Zapraszamy na drugie z cyklu trzech seminariów z okazji 20-lecia istnienia Towarzystwa Metafizycznego im. Alfreda Northa Whiteheada pt. „WHITEHEAD – edukacja w rytmach, splotach i sprzężeniach organicznych zdarzeń”.
Inspiracją wydarzeń jest wydana w zeszłym roku monografia prof. Lecha Witkowskiego pn. „Whitehead. Naddania i (w)zrosty, Wydawnictwo Adam Marszałek, 2024, która jest zaawansowaną, autorską próbą połączenia wielu nurtów i wątków współczesnych nauk humanistycznych: filozofii, socjologii, psychologii, pedagogiki, itp.
Seminaria są związane z jesienną konferencją “WHITEHEAD JAKO MYŚLICIEL SPOŁECZNY: proces, organiczność, podmiotowość. W stronę metamorfozy pedagogiki”.
Tematem drugiego spotkania, które odbędzie się 22 maja 2025 r. o godz. 16:00, będzie:
Wydarzeniowy charakter edukacji (relacje i sploty)
Zapraszamy społeczność akademicką do Przygody edukacji (nawiązując do tytułu słynnej książki Whiteheada „Przygody idei”). Czy w myśleniu o edukacji, której jesteśmy wytworem i którą uprawiamy na co dzień, może się przydać nowa konceptualizacja – taka, która wpisuje się, jak filozofia Whiteheada, w kontekst kosmologiczny? (Opus magnum Whiteheada ma podtytuł „Eseje kosmologiczne”). Czy jednostkę procesu edukacyjnego można pojąć jednocześnie organicznie i relacyjnie? Co sprawia, że zdarzenie edukacyjne staje się wydarzeniem, które ma moc przemiany podmiotu edukacji? Czy inna edukacja ma sens?
Gdzie: Sala Sympozjalne III (4 piętro), WNS, Bankowa 11
Gość specjalny:
prof. dr hab. Lech Witkowski – filozof, pedagog, matematyk, zeszłoroczny jubilat 50-lecia pracy naukowej, autor wielu znaczących książek z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. W 2024 roku opublikował monografię pt. „Whitehead. Naddania i (w)zrosty dla humanistyki i edukacji” (Wydawnictwo Adam Marszałek), będącą zaawansowaną, autorską próbą połączenia wątków filozofii, socjologii, psychologii i pedagogiki. Kluczem do tego twórczego zespolenia jest późna filozofia Whiteheada – procesualna, organiczna i relacyjna.
Seminarium poprowadzą:
– dr hab. Krzysztof Maliszewski, prof. UŚ
– dr Bogdan Ogrodnik, Prezes Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada
Dostęp on-line (22 MAJA): TEAMS – https://tiny.pl/wwx9wdtk
Pod tym linkiem dostępne są:
– spis treści książki „Whitehead. Naddania i (w)zrosty”,
– pełna treść ogłoszenia o obchodach rocznicowych,
– nagranie pierwszego seminarium (zapis kolejnych również zostanie tam udostępniony).
Tematem pierwszego spotkania, które odbędzie się 10 kwietnia 2025 r. o godz. 16:00, będzie:
Rytm edukacji: ferment – precyzja – twórczość
Gdzie: Sala Sympozjalne III (4 piętro), WNS, Bankowa 11
Prowadzący: prof. dr hab. Lech Witkowski – filozof, pedagog, matematyk, zeszłoroczny Jubilat 50-lecia pracy naukowej, autor wielu humanistycznie i społecznie ważnych książek – w ostatnich latach opublikował m.in. Niewidzialne środowisko. Pedagogika kompletna Heleny Radlińskiej jako krytyczna ekologia idei, umysłu i wychowania. O miejscu pedagogiki w przełomie dwoistości w humanistyce (2014); Humanistyka stosowana. Wirtuozeria, pasje, inicjacje. Profesje społeczne versus ekologia kultury (2018); Uroszczenia i transaktualność w humanistyce. Florian Znaniecki: dziedzictwo idei i jego pęknięcia (2022).
Dostęp on-line (10 KWIETNIA): TEAMS – https://tiny.pl/f3t35jkb
Pod poniższym linkiem dostępny jest spis treści książki Whitehead. Naddania i (w)zrosty oraz jej fragment związany z tematem pierwszego seminarium, a także pełna treść ogłoszenia o obchodach rocznicowych:
https://drive.google.com/drive/folders/17DFgMpj9ThimxGnqn9lMnsj-eqRMIQQ-?usp=sharing