Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Demokracja a reprezentacja” – wykład prof. Andrzeja Ledera

21.06.2024 - 13:18, aktualizacja 21.06.2024 - 13:18
Redakcja: am

Koło Naukowe Myśli Lewicowej Uniwersytetu Śląskiego zaprasza na wykład prof. dr. hab. Andrzeja Ledera (IFiS PAN) zatytułowy „Demokracja a reprezentacja”, który odbędzie się 25 czerwca o godzinie 17:00 w Instytucie Filozofii UŚ (sala sympozjalna III w budynku Wydziału Nauk Społecznych przy ul. Bankowej 11).

Opis spotkania:


Powojenne dekady pokoju, do lat 70., były na Zachodzie okresem szczególnym. Przestrzeń produkcji – poza autarkicznym Imperium ZSRR – była w dużym stopniu ograniczona do Zachodu. Najważniejszy konflikt społeczny wykrystalizował się w obrębie jednej przestrzeni politycznej. Więcej – aktorzy tego konfliktu, właściciele i pracujący byli zlokalizowani w jednej przestrzeni reprezentacji, w jednym imaginarium, i mogli być w nim stosunkowo adekwatnie reprezentowani. Wreszcie, na skutek doświadczeń II wojny światowej, powszechny był lęk przed bezpośrednim konfliktem zbrojnym. Konflikt nie zamieniał się w szaleństwo wojny, ale uzyskiwał reprezentację polityczną w obrębie instytucji zapośredniczających, które rozprowadzając jego energię, obsadzały nią – często przeciwstawne – projekty zmiany społecznej i tworzyły przyszłość. Stawał się więc płodny, generował „wyścig myśli”.

Sugerowana lektura:


Kwestia Reprezentacji, czyli to co wyobrażeniowe [w:] A. Leder, Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenia z semantyki języków ekonomicznych, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2023, s. 44 – 83 (ebook).

plakat informujący o wykładzie

Wykład jest częścią projektu „Demokracja jako dobro wspólne” współfinansowanego ze środków Samorządu studenckiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Andrzej Leder

Andrzej Leder, urodzony w 1960 roku, doktor habilitowany, profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, psychoterapeuta. Jest autorem m.in. takich książek, jak Nauka Freuda w epoce ‘Sein und Zeit’, Prześniona rewolucja, ćwiczenie z logiki historycznej, Rysa na tafli. Teoria w polu psychoanalitycznym czy opublikowana niedawno Ekonomia to stan umysłu. Ćwiczenia z semantyki języków ekonomicznych. Prof. Leder naucza w Szkole Nauk Społecznych IFiS PAN. Mieszka w Warszawie.

return to top