer PESEL. Hasło jest takie samo jak w systemie rejestracji żetonowych, za pomocą którego następuje rejestracja na zajęcia z wychowania fizycznego. W sytuacji gdy hasło zostanie zagubione prosimy skorzystać z formularza do odzyskiwania hasła dostępnego na stronie logowania.
W razie jakichkolwiek problemów z logowaniem prosimy o kontakt drogą mailową na adres usosweb@us.edu.pl

Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano” Spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Studenckiego Koła Naukowego „El Mundo Hispano”!

Jeżeli interesuje Cię język hiszpański oraz wszystko co z nim związane, to jest to idealna okazja!

Podczas spotkania omówione zostaną kwestie organizacyjne, odbędzie się wybór zarządu oraz będzie możliwość dołączenia do Naszego Koła!

Spotkanie odbędzie się 9 marca br. o godzinie 18:30 na platformie Teams.

Opiekunem Studenckiego Koła Naukowego jest dr Aniela Kucharska.

Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych, zainteresowanych tematyką hispanistyczną :)​

Link do kanału: MS Teams

XXV Szkoła Doktorska krajów Wyszehradu - zaproszenie XXV Szkoła Doktorska krajów Wyszehradu - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy Państwa Doktorantów wraz z Opiekunami Naukowymi do udziału w XXV. Szkole Doktorskiej organizowanej przez Towarzystwo Gallica i Uniwersytet w Brnie. Szczegółowe informacje znajdą Państwo w załączniku.

 

EB Brno 2022 – Migrations

Wręczenie Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu (...) Wręczenie Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” Jego Ekscelencji Ambasadorowi Królestwa Hiszpanii w Polsce

W dniu 28 stycznia 2022 odbędzie się uroczystość wręczenia Złotych Odznak „Za zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego” Jego Ekscelencji Ambasadorowi Królestwa Hiszpanii w Polsce, Panu Francisco Javierowi Sanabrii Valderramie oraz Dyrektorowi Instytutu Cervantesa w Krakowie, Panu Fernando Martínezowi-Varamie de Rey de Irezábal.

W uroczystości wezmą udział Pani María Luisa Riveiro García- Dyrektor Biura ds. Komunikacji, Pan Claudio Andrade Lucena- Radca ds. Turystyki, Pani Obdulia Taboadela- Radczyni ds. Edukacji, Pan Radosław Fronc- Konsul honorowy Hiszpanii, Pani Esther Domínguez Marín- Dyrektor ds. Nauczania w Instytucie Cervantesa w Krakowie oraz Pani Zofia Jakubowska-Pindel- Koordynatorka wydarzeń kulturalnych w Instytucie Cervantesa w Krakowie.

Wydział Humanistyczny będą reprezentować:

prof. dr hab. Adam Dziadek- Dziekan Wydziału Humanistycznego

dr hab. Andrzej Rabsztyn, prof. UŚ – Dyrektor Kierunku Filologia romańska

dr Cecylia Tatoj- wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów.

KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU

KULTUROWE  WYMIARY  HUMORU

„Humor i uśmiech to znak zwycięskiego górowania nad losem.”

Stefan Garczyński

 

Humor to pogodny nastrój, wesołe usposobienie, to stan psychiki subiektywnie postrzegany jako pozytywny. Jest zjawiskiem spotykanym we wszystkich społeczeństwach i pełni wiele funkcji w życiu codziennym. Pomaga rozładować napięcie i stres, ułatwia  nawiązać nieformalne relacje. Dzięki humorowi człowiek łatwiej znosi zmienne koleje losu i odzyskuje poczucie proporcji w ocenie rangi wydarzeń.

Niewątpliwie humor jest pojęciem uniwersalnym, ale to, co, gdzie, kiedy, z kim i w jakich okolicznościach jest uważane za zabawne różni się w zależności od kultury.  Humor często niesie ze sobą ukryte komunikaty, które nie są łatwe do wychwycenia przez osoby posługujące się drugim językiem lub pochodzące z innej kultury, a zatem jest podatny na błędną interpretację w komunikacji międzykulturowej (Bell, 2007).

Celem 3. Dnia Komunikacji Międzykulturowej jest spojrzenie na humor z perspektywy różnych kultur. Słuchając prezentacji przygotowanych przez pracowników oraz studentów Koła Komunikacji Międzykulturowej dowiecie się Państwo jak posługują się humorem przedstawiciele różnych kultur, co nas śmieszy a co może  wprawić w zakłopotanie.

ZAPRASZAMY na nasze wydarzenie w dniu 7 grudnia 2021, które odbędzie się na MS Teams, od godz. 9.00.

Link do wydarzenia oraz szczegółowy program będzie podany tydzień przed wydarzeniem.

 

Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. K(...) Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. Krzysztofowi Jaroszowi Orderu Palm Akademickich

6 lipca 2021 roku w Rektoracie UŚ podpisana została umowa o współpracy z Ambasadą Francji. Jest to bardzo ważny krok na rzecz wzmocnienia frankofonii na poziomie współpracy między Ambasadą Francji oraz Uniwersytetem Śląskim.

Podczas tej uroczystości prof. dr hab. Krzysztof Jarosz odebrał insygnia Kawalera Orderu Palm Akademickich, które przyznawane są za zasługi w upowszechnianiu francuskich osiągnięć w dziedzinie działalności intelektualnej, naukowej i artystycznej.

Gratulujemy!

Więcej informacji oraz zdjęcia:

Podpisanie umowy z Ambasadą Francji oraz wręczenie prof. Krzysztofowi Jaroszowi Orderu Palm Akademickich

Prof. Krzysztof Jarosz wyróżniony Orderem Palm Akademickich

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz - wykład mistrzowski Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz - wykład mistrzowski
left img
Zaproszenie na wykład mistrzowski
Z największą przyjemnością informujemy, że w dniu 09 marca 2021 roku o godzinie 17:00 prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz wygłosi wykład mistrzowski pod tytułem „Między Wschodem a Zachodem. Wstęp do estetyki Anandy Devi”.
Więcej informacji oraz link do wykładu znajdziecie na stronie Komisji Historycznoliterackiej PAN:
Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wybrany do EUA Nominations(...) Prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś wybrany do EUA Nominations Committee
Z ogromną przyjemnością informujemy, że prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś został wybrany do European University Association Nominations Committee, którego zadaniem jest opiniowanie i rekomendowanie EUA Council kandydatów na członków i prezydenta EUA Board.
Jednocześnie prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś został również wybrany na przewodniczącego Zespołu Bolońskiego KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz rzecznika KRASP.
Zaproszenie do udziału w kursach frazeodydaktycznych Zaproszenie do udziału w kursach frazeodydaktycznych

Na platformie edukacyjnej Navoica.pl są dostępne kursy online z frazeologii w językach francuskim, hiszpańskim i włoskim opracowane w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR).

Nr umowy: POWR.03.01.00-00-W009/18-00. Kierownikiem projektu jest dr hab. Monika Sułkowska, prof.UŚ.

Do kursów odsyłają poniższe linki:

Celem platformy Navoica.pl, utworzonej z inicjatywy MNiSW, jest popularyzacja nauki oraz wiedzy, która wychodzi poza zakres standardowego kształcenia w szkolnictwie wyższym. Kursy są bezpłatne i mają otwarty dostęp.

Wszelkie informacje na temat projektu oraz kursów frazeodydaktycznych dostępne są na stronie internetowej www.kursyfrazeo.us.edu.pl

Zapraszamy do korzystania z tej oferty!

Kierownik oraz Wykonawcy Projektu.

Wnioski stypendialne Wnioski stypendialne

12.10.2020


STYPENDIA SOCJALNE I DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Od dnia 1 października 2020 r. rozpocznie się przyjmowanie wniosków stypendialnych stypendiów socjalnych oraz stypendiów dla osób niepełnosprawnych, zapomóg.

Wnioski należy składać w systemie USOSweb, a następnie wydrukowaną wersję papierową wraz z dokumentacją należy dostarczyć do działu zajmującego się sprawami socjalno-bytowymi, który będzie przyjmował dokumenty.

Przyjmowanie wniosków kierunków studiów prowadzonych w lokalizacji:
Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5 – HOL GŁÓWNY BUDYNKU

w dn. 1.10., 2.10., 5.10., 6.10., 7.10., 8.10., 9.10., 10,10., 13.10., 14.10., 15.10., 19.10., 20.10., 21.10., 26.10., 27.10

PRZYJMOWANIE WNIOSKÓW ODBYWA SIĘ W GODZ. 10.00-15.00.

Harmonogram przyjmowania wniosków w LISTOPADZIE zostanie zamieszczony w okresie późniejszym.

Korespondencję w sprawie stypendiów proszę wysyłać na adres:

 

 

STYPENDIA REKTORA

 

Wnioski o stypendia Rektora należy składać od  dnia 1 października 2020 w wersji elektronicznej za pośrednictwem  systemu USOSweb, a następnie wydrukowaną wersję papierową należy złożyć w dziekanacie toku studiów właściwym dla obsługi danego kierunku.

PRZYJMOWANIE WNIOSKÓW O STYPENDIA REKTORA ODBYWA SIĘ W GODZINACH PRACY DZIEKANATÓW TOKU STUDIÓW W KAŻDEJ Z LOKALIZACJI WYDZIAŁU.

Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz Kawalerem Orderu Palm Aka(...) Prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz Kawalerem Orderu Palm Akademickich
left img

Szanowni Państwo,

z ogromną przyjemnością informuję, że Premier Rządu Francuskiego, Pan Jean Castex, mianował Pana Prof. dra hab. Krzysztofa Jarosza Kawalerem Orderu Palm Akademickich. To francuskie odznaczenie przyznawane jest wybitnym naukowcom oraz postaciom świata kultury i szkolnictwa we Francji oraz obcokrajowcom aktywnie uczestniczącym w popularyzacji kultury francuskiej na świecie. Panu Profesorowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Z wyrazami szacunku

Dr hab. Andrzej RABSZTYN, prof. UŚ
Dyrektor Kierunku Studiów Filologia Romańska

 

return to top