Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja „Dictionnaire et polylexicalité”

03.02.2025 - 12:36, aktualizacja 03.02.2025 - 12:36
Redakcja: am

Serdecznie zapraszamy do nadsyłania abstraktów na konferencję naukową Dictionnaire et polylexicalité, która odbędzie się 26 i 27 maja 2025.

Jest to konferencja frazeologiczna poświęcona głównie zagadnieniu polileksykalności w ujęciu leksykograficznym oraz tematom pokrewnym, takim jak na przykład wyrażenia stałe i ich notowanie w słownikach.

Formularze zgłoszeniowe należy przesyłać do 16 lutego 2025 r. (informacja o włączeniu do programu do 1 marca).

Miejsce: on-line oraz stacjonarnie — Instytut Językoznawstwa, ul. Grota Roweckiego 5, 41-205 Sosnowiec.

Języki konferencji: język francuski

Opłata konferencyjna: 200PLN

Organizatorzy: Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytet im. Aldo Moro w Bari, Uniwersytet Sorbonne Paris Nord.

Komitet organizacyjny: dr Paweł Golda, dr Joanna Ryszka, dr Judyta Mężyk

Więcej informacji znaleźć można na stronie konferencji.

Zakres problemowy


Polileksykalność, termin wprowadzony do językoznawstwa francuskiego przez Gréciano (1983) i szeroko rozpowszechniony przez Mejri (1997–2004), odnosi się do zjawiska, w którym co najmniej dwa leksemy łączą się, tworząc jedną, spójną jednostkę językową. Jak wskazuje Sułkowska (2013), zjawisko to stanowi punkt wyjścia do analizy właściwości wyrażeń stałych. Gross (1996) oraz Perko (2011) podkreślają, że polileksykalność odgrywa kluczową rolę w stabilizacji takich wyrażeń, natomiast Náray-Szabó (2002) postrzega ją jako podstawę frazeologii. Sulikowska i współautorzy (2012) zauważają, że choć identyfikacja polileksykalności jest relatywnie nieskomplikowana, w językach o nietypowych strukturach gramatycznych może stanowić wyzwanie. Jednostki polileksykalne są również szczególnie problematyczne dla leksykografów, ponieważ ich znaczenie często wykracza poza prostą sumę znaczeń ich komponentów. Fakt ten sprawia, że zrozumienie i opanowanie tego zjawiska jest niezwykle istotne dla praktyki leksykograficznej.

plakat z nazwą i datą konferencji, u góry grafika przedstawiająca obrys dwóch głów zwróconych do siebie na tle regału z książkami

return to top