PLACÓWKI OŚWIATOWE
Pracownicy filologii słowiańskiej od wielu lat współpracują ze szkołami ponadpodstawowymi z naszego regionu. Biorą udział w wydarzeniach organizowanych przez szkoły, a także przygotowują specjalny program warsztatów dla młodzieży, która odwiedza Wydział Humanistyczny UŚ. Dotychczas podpisano umowy o współpracy z:
- IV LO im. gen. S. Maczka w Katowicach
- III LO Mistrzostwa Sportowego im. B. Prusa w Sosnowcu
- III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach
To właśnie z nauczycielami i uczniami tych szkół slawiści współpracują najczęściej. W ramach wspólnych działań uczniowie mogą brać udział m.in. w warsztatach językowo-kulturowych prowadzonych przez lektorów native-speakerów. Zrealizowano m.in. następujące warsztaty: Co mają wspólnego Gadający Kot Tom i Melania Trump? Czy język słoweński to język dla szpiegów? SŁOWENIA TROCHĘ INACZEJ; Media w Chorwacji; Republika Czeska wszystkimi zmysłami; Dla odmiany… macedoński!; Chorwacja – kraj romantyczny; Gdy prosto oznacza w prawo… Wspólne wędrówki po Bałkanach; Słowacko-czeski geocaching.
PRZEDSIĘBIORSTWA
W 2015 roku Uniwersytet Śląski zawarł umowę z firmą PwC Service Delivery Center. Od tego czasu studenci slawistyki uczestniczą w warsztatach organizowanych przez praktyków biznesu, poznając podstawy czeskiego i słowackiego języka biznesu oraz poszerzając znajomości z zakresu obsługi programów komputerowych. Mają dostęp do informacji o aktualnych praktykach i projektach.
STOWARZYSZENIA I ORGANIZACJE
Śląska slawistyka pełni również rolę kulturotwórczą, angażując się w regionie w różne inicjatywy o tematyce slawistycznej. Studenci regularnie odbywają swoje praktyki studenckie na festiwalu Kino na Granicy. W ramach promowania idei transferu wiedzy ze środowiska akademickiego do szerokiego społeczeństwa Podjęto również współpracę z Grupą Twórczą „Ocochodzi”.