„Ulisses w czasach brexitu. Literatura i kultura irlandzka wobec rzeczywistości społeczno-politycznej” – konferencja

17.11.2020 - 10:50, aktualizacja 17.11.2020 - 10:50
Redakcja: am
Tagi: instytut literaturoznawstwa, konferencja

Język konferencji: polski, z wyjątkiem rozmowy z prof. Emilie Pine (angielski)

Miejsce: online (dla zarejestrowanych uczestników bezpośrednia transmisja z wydarzeń konferencyjnych na Youtube, a dyskusje i rozmowy realizowane przy pomocy oprogramowania Zoom Video Webinars)

Organizator: Instytut Literaturoznawstwa UŚ; Fundacja Kultury Irlandzkiej; Polskie Towarzystwo Badań Irlandystycznych

Patronat Konsula Honorowego Irlandii w Poznaniu

Mecenas: Santander

Opis: Instytut Literaturoznawstwa UŚ jest współorganizatorem konferencji naukowej połączonej ze spotkaniem z tłumaczami (m.in. z Maciejem Świerkockim, który opowie o swoim przekładzie Ulissesa), autorami (m.in. z Emilie Pine, która opowie o swojej niedawno przełożonej na polski książce O tym się nie mówi), działaczami kulturalnymi oraz osobami aktywnie wspierającymi rozwój Irish studies w Polsce. Chcemy porozmawiać o tym, co dzieje się w polskiej irlandystyce, jak widzimy współczesną rzeczywistość tekstową i pozatekstową w Irlandii, a także jak (i czy w ogóle) dyskursy kulturowe wpływają na świat polityki i kształt stosunków społecznych w Dublinie i okolicach. Skupimy się także na skutkach pandemii dla edukacji akademickiej i badań naukowych w Polsce oraz w Irlandii. Chodzi o refleksję, która pozwoli nam skupić uwagę na związkach kultury z rzeczywistością – jako organizatorzy mamy nadzieję, że nieco prowokacyjnie sformułowany tytuł będzie stanowić dobry punkt wyjścia do namysłu nie tylko nad stanem współczesnej literatury irlandzkiej, ale też nad wieloma innymi istotnymi kwestiami nurtującymi polskich badaczy zajmujących się Irlandią.

Więcej informacji: http://pais.edu.pl/resources/konferencja_katowice2020.pdf

Wymagana REJESTRACJA, prosimy o kontakt na: ulisses.katowice2020@gmail.com

Plakat konferencji Ulisses w czasach brexitu

PROGRAM KONFERENCJI