Manifest otwartej humanistyki jest zwróceniem uwagi polskiego środowiska humanistycznego oraz decydentów politycznych na problem niedopasowania kryteriów ewaluacji do aktualnych sposobów uprawiania humanistyki, a tym samym na jej rzeczywiste potrzeby organizacyjne i ekonomiczne.
Manifest jest głosem środowiska skupionego wokół OPERAS-PL, inicjatywy Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN, której celem jest rozwój otwartej komunikacji w humanistyce i naukach społecznych w Polsce we współpracy z europejską infrastrukturą badawczą OPERAS. W tym gronie zostały przygotowane cztery postulaty zmian w systemie ewaluacji humanistyki w Polsce, które pozwolą na jej rozwój poprzez pełne wykorzystanie potencjału otwartej nauki.
Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią manifestu, złożenia swojego podpisu pod tymi postulatami:
- Treść manifestu i lista sygnatariuszy na stronie: Manifest Otwartej Humanistyki (operas.pl)
- Manifest można poprzeć wypełniając ten formularz: Manifest Otwartej Humanistyki (google.com)
- Zachęcam również do zapoznania się z materiałem o Manifeście (i dyskusją) na stronie Forum Akademickiego: https://forumakademickie.pl/sprawy-nauki/manifest-otwartej-humanistyki/
„Postulujemy, by nowy system ewaluacji uwzględniał i wspierał praktyki otwartej nauki, a także efekty badań naukowych właściwe humanistyce. Ponadto dla rozwoju i umiędzynarodowienia humanistyki kluczowe jest systemowe wspieranie wydawnictw wprowadzających otwarte modele publikacyjne, a także inwestowanie w krajową infrastrukturę otwartej nauki.”