12 maja 2021 roku w przestrzeni wirtualnej Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Magistrantów. Konferencja organizowana jest przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej, Centrum Języka i Kultury Chińskiej oraz Koło Naukowe Studentów Obcokrajowców „Wieża Babel”. Udział w konferencji jest bezpłatny. Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Z kinem polskim w świat” finansowanego ze środków NAWA w ramach programu Promocja Języka Polskiego.
Celem spotkania jest umożliwienie magistrantom, wyróżniającym się studentom ostatniego roku studiów licencjackich oraz doktorantom zaprezentowania fragmentów własnych prac dyplomowych lub zagadnień z nimi związanych. Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno obcokrajowców, jak i Polaków studiujących na Państwa uczelniach.
Pragniemy, aby nadchodząca edycja konferencji odbyła się pod hasłem „Z kulturą w Polskę i w świat” i była poświęcona spojrzeniu na wszelkie zagadnienia związane z interkulturowością, popularyzacją i promocją kultury, literatury i historii. Dzięki otwartej formule możliwe jest nadsyłanie propozycji wystąpień traktujących kulturę najszerzej jak to tylko możliwe. Jesteśmy także zainteresowani referatami ukazującymi szeroko pojętą kulturę w zupełnie nowych kontekstach (nie tylko humanistycznych!). Studenci-obcokrajowcy mogą zatem przedstawić swój punkt widzenia na polską literaturę, kulturę i język, z kolei studenci polscy mogą zaprezentować podczas wystąpień problematykę interkulturową. Katowickie spotkania są znakomitą okazją do interesujących dyskusji w międzynarodowym gronie z udziałem i pod kierunkiem specjalistów: językoznawców, kulturoznawców i literaturoznawców.
Uczestnikami poprzednich edycji konferencji byli studenci Uniwersytetu Śląskiego oraz innych ośrodków akademickich w kraju (m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu), jak i za granicą (Uniwersytetu Bolońskiego, Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego, Narodowego Uniwersytetu Lwowskiego im. Iwana Franki, Uniwersytetu Federalnego Stanu Parana w Kurytybie). W konferencjach biorą udział również studenci uczelni o innych profilach (m.in. ASP czy politechniki). Pragniemy, aby tegoroczne spotkanie stało się forum wymiany doświadczeń obcokrajowców i Polaków zajmujących się zagadnieniem genologii, studiujących w całej Polsce. Będziemy wdzięczni za rozpowszechnienie tej informacji wśród studentów Państwa Uniwersytetu.
Program wydarzenia (do pobrania wyżej) jest interaktywny – kliknięcie w odpowiednią sekcję lub referat „przenosi” do odpowiedniego pokoju na platformie Zoom.