Spotkanie z tłumaczem prezydentów Witoldem Skowrońskim

11.10.2024 - 13:57, aktualizacja 11.10.2024 - 13:57
Redakcja: am

W ramach konferencji naukowej „Przestrzenie Przekładu 9”, organizowanej przez Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie: spotkanie z dr. Witoldem Skowrońskim, tłumaczem prezydentów. Nasz gość specjalny wygłosi prelekcję drugiego dnia konferencji, 15 października (wtorek) o godzinie 9:00 w spinPLACE (ul. Bankowa 5, Katowice).

Dr Witold Skowroński jest tłumaczem konferencyjnym akredytowanym w instytucjach UE. Jego kombinacja językowa obejmuje polski (A), angielski (A), oraz niemiecki i rosyjski (C). Był członkiem AIIC, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich w Warszawie i wieloletnim dyrektorem Szkoły Tłumaczy i Języków Obcych UAM w Poznaniu. Prowadził zajęcia dla studentów w Niemczech, Anglii, Danii, Belgii i Rumunii.

Tłumaczył prezydentów RP: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego oraz Andrzeja Dudę, a także międzynarodowych przywódców, takich jak Bill Clinton, George Bush, George W. Bush, Królowa Elżbieta II, Książę Filip oraz Król Niderlandów. Tłumaczył wystąpienia papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI podczas pielgrzymek do Polski.

Jego doświadczenie obejmuje także tłumaczenie podczas posiedzeń sądów arbitrażowych w Londynie, Wiedniu, Lozannie, Sztokholmie, Paryżu i Singapurze oraz dla międzynarodowych korporacji w różnych branżach. Przez około 15 lat pracował w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej. Jest założycielem i byłym dyrektorem Szkoły Tłumaczy i Języków Obcych UAM, gdzie przez 25 lat nauczał tłumaczenia konferencyjnego.

Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Linki potrzebne do połączenia się znajdują się w programie konferencji. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

plakat informujący o spotkaniu