Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Aktualności

Sophia Lunra Schnack. Spotkanie autorskie Sophia Lunra Schnack. Spotkanie autorskie

15 listopada 2024 r. gościnią Filologii Germańskiej będzie Sophia Lunra Schnack, austriacka pisarka, autorka powieści „feuchtes holz” (2023), zbioru opowiadań „Worte wie Mandelblüte” (2024) oraz autorka bloga „Das Gedicht”.

Tworzy poezję i prozę w języku niemieckim i francuskim, która jest publikowana w renomowanych czasopismach i antologiach w Austrii, Niemczech i Francji.

Początek spotkania 11.30. Miejsce: sala 1.22 w budynku Wydziału Humanistycznego przy ul. Gen. Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu.

Prowadzenie: prof. Grażyna Krupińska

Współorganizatorem spotkania jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

 

Sophia Lunra Schnack

18.10.2024 SEMINARIUM FONETYCZNE 18.10.2024 SEMINARIUM FONETYCZNE

Drogie Studentki i Drodzy Studenci,

wczoraj otrzymaliśmy informację, że już w najbliższy piątek (18.10.2024) rozpoczyna się kolejna edycja seminarium fonetycznego prowadzonego online przez dr Patricię Müller-Liu z Uniwersytetu Kraju Saary w Saarbrücken (Universität des Saarlandes).

W wydarzeniu bierzemy udział już kolejny raz.

Zajęcia rozpoczynają się o godz. 14:30 i trwają 90 minut.

 

Uprzejmie prosimy osoby zainteresowane o kontakt mailowy z dr Agatą Borek: agata.borek@us.edu.pl

 

napis: kein problem mehr oraz 3 razy PHONETIK wraz z zapisem fonetycznym

Veranstaltung DAAD-Stipendien Sommer 2025 Veranstaltung DAAD-Stipendien Sommer 2025

Am Mittwoch, 16.10.2024, findet im Raum 0.51 eine Informationsveranstaltung zu den verschiedenen Stipendien

des  Deutschen Akademischen Austauschdienstes (DAAD) für Studierende statt, die an einer polnischen

Hochschule studieren. Dabei kommen folgende Punkte zur Sprache:

 

Welche Stipendien gibt es?

Welche Leistungen werden angeboten?

Was sind die Voraussetzungen für eine Bewerbung?

Wie bewerbe ich mich erfolgreich?

Wie sind meine Chancen auf ein Stipendium?

Wo kann ich das obligatorische Sprachdiplom erwerben?

Dr. Kai Witzlack-Makarevich, DAAD-Lektor

Webinar "Lust auf Kariere" Webinar "Lust auf Kariere"

Lust auf Kariere? Jak rozwinąć karierę z językiem niemieckim? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki języka niemieckiego, ale nie wiesz czy go wykorzystasz w przyszłości? A może już się go uczysz, ale tak naprawdę to nie wiesz ile możliwości znajomość tego języka Ci może dać? Zapraszamy na niezwykły webinar, który odbędzie się już 12 czerwca 2024 r. w godz. 17.00-18.00 na platformie Zoom!

O WYDARZENIU
Dr Elżbieta Tomasi-Kapral podzieli się swoją wiedzą na temat Goethe Institut, jego bogatej oferty nim różnorodne możliwości rozwoju kariery. Ale to nie wszystko! Na tym wyjątkowym wydarzeniu będziemy mieli również przyjemność gościć Luizę Borowską, absolwentkę germanistyki. Luiza podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z pracą z językiem niemieckim i opowie o różnych możliwościach, jakie daje firma EBSC, w której obecnie pracuje.

Na zakończenie przewidziany jest konkurs z atrakcyjnymi nagrodami!

 

Więcej informacji oraz link do rejestracji znajduje się na stronie Biura Karier UŚ.

Studenci kierunku filologia germańska na wizycie studyjnej (...) Studenci kierunku filologia germańska na wizycie studyjnej w Osnabrück

W dniach od 23 do 26 listopada studenci filologii germańskiej uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Erich Maria Remarque-Friedenszentrum w Osnabrück, który zakończył trwający rok projekt pt. „UnBeGrenzt oder die einfache Güte”.

W ramach projektu studenci przygotowali sztukę teatralną na podstawie powieści Ericha Marii Remarque’a „Kochaj bliźniego”, która wzięła udział w listopadzie 2022 w międzynarodowym festiwalu teatralnym Bunte Bühne w Fellbach k. Stuttgartu, a następnie w projekcie „Networking Remarque”, do którego studenci przyłączyli się, podobnie jak wielu artystów z całego świata, z okazji 125. rocznicy urodzin autora „Na Zachodzie bez zmian”.

Festiwalowi i seminarium w Erich Maria Remarque-Friedenszentrum w Osnabrück towarzyszył program wzbogacający wiedzę studentów o rodzinnym mieście pisarza-pacyfisty, o podpisanym w nim i pobliskim Münster w 1648 pokoju westfalskim, a także przybliżający atrakcje turystyczne krajów związkowych Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii. Projekt realizowany był pod opieką naukową dr hab. Renaty Dampc-Jarosz, prof. UŚ i dr Romualda Jędruszczaka.

studenci podczas wykładu

Workshop zum österreichischen Deutsch mit Alexandra Kroiss Workshop zum österreichischen Deutsch mit Alexandra Kroiss

Passt scho! Workshop zum österreichischen Deutsch mit Alexandra Kroiss, BA/MA, Lektorin des Österreichischen Akademischen Austauschdienstes (OeAAD) an der Universität Ostrava (Tschechische Republik).

Nichts trennt die Menschen in Österreich und Deutschland mehr als die gemeinsame Sprache! In dem Workshop werden anhand von praktischen Übungen und Spielen der Blick auf die spezifischen Besonderheiten des österreichischen Deutsch gelenkt und das Verständnis für diese Varietät der deutschen Sprache geschärft.

Zeit und Ort: Donnerstag, 30.11.2023, 15.30 Uhr im Raum 3.30.

Moderation: Dr. Kai Witzlack-Makarevich

Spotkanie dla studentów z przedstawicielami firmy ArcelorMi(...) Spotkanie dla studentów z przedstawicielami firmy ArcelorMittal

Zapraszamy wszystkich studentów sosnowieckiej części Wydziału Humanistycznego na otwarte spotkanie z przedstawicielami firmy ArcelorMittal, które połączone będzie z warsztatem dotyczącym rozmów rekrutacyjnych oraz tworzenia CV.

Spotkanie odbędzie się 30.11.23 (czwartek) w godz. 13.00 – 13.45 w sali 0.3.
Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych

.

Zaproszenie na wykłady gościnne Zaproszenie na wykłady gościnne
left img

Dnia 17.11.2023 r. (piątek) kierunek Filologia Germańska serdecznie zaprasza na dwa językoznawcze wykłady gościnne, które wygłoszą dr hab. Anna Dargiewicz, prof. UWM z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i prof. dr hab. Joanna Szczęk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas wykładów dojdzie również do spotkania Redakcji serii wydawniczej „Fields of Linguistics Aktuelle Fragestellungen und Herausforderungen”.

Miejsce: aula 0.51 (Wydział Humanistyczny, ul. S. Grota-Roweckiego 5, Sosnowiec)

 

HARMONOGRAM

9:45-11:15: „Phänomene der deutschen Wortbildung: Wort-Bild-Kombinationen. Zu hybriden Ausdrucksformen im deutschsprachigen öffentlichen Raum“ (Anna Dargiewicz)

11:30-13:00: „Es wird nicht nur mit den Augen gegessen – Zur deutsch-polnischen und polnisch-deutschen Übersetzung von Speisebezeichnungen“ (Joanna Szczęk)

 


Anna Dargiewicz kieruje Katedrą Języka Niemieckiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Główne kierunki badań to: morfologia, semantyka, translatoryka, słowotwórstwo, słowotwórstwo z obcymi elementami oraz lingwistyka kontrastywna.

Wykład będzie refleksją na temat fenomenu komunikacji językowo-obrazowej poczynioną na podstawie wyników empirycznego badania korpusowego niemieckojęzycznej przestrzeni publicznej. Wykład traktuje o tym, w jaki sposób obrazy/znaki graficzne współdziałają ze słowami/elementami słów – tzn. w jaki sposób współdziałają obraz i język – w wyekscerpowanych z niemieckiej przestrzeni publicznej w wyniku kwerendy przeprowadzonej metodą Linguistic Landscape (badanie pejzażu językowego) hybrydowych formach wyrazu oraz jaką funkcję pełni to współdziałanie w przekazywaniu informacji. Autorka wykładu zwraca szczególną uwagę na kompleksowość tego współdziałania oraz kreatywność autorek/ów analizowanych form hybrydowych.


Joanna Szczęk kieruje Zakładem Lingwistyki Stosowanej w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełni funkcję przewodniczącej Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Germanistów (MGV), jest członkiem Stowarzyszenia SGP, MGV, PTLS, PTN oraz Europhras. Główne kierunki badań to: frazeologia niemiecka, polska oraz niemiecko-polska, pragmalingwistyka, lingwistyka tekstu, kulinarystyka, translatoryka, dydaktyka w zakresie dydaktyki języka niemieckiego jako obcego (DaF), Linguistic Landscapes.

W centrum wykładu znajdą się typowe niemieckie i polskie potrawy oraz ich nazwy, których przekład na inny język powoduje często trudności. Na konkretnych przykładach zostaną omówione możliwe strategie tłumaczenia wybranych nazw na język polski i niemiecki.

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z AMBASADOREM AUSTRII, DR. ANDREASE(...) ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE Z AMBASADOREM AUSTRII, DR. ANDREASEM STADLEREM
left img

Na Kierunku Filologia Germańska gościć będzie Ambasador Austrii, dr Andreas Stadler.

Wykład nt. „Herausforderungen für Polen und Österreich in der Europäischen Union: Ukraine, Demokratie und Grüne Transformation / Wyzwania dla Polski i Austrii w Unii Europejskiej: Ukraina, Demokracja i zielona transformacja“

odbędzie się 16 listopada w  Sali byłej  Rady Wydziału (Sosnowiec, Grota-Roweckiego 5) o godz. 11.30.

Wstęp jest wolny, zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres: zbigniew.feliszewski@us.edu.pl

Stipendienberatung Hochschulsommerkurse/Masterstipendien In (...) Stipendienberatung Hochschulsommerkurse/Masterstipendien In Deutschland

Für Interessenten für Stipendien des DAAD für Studien- und Sprachaufenthalte in Deutschland findet am

31.10.2023 eine weitere Beratungsveranstaltung statt.

 

Ort: Sosnowiec, Grota Roweckiego 5 / Raum 3-21

Zeit: 11.30 Uhr

 

Anmeldung: kai.witzlackmakarevich@daad-lektorat.de

onSet Tests Deutsch/Englisch onSet Tests Deutsch/Englisch

Interessenten für Stipendien des DAAD für Studien- und Sprachaufenthalte in Deutschland können in

Sosnowiec den für Bewerbung erforderlichen onSet-Sprachtest in deutscher oder englischer

Sprache ablegen.

 

Termine: 7.11.2023 / 14.11.2023 jeweils um 13.00 Uhr

Ort: Sosnowiec, Grota Roweckiego 5 / Raum 2-53

Dauer: ca. 45 Minuten

 

Anmeldung und Fragen: kai.witzlackmakarevich@daad-lektorat.de

 

[Die für die Registrierung unter onset.de erforderliche TAN erhalten Sie vom DAAD-Lektor per E-Mail.

Ohne TAN ist keine Registrierung möglich!]

 

Ihr Ergebnis erhalten Sie unmittelbar nach dem Test in Form eines PDF-Dokuments.

Wycieczka krajoznawcza do Drezna Wycieczka krajoznawcza do Drezna

Zapraszamy serdecznie na wycieczkę krajoznawczą do Drezna.

Podczas spaceru z przewodnikiem będziemy mieć możliwość podziwiania najpiękniejszych zabytków Drezna. Atrakcją wyjazdu będzie Jarmark Bożonarodzeniowy.

OFERTA

 

Osoby chcące wziąć udział w imprezie prosimy o wypełnienie wniosku W i złożenie go w sekretariacie filologii germańskiej (pokój 4.30) oraz o dokonanie wpłaty na konto:

21 1020 1068 0000 1902 0418 4222

W tytule proszę napisać:

UŚ Sosnowiec, Drezno, rez. 386, Imię i Nazwisko

ŻYCZYMY PRZYJEMNEJ ZABAWY!

Spotkanie z Ambasadorem Austrii odwołane Spotkanie z Ambasadorem Austrii odwołane

Szanowni Państwo,

informujemy, że zaplanowane spotkanie na 25.10.2023, którego gościem miał być Ambasador Austrii dr Andreas Stadler zostało odwołane.

O nowym terminie wizyty poinformujemy w najbliższym czasie.

Ambasador Austrii na Wydziale Humanistycznym Ambasador Austrii na Wydziale Humanistycznym
left img

25 października na kierunku filologia germańska gościć będzie Ambasador Austrii, dr Andreas Stadler.

Wykład nt. „Herausforderungen für Polen und Österreich in der Europäischen Union: Ukraine, Demokratie und Grüne Transformation / Wyzwania dla Polski i Austrii w Unii Europejskiej: Ukraina, Demokracja i zielona transformacja“

odbędzie się 25 października w  w Sali Rady Wydziału (Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5) o godz. 11.30.

Wstęp jest wolny, zainteresowanych prosimy o zgłoszenia na adres: zbigniew.feliszewski@us.edu.pl

Rozpoczynamy kolejną edycję KURSU FONETYCZNEGO Rozpoczynamy kolejną edycję KURSU FONETYCZNEGO

Od nadchodzącego tygodnia będzie możliwość uczestnictwa w kursie fonetycznym (online).

Kurs będzie odbywał się w piątki (od 27.10. do. 9.02.2024) o godz. 14.15 (1,5 godz.) na platfotmie MS Teams.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt do środy, 25.10., na adres dr Agaty Borek: agata.borek@us.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!

Informationsveranstaltung zu Stipendien des DAAD Informationsveranstaltung zu Stipendien des DAAD

Am 24.10.2023 findet um 13.00 Uhr im Raum 1-22 eine Informationsveranstaltung

zu Stipendien des DAAD für Sprachkurse an Hochschulen in Deutschland

in deutscher und polnischer Sprache statt.

 

Weitere Auskünfte erteilt:

Dr. Kai Witzlack-Makarevich (kai.witzlackmakarevich@daad-lektorat.de)

Konferencja naukowa „Stefan George und sein Kreis in Polen(...) Konferencja naukowa „Stefan George und sein Kreis in Polen / Stefan George i jego Krąg w Polsce”

W imieniu całej społeczności kierunku filologia germańska serdecznie zapraszamy na niemieckojęzyczną konferencję naukową Stefan George und sein Kreis in Polen / Stefan George i jego Krąg w Polsce, organizowaną przez Instytut Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Universität Bielefeld.

Konferencja dotyczy rezonansu, jakiego poeta modernistyczny Stefan George doczekał się w Polsce. W zakres tematyczny referatów wchodzą historia polskiej recepcji postaci i twórczości Georgego, czynniki społeczne i historyczne kształtujące recepcję, przyjaźń Georgego z Wacławem Roliczem-Liederem oraz polski odbiór przedstawicieli Kręgu Georgego.

Konferencja odbędzie się w dniach 19.-20. października 2023 r. w budynku Wydziału Humanistycznego w Katowicach, ul. Uniwersytecka 4.

Zaproszenie na wystawę Teatr w Kattowitz/Katowicach 1907-19(...) Zaproszenie na wystawę Teatr w Kattowitz/Katowicach 1907-1945
left img

Studentki i studenci filologii germańskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera Jena/Halle pod opieką dr hab. Zbigniewa Feliszewskiego, prof. UŚ i prof. Yvonne Kleinmann przygotowali dwujęzyczną wystawę o teatrze w Kattowitz/Katowicach.

Wernisaż wystawy odbędzie się 7 października 2023 r. w Teatrze Śląskim (Rynek 10, Katowice).

W centrum uwagi znajdują się dyrektorzy i dyrektorka teatru. Zaliczali się oni do elity miasta, jednak nie byli zakorzenieni w regionie od pokoleń. Wystawa skupia się na ich biografiach w kontekstach imperialnych i narodowych.

Projekt finansowany ze środków Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej przedstawia dzieje dzisiejszego Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w latach 1907–1945.

Oprócz Teatru Śląskiego wystawa jest pokazywana w Zentrale Kustodie Uniwersytetu Martina Lutra w Halle.

Spotkania adaptacyjno-informacyjne dla studentów I roku stu(...) Spotkania adaptacyjno-informacyjne dla studentów I roku studiów stacjonarnych I st. Wydział Humanistyczny Sosnowiec

Spotkania adaptacyjno-informacyjne dla studentów I roku studiów stacjonarnych I st. Wydział Humanistyczny Sosnowiec

Ogłoszenie spotkania I rok

Spotkania opiekunów ze studentkami i studentami studiów st(...) Spotkania opiekunów ze studentkami i studentami studiów stacjonarnych pierwszego (SS I)

Spotkania opiekunów ze studentkami i studentami studiów stacjonarnych pierwszego (SS I) dla kierunku filologia germańska w roku akademickim 2023/2024:

specjalność: język niemiecki od podstaw, tłumaczeniowa, język niemiecki: komunikacja interkulturowa w biznesie(SS I) 

Opiekun: dr Romuald Jędruszczak

Termin: 2 października 2023 (poniedziałek), g. 9:00 (aula 0.51)

specjalność: język szwedzki (SS I)

Opiekun: mgr Adam Wojtczak

Termin: 2 października 2023 (poniedziałek), g. 9:00 (sala 1.22)

Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na trzecie wars(...) Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na trzecie warsztaty
left img

Serdecznie zapraszamy studentów germanistyki na cykl 3. warsztatów, w ramach których będziemy gościć u nas uznanych tłumaczy literatury niemieckiej należących do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Trzecie spotkanie odbędzie się 15.06. o godz. 13.15 w sali nr 3.15

  • Jacek Kaduczak poprowadzi warsztaty pt. Specyfika tłumaczenia dramatu na przykładzie «Trylogii klimatycznej» Thomasa Köcka.

Jacek Kaduczak – tłumacz i dramaturg teatralny. Przekłada teksty sceniczne i opracowuje polskie wersje filmów i programów dokumentalnych dla niemiecko-francuskiej stacji ARTE. Studiował filologię klasyczną i niemiecki jako język obcy we Wrocławiu i Bambergu. Pracował jako dziennikarz i w branży reklamowej. Tłumaczeniami teatralnymi zajmuje się od ponad 20 lat. Stypendysta Villi Decjusza, programu „Schritte” działającego pod auspicjami fundacji wydawnictwa Fischer. Trzykrotny uczestnik warsztatów dla tłumaczy teatralnych organizowanych przez niemiecki oddział Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Przełożył około stu dramatów z niemieckiego, angielskiego i starożytnej greki. W dorobku ma 68 premier i 15 publikacji książkowych. Obecnie pracuje  nad nowym przekładem „Medei” Eurypidesa i nad dwoma autorskimi spektaklami GianLuki Iumiento, z którym przygotował już „Jest tak, jak się Państwo wydaje” w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Zapisy na warsztaty przyjmuje dr Jakob Altmann (christian_jakob.altmann@us.edu.pl). Liczba miejsc ograniczona.

Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na drugie warsz(...) Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na drugie warsztaty
left img

Serdecznie zapraszamy studentów germanistyki na cykl 3. warsztatów, w ramach których będziemy gościć u nas uznanych tłumaczy literatury niemieckiej należących do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Drugie spotkanie odbędzie się 01.06. o godz. 13.15

Katarzyna Łakomik poprowadzi warsztaty pt. Przekład żartów językowych, rymowanek i innych (s)tworów w literaturze dla dzieci i młodzieży na język polski i niemiecki

Absolwentka filologii germańskiej na Uniwersytecie Śląskim. Studia pogłębiała podczas pobytów stypendialnych na niemieckich uniwersytetach w Erfurcie, Marburgu i Trewirze. Jej życie zawodowe od zawsze kręciło się wokół języka niemieckiego – pracowała jako lektorka, nauczycielka, również na germanistyce WSZMiJO, jako tłumaczka przysięgła i medyczna, a kilka lat temu odkryła, jak fascynujące może być przekładanie literatury i odtąd niemal całkowicie ją to pochłonęło. Najczęściej tłumaczy literaturę popularną, w szczególności YA oraz książki dla dzieci, w tym również na język niemiecki. Po wstąpieniu do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, jej drugą pasją stała się także aktywność na jego rzecz, obecnie wchodzi w skład zarządu Oddziału Południowego, gdzie za cel obrała sobie integrację środowiska tłumaczy, inicjowanie współpracy STL z innymi instytucjami. Stworzyła tzw„inicjatywę lekturową” w STL, w ramach której pragnie włączyć do dyskusji na temat kanonu lektur i pracy z książkami w szkołach środowisko tłumaczy literackich.

Zapisy na warsztaty przyjmuje dr Jakob Altmann (christian_jakob.altmann@us.edu.pl). Liczba miejsc ograniczona.

Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na cykl trzech (...) Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury zaprasza na cykl trzech warsztatów
left img

Serdecznie zapraszamy studentów germanistyki na cykl 3. warsztatów, w ramach których będziemy gościć u nas uznanych tłumaczy literatury niemieckiej należących do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 18.05 o godz. 13.15

Agata Teperek poprowadzi warsztaty pt. Niby wspólna historia – przekład wspomnień, dokumentów i książek historycznych.

Agata Teperek (1988) – tłumaczka literatury niemiecko- i szwedzkojęzycznej, kulturoznawczyni i literaturoznawczyni. Studiowała w Berlinie, Turku i Sztokholmie. Stypendystka fundacji S. Fischer Stiftung, wielokrotna uczestniczka warsztatów przekładowych, wyjazdów rezydencyjnych i programów dla tłumaczy odbywających się przy okazji targów książki w Göteborgu i Helsinkach. Aktywna członki Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Współpracowała z Centrum Badań Historycznych PAN, Niemieckim Instytutem Historycznym w Warszawie i Instytutem Kaszubskim w Gdańsku. Interesuje się zagadnieniami związanymi z kulturą pamięci i pamięcią zbiorową.

Zapisy na warsztaty przyjmuje dr Jakob Altmann (christian_jakob.altmann@us.edu.pl). Liczba miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Matthiasem Na(...) Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Matthiasem Nawrat w dniu 18.05.2023
left img
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie!
Matthias Nawrat przybywa do Polski na zaproszenie lektorów i asystentów dydaktycznych DAAD!
Urodził się w Opolu, ale od lat żyje i tworzy w Niemczech. Jego twórczość wielokrotnie nagradzana niemieckimi i międzynarodowymi nagrodami literackim, w tym Nagrodą Literacką Unii Europejskiej w 2020 r., jest ważnym głosem w europejskiej literaturze współczesnej.
Spotkanie z autorem odbędzie się:
na Wydziale Humanistycznym UŚ
ul.Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu
18 maja, godz.11:30 w sali 1.22
Zaproszenie na konfrencję naukową pt. „Baśnie braci Gri(...) Zaproszenie na konfrencję naukową pt. „Baśnie braci Grimm i nie tylko – aspekty dydaktyczne, translatorskie i interpretacyjne”, w dniu 21.04.2023
left img

W imieniu zarządu Koła Naukowego Germanistów serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji naukowej zatytułowanej „Baśnie braci Grimm i nie tylko – aspekty dydaktyczne, translatorskie i interpretacyjne.”, która odbędzie się dnia 21.04. w Sali Rady Wydziału mieszczącej się na Wydziale Humanistycznym w Sosnowcu (ul. Grota Roweckiego 5).

Konferencja ma na celu promocję nowo wydanej publikacji Koła Naukowego Germanistów „Baśnie braci Grimm i nie tylko w dyskursie akademickim”.

Program konferencji 21.04.2023 UŚ (1)

Zaproszenie na spotkanie z pisarzem Klausem Merza w dniu 20.(...) Zaproszenie na spotkanie z pisarzem Klausem Merza w dniu 20.04.2023

W dniu 20.04.2023 będziemy gościć u nas jednego z najbardziej uznanych pisarzy szwajcarskich, Klausa Merza. Towarzyszyć mu będzie pan Ryszard Wojnakowski, wybitny tłumacz literatury niemieckojęzycznej, który przełożył na język polski zbiory prozy i poezji Klausa Merza (Jakub śpi, W stroju Adama, Poza zasięgiem głosu). Podczas spotkania szwajcarski autor przeczyta fragmenty swojej prozy oraz – wraz z tłumaczem – odczytają wybrane wiersze w wersji niemieckiej i polskiej. Będzie to zarazem punkt wyjścia do dyskusji na temat przekładu literatury.

Zapraszamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla naszego kierunku wydarzeniu.

Spotkanie odbędzie się 20.04.23 o godzinie 11.30 w sali 1.22.

Rekrutacja: Erasmus+ 2023/2024 Rekrutacja: Erasmus+ 2023/2024

REKRUTACJA w ramach programu UE ERASMUS +na wyjazdy stypendialne w celu realizacji części studiów (SMS)

OGŁOSZENIE O REKRUTACJI_ERASMUS_FG_SMS_ 2023_2024_wersja 20.3.2023

Zmiana terminu dyżury dr hab. R. Rducha, prof. UŚ Zmiana terminu dyżury dr hab. R. Rducha, prof. UŚ

Dr hab. R. Rduch, prof. UŚ zmienia termin dyżuru w zimowej sesji egzaminacyjnej 2022/2023: dyżur odbędzie się we wtorek 7.02.2023 r. od 9.00-10.00.

Zmiana terminu dyżury dr hab. M. Bielińskiej, prof. UŚ Zmiana terminu dyżury dr hab. M. Bielińskiej, prof. UŚ

Dr hab. M. Bielińska, prof. UŚ zmienia termin dyżuru w zimowej sesji egzaminacyjnej 2022/2023: dyżur odbędzie się we wtorek 7.02.2023 r. od 9.00-10.00.

Obchody Dnia Św. Łucji Obchody Dnia Św. Łucji
left img

W imieniu wszystkich studentów kierunku filologia germańska – specjalizacja j. szwedzki, serdecznie zapraszamy na wspólne obchody Dnia Św. Łucji.
Uroczystość odbędzie się dnia 12.12.2022 o godzinie 13:00 w Sali Rady Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Generała Stefana Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu.
Obchody Dnia Świętej Łucji to jedna z najpiękniejszych i zarazem najważniejszych tradycji szwedzkich. Ubrana w białe szaty, z płonącymi świeczkami na głowie Łucja wraz ze swoim orszakiem ma rozpraszać zimowe ciemności, niosąc tym samym nadzieję. Zwyczaj celebrowania Dnia Świętej Łucji na Uniwersytecie Śląskim został zapoczątkowany już w latach 70-tych. W programie poza przejściem orszaku przewidzieliśmy krótkie prelekcje o św. Łucji i szwedzkich potrawach bożonarodzeniowych oraz wspólne kolędowanie.

Przyjęcie świąteczne Przyjęcie świąteczne
left img

Serdecznie zapraszamy na „Mikołajki” 8.12. w godzinach 10:00-15:00 w Sali Rady Wydziału. Będzie to forma przyjęcia świątecznego wraz z poczęstunkiem, loterią prezentową,
a także krótkie wystąpienie dotyczące zwyczajów Świątecznych w Polsce i w Niemczech.

Serdecznie zapraszamy na przyjęcie świąteczne Co was czeka: - świąteczna atmosfera (pierniczki, ciasta i napoje gazowane!) - świąteczna muzyka z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi - świąteczny quiz (wraz z nagrodą!) - możliwość spotkania ciekawych ludzi oraz zapoznania się z Grupami Lokalnymi GFPS Zajrzyj do nas! GFPS to stowarzyszenie wspierające wymianę studencką w Europie Środkowo-Wschodniej, mi.in. przez kursy językowe i stypendia. Więcej na www.gfps.pl

Einladung zum Gastvortrag: "Schimpfwörter und Vulgarismen i(...) Einladung zum Gastvortrag: "Schimpfwörter und Vulgarismen im Deutschen"
left img

Einladung zum Gastvortrag: „Schimpfwörter und Vulgarismen im Deutschen”

Referentin: Joanna Szczęk, Univ.-Prof. Dr. habil. (Universität Wrocław)

Termin: 12.12.2022, 11:30–13:00 Uhr, Raum 1.22

Schimpfwörter und Vulgarismen bilden in jeder Sprache eine bemerkbare lexikalische Gruppe. Menschen greifen oft zu Schimpfwörtern und Vulgarismen, um Emotionen zu entladen. Aber Schimpfwörter und Vulgarismen haben auch andere Funktionen. Dazu ist die Palette der genannten sprachlichen Einheiten sehr groß, was von einer gewissen Kreativität der Sprachbenutzer zeugt. Im Vortrag werden die genannten Aspekte des Gebrauchs von Schimpfwörtern und Vulgarismen thematisiert.

Joanna SzczękUniv.-Prof. Dr. habil., Professorin am Institut für Germanistik der Universität Wrocław, seit Juni 2016 Leiterin des Lehrstuhls für Angewandte Linguistik, Promotion 2004, Habilitation 2015, Absolventin des Postgradualen Aufbaustudiengangs zur Dolmetscher- und Übersetzerausbildung an der Universität Wrocław (2003–2004) und des Aufbaustudiums „Management von EU-Projekten” an der Wirtschaftsuniversität Wrocław (2007–2008). Präsidentin des Mitteleuropäischen Germanistenverbandes, Mitglied im Verband der ehemaligen DAAD-Stipendiaten in Polen, im Verband Polnischer Germanisten, in der Polnischen Gesellschaft für Angewandte Linguistik und im Verband der Polnischen Gesellschaft für Neuphilologie, Mitglied des Redaktionskomitees der Zeitschrift „Linguistische Treffen in Wrocław”, DAAD-Stipendiatin (1997–1998, Würzburg), wissenschaftliche Aufenthalte und Vorträge an der Universität Leipzig, Ruhr-Universität Bochum, Budapest, Brno, Ústí nad Labem, Ostrava, Dresden. Forschungsschwerpunkte: Phraseologie, Textlinguistik, Pragmalinguistik, Onomastik, Kulinaristik, Didaktik des DaF, Translatorik.

Zapraszamy na 4. Dzień Komunikacji Międzykulturowej w dniu(...) Zapraszamy na 4. Dzień Komunikacji Międzykulturowej w dniu 07.12.2022
left img

Serdecznie zapraszamy w imieniu Koła Naukowego Komunikacji Międzykulturowej na 4. Dzień Komunikacji Międzykulturowej.

Wydarzenie odbędzie się 7.12, w godzinach 9.00-14.00 w Sali Rady Wydziału.

Wystawa o życiu i twórczości Ericha Marii Remarque'a Wystawa o życiu i twórczości Ericha Marii Remarque'a

Zapraszamy na wystawę o życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a w holu głównym budynku neofilologii.

Wystawa, opracowana przez Erich Maria Remarque-Friedenszentrum w Osnabrück, światowe centrum badań nad twórczością pisarza, umożliwia zapoznanie się z życiem i twórczością autora „Na Zachodzie bez zmian” za pomocą licznych fotografii i oryginalnych dokumentów, z których część jest prezentowana po raz pierwszy. Szczególny nacisk położony został na jego humanistyczno-polityczne zaangażowanie i rozwój w kierunku „wojującego pacyfizmu”. Liczne okładki międzynarodowych wydań książek ilustrują światową dystrybucję tekstów Remarque’a. Poruszane są również mało znane aspekty, takie jak zaangażowanie pisarza w produkcję filmową czy jego pomoc dla emigrantów na szwajcarskiej i amerykańskiej emigracji, a także jego kontakty m.in. z Marleną Dietrich czy Tomaszem Mannem. Wystawa tworzy wielowarstwowy obraz złożonej osobowości Ericha Marii Remarque’a, którego twórczość stanowi również kronikę historii Niemiec w XX wieku.

plakat z wizerunkiem Ericha Marii Remarque oraz okładkami książek, napis: Erich Maria Remarque Militanter Pzaifist Wojujący Pacyfista

Einladung zum Treffen mit Alois Hotschnig 7.11.2022, 11.30 (...) Einladung zum Treffen mit Alois Hotschnig 7.11.2022, 11.30 Uhr, Raum 1.22.

Einladung zum Treffen mit Alois Hotschnig

7.11.2022, 11.30 Uhr, Raum 1.22.

anlässlich der polnischen Veröffentlichung des Erzählbandes Im Sitzen läuft es sich besser davon gastiert an unserer Fachrichtung Alois Hotschnig, ein angesehener und preisgekrönter österreichischer Autor. Alle Interessierten sind herzlich eingeladen.

Die Lesung wird in Zusammenarbeit mit dem Österreichischen Kulturforum Warschau organisiert.

Exkursion/Diskussion am 22.11.2022/11.00 Uhr zum Thema: Ist (...) Exkursion/Diskussion am 22.11.2022/11.00 Uhr zum Thema: Ist Schuld vererbbar?

Exkursion/Diskussion am 22.11.2022/11.00 Uhr zum Thema:

Ist Schuld vererbbar? Vom schwierigen Umgang mit der Vergangenheit die nicht vergeht

mit Pfarrer Manfred Deselaers, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Hinfahrt: Katowice: 9.22 Uhr – Rückfahrt 14.29 oder 15.45 Uhr (KS)

Interessent*innen werden an diesem Tag vom Unterricht freigestellt.

Anmeldung bitte bis 27.10.22 an: kai.witzlack-makarevich@us.edu.pl

Die Fahrtkosten werden übernommen.

Im Centrum laden wir alle zu einem gemeinsamen Mittragessen ein.

Die Exkursion findet im Rahmen des Landes- und Kulturkundeunterrichts statt

und steht allen Interessierten offen.

Wir freuen uns auf Ihre Teilnahme und interessante Gespräche mit Herrn Deselaers.

 

Bodil Jessen-Klingenberg

Kai Witzlack-Makarevich

Zapraszamy na kolejną edycję Kursu Fonetycznego prowadzone(...) Zapraszamy na kolejną edycję Kursu Fonetycznego prowadzonego online

Rozpoczynamy kolejną edycję KURSU FONETYCZNEGO organizowanego i prowadzonego w formie online na platformie ZOOM przez dr Patricię Müller-Liu i dr Elisabeth Venohr (Universität Saarbrücken).

Kurs będzie odbywał się w piątki od godziny 14.30 do godziny 16.00. Pierwsze spotkanie przewidziane jest na 28.10.2022r. Serdecznie zapraszamy.

Wszelkie pytania i zgłoszenia prosimy kierować do dnia 20 października na adres dr Agaty Borek: agata.borek@us.edu.pl

Informationsveranstaltung Stipendien des DAAD Informationsveranstaltung Stipendien des DAAD

Informationsveranstaltung Stipendien des DAAD

Am 19.10. findet um 13.00 im Raum 3.15 eine Informationsveranstaltung

zu Stipendien des DAAD für ein Masterstudium in Deutschland statt.

Alle Interessentinnen und Interessenten sind herzlich eingeladen!

Zaproszenie na spotkanie Koła Naukowego Germanistów w dniu(...) Zaproszenie na spotkanie Koła Naukowego Germanistów w dniu 17.10.2022

Serdecznie zapraszamy na spotkanie Koła Naukowego Germanistów w dniu 17.10.2022 o godz. 14:30 w gabinecie 4.30.

 

Spotkania opiekunów lat studiów stacjonarnych pierwszego ((...) Spotkania opiekunów lat studiów stacjonarnych pierwszego (SS I) i drugiego stopnia (SS II)

Spotkania opiekunów lat studiów stacjonarnych pierwszego (SS I) i drugiego stopnia (SS II)

dla kierunku filologia germańska w roku akademickim 2022/2023

 

specjalność: język niemiecki – komunikacja  interkulturowa w biznesie (SS I) 

specjalność: tłumaczeniowa w zakresie języków specjalistycznych (SS I)

I  rok,  SS  I   stopnia  –   dr Monika Blidy

3.10.2022 – godz. 11:30, sala 1.22

 

specjalność: język niemiecki od podstaw (SS I) 

I  rok,  SS  I   stopnia  –   dr Aleksandra Łyp-Bielecka

3.10.2022 – godz. 9:45, sala 1.22

 

specjalność: język szwedzki (SS I)

I  rok, SS  I  stopnia – mgr Adam Wojtczak

3.10.2022 – godz. 13:45, sala 1.22

 

specjalność: nauczycielska (SS II)

specjalność: tłumaczeniowa w zakresie języka prawniczego i ekonomicznego (SS II)

I rok,  SS  II   stopnia  –  dr hab. Grażyna Krupińska

3.10.2022 – godz. 13:45, sala 3.29

Harmonogram zajęć w roku akademickim 2022/2023 (semestr zi(...) Harmonogram zajęć w roku akademickim 2022/2023 (semestr zimowy)

FG_Harmonogram_ZIMA_2022_2023_10.17 akt. 4

Harmonogram może ulec zmianie, prosimy o śledzenie ewentualnych aktualizacji.

Zmiana sali na egzamin z Literatury niemieckiego obszaru ję(...) Zmiana sali na egzamin z Literatury niemieckiego obszaru językowego- dr hab. Grażyna Krupińska, termin: 20.09.2022 godz. 10.00, sala 1.22

Egzamin z Literatury niemieckiego obszaru językowego u dr hab. Grażyny Krupińskiej dla I roku specjalności: Nauczycielskiej i Tłumaczeniowej odbędzie 20 września o godz. 10.00 w sali 1.22.

Rejestracja na przedmioty w semestrze zimowym w roku akademi(...) Rejestracja na przedmioty w semestrze zimowym w roku akademickim 2022/2023

I tura rejestracji na zajęcia w systemie USOS rozpocznie się 29 września 2022 roku o godz. 10:00 i potrwa do 20 października 2022 roku do godz. 23:59

Rejestracja na przedmioty jest obowiązkowa.

Problemy z rejestracją proszę zgłaszać niezwłocznie po ich zauważeniu w Sekretariacie Kierunku lub mailowo (monika.grzywna@us.edu.pl).

Nowa specjalność na studiach I stopnia: Język niemiecki- (...) Nowa specjalność na studiach I stopnia: Język niemiecki- komunikacja interkulturowa w biznesie

Od nowego roku akademickiego 2022/2023 na studiach I stopnia uruchomiona zostanie nowa specjalność:

Język niemiecki- komunikacja interkulturowa w biznesie

Ogólna charakterystyka:

Kształcenie w ramach tej specjalności oprócz gruntownej wiedzy o języku niemieckim kładzie nacisk na przekazanie wiedzy, rozwój umiejętności oraz kompetencji społecznej w zakresie znajomości zasad komunikacji interkulturowej w obszarach życia biznesowego, w tym dyskursu medialnego, standardów kultury, specyfiki języków specjalistycznych, psychologii i etykiety biznesu.

Uprawnienia zawodowe:

Studia przygotowują do podjęcia pracy w instytucjach gospodarczych, przedsiębiorstwach handlowych, środkach masowego przekazu oraz instytucjach kulturalnych i sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury niemieckiej.

Serdecznie zapraszamy!

Wykład Geschlechtergerechte Sprache z Panią prof. Kniffka Wykład Geschlechtergerechte Sprache z Panią prof. Kniffka

Zum Abschluss unseres Seminars zur Landes- und Kulturkunde der deutschsprachigen Länder erwarten wir am Donnerstag, 9.6. um

15.30 Frau Prof. Gabriele Kniffka von der PH Freiburg. Frau Kniffka wird in das Thema Geschlechtergerechte Sprache im

Deutschen einführen, das gegenwärtig in den Medien und der Öffentlichkeit in Deutschland kontrovers diskutiert wird.

Im Anschluss an den Vortrag besteht die Möglichkeit, mit der Referentin ins Gespräch zu kommen.

 

Die Veranstaltung findet über MS TEAMS statt, alle Interessentinnen und Interessenten sind herzlich eingeladen!

Link:

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3abXqX2U52ut220hZ76I6GXUWemfsKx6xLpvOm3RVTTeM1%40thread.tacv2/1645110386586?context=%7b%22Tid%22%3a%2250c76291-0c80-4444-a2fb-4f8ab168c311%22%2c%22Oid%22%3a%2223b491e3-90e1-43e7-a113-3f2ffacfe23b%22%7d

Sollte es technische Probleme mit MS TEAMS geben, gilt alternativ dieser Zoom-Link:

https://us06web.zoom.us/j/84204561843?pwd=YXBPZWg0SlZwNEZKVkRJb250ekNQZz09

Nabór na stypendia w Niemczech w semestrze zimowym 2022/23. Nabór na stypendia w Niemczech w semestrze zimowym 2022/23.
left img

Nabór na stypendia w Niemczech w semestrze zimowym 2022/23.
Termin składania wniosków upływa 15.05.2022. Dokładne informacje znajdują się na stronie gfps.pl/info/.
Wszelkie pytania dotyczące programu prosimy przesyłać na mail komisja.stypendialna@gfps.pl.

Serdecznie zapraszamy 13 maja do udziału w wykładzie gośc(...) Serdecznie zapraszamy 13 maja do udziału w wykładzie gościnnym pt. „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej”

Serdecznie zapraszamy 13 maja do udziału w wykładzie gościnnym pt. „Tłumacz ustny w instytucjach Unii Europejskiej” oraz warsztatach z tłumaczenia konsekutywnego. Wykład i warsztaty poprowadzi Karolina Berezowska – tłumaczka ustna akredytowana przy instytucjach UE (tłumaczka konferencyjna języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego i greckiego oraz przysięgła języka angielskiego, francuskiego i greckiego).

 

Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej.

 

Zapisy na wykład i/lub warsztaty przyjmuje dr Magdalena Popławska (magdalena.poplawska@us.edu.pl).

Konkurs -Projekty badawcze młodych naukowców 2022 organizo(...) Konkurs -Projekty badawcze młodych naukowców 2022 organizowany przez Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej

Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zaprasza do wzięcia udziału w konkursie młodych badaczy zajmujących się szeroko rozumianą problematyką historii, dziedzictwa, współczesności i perspektyw mniejszości niemieckiej w Polce.

Konkurs-Projekty badawcze młodych naukowców 2022

Zapraszamy na Dzień Międzynarodowej Mobilności Studenckie(...) Zapraszamy na Dzień Międzynarodowej Mobilności Studenckiej, który odbędzie się w dniu 23.03.2022 w formie online od godziny 9.30 do 13.15 na platformie MS Teams
left img

Zapraszamy na Dzień Międzynarodowej Mobilności Studenckiej, który odbędzie się w dniu 23.03.2022 w formie online od godziny 9.30 do 13.15 na platformie MS Teams.

DMMS – harmonogra

Do zespołu można dołączyć na dwa sposoby:

  1. Poprzez link:

https://teams.microsoft.com/l/team/19%3akwElWjGL8sYNdzjnVKq0MrfoYP0O2to0Y7sTXQtsR1A1%40thread.tacv2/conversations?groupId=263338aa-5ebe-48f9-a834-27a1b3faebea&tenantId=50c76291-0c80-4444-a2fb-4f8ab168c311

  1. Wchodząc w Microsoft Teams➞Zespoły ➞ Dołącz do zespołu lub utwórz nowy ➞ Dołącz do zespołu, wpisując kod: 7stdmor
Rekrutacja: Erasmus+ 2022/23 Rekrutacja: Erasmus+ 2022/23

KIERUNEK FILOLOGIA GERMAŃSKA

ogłasza

REKRUTACJĘ w ramach programu UE ERASMUS +

na wyjazdy stypendialne w celu realizacji części studiów (SMS)

dla zarejestrowanych osób studiujących filologię germańską

w semestrze zimowym i/lub letnim roku akademickiego 2022/2023

 

UWAGA: Przypominamy, iż rekrutacja na program Erasmus+ odbywa się wyłącznie poprzez system USOSweb. Aby wziąć udział w rekrutacji należy zalogować się do systemu USOSweb, a następnie wejść w zakładkę Wymiana studencka. Po złożeniu wniosku należy go zatwierdzić (więcej informacji: http://erasmus.us.edu.pl/wyjazdy-na-studia-sms).

 

Uczelniami partnerskimi, na których osoby studiujące na kierunku filologia germańska mogą podjąć

studia (SMS) są wyłącznie (w ofercie proszę wyszukiwać daną uczelnię wg nr umowy):

  • [185] Uniwersytet w Trewirze, Niemcy, 4 miejsca
  • [341] Uniwersytet Marcina Lutra w Halle Wittenberg, Niemcy, 2 miejsca
  • [880] Uniwersytet w Lipsku, Niemcy, 2 miejsca (I stopień) + 2 miejsca (II stopień)
  • [728] Uniwersytet Kraju Saary w Saarbrücken, Niemcy, 2 miejsca
  • [724] Uniwersytet w Kolonii, Niemcy, 2 miejsca (także dla studentów specjalności j. szwedzki)
  • [729] Uniwersytet Techniczny w Brunszwiku, Niemcy, 2 miejsca
  • [113] Uniwersytet w Sztokholmie, Szwecja, 2 miejsca (tylko dla studentów specjalności j. szwedzki II stopnia)
  • [1013] Uniwersytet w Uppsala, Szwecja, 3 miejsca
  • [130] Uniwersytet w Salerno, Włochy, 3 miejsca (uwaga: wymagana znajomość włoskiego min. A1)
  • [935] Uniwersytet w Foggia, Włochy, 2 miejsca (uwaga: wymagana znajomość włoskiego min. B1)
  • [550] Uniwersytet w Mariborze, Słowenia, 2 miejsca (dla studentów I stopnia; j. wykładowy: angielski B1)
  • [628] Uniwersytet w Zadarze, Chorwacja, 2 osoby (uwaga: na studiach I stopnia j. wykładowy: chorwacki B2, II stopnia: angielski, niemiecki B2)
  • [817] Uniwersytet w Zagrzebiu, Chorwacja, 2 osoby – tylko dla studentów I stopnia specjalność język szwedzki (szwedzki na poziomie minimum B1)
  • [814] Uniwersytet w Ołomuńcu, Czechy, 2 osoby
  • [735] Uniwersytet w Valladolid, Hiszpania, 2 miejsca

 

Oferta tylko dla osób zapisanych na studia Der Europäische Masterstudiengang für Lexikographie (EMLex) (proszę zgłosić się uprzednio do koordynatorki programu, dr hab. prof. UŚ Moniki Bielińskiej):

1) [637] Università degli Studi Roma Tre (Włochy)

2) [528] Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (Niemcy)

3) [524] Károli Gáspár Református Egyetem Budapest (Węgry)

4) [564] Université de Lorraine (Nancy, Francja)

5) [529] Universidade do Minho (Braga, Portugalia)

 

Stypendium jest przyznawane początkowo na okres maksymalnie 5 miesięcy.

 

Harmonogram Rekrutacji:

20.03-03.04.2022 – składanie wniosków poprzez system USOSweb (uwaga: w rubryce „życiorys w języku polskim” proszę wpisać aktualny mail kontaktowy oraz studiowaną specjalność)
04.04-06.04.2022 – kwalifikacja studentów/ek kierunku filologia germańska

Kryterium: średnia ocen z dotychczasowego przebiegu studiów, wyliczona przez Dziekanat i pobrana poprzez system USOSweb (uwaga: w przypadku wyboru uniwersytetu we Włoszech, Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech: konieczność potwierdzenia znajomości języka wykładowego poprzez okazanie/przesłanie w formie skanu koordynatorce programu – po zakwalifikowaniu – odpowiednich zaświadczeń)

07.04.2022 – ogłoszenie wstępnych wyników rekrutacji (w ramach kierunku filologia germańska)

W kolejnych etapach zakwalifikowane osoby studiujące w terminie wskazanym przez koordynatorkę są zobowiązane przygotować dokument „zgłoszenie kandydata na wyjazd”, który po uzupełnieniu danych przez koordynatorkę należy wydrukować, podpisać i złożyć koordynatorce.

Ostateczna decyzja o przyznaniu wyjazdu zostanie podjęta w późniejszym terminie przez kierownictwo biura Erasmus+ w Katowicach w zależności od liczby przyznanych miejsc wyjazdowych. Zakwalifikowanie kandydata/ki w ramach kierunku nie jest więc równoznaczne z gwarancją wyjazdu! Ostateczna decyzja uzależniona będzie od zbiorczej listy rankingowej na wydziale oraz liczby miejsc, które otrzyma Uniwersytet Śląski.

 

Bliższych informacji udziela koordynatorka programu na wyjazdy stypendialne w celu realizacji części studiów (SMS) dr hab. Grażyna Krupińska (grazyna.krupinska@us.edu.pl).

 

Wydarzenie w Cieszynie-Lesung Diskussion Jaroslav Rudis Wydarzenie w Cieszynie-Lesung Diskussion Jaroslav Rudis

Lesung Diskussion Jaroslav Rudis

Obchody Dnia Świętej Łucji 13 grudnia Obchody Dnia Świętej Łucji 13 grudnia

Obchody Dnia Świętej Łucji 2021(1)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Janną Steenf(...) Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Janną Steenfatt w dniu 02.02.2021
left img

Lesung Diskussion Janna Steenfatt

JannaSteenfatt-2019_#319f_web_©SaschaKokot

 

Serdecznie zapraszamy na 3. Dzień Komunikacji Międzykultur(...) Serdecznie zapraszamy na 3. Dzień Komunikacji Międzykulturowej w dniu 7 grudnia 2021

3. Dzień Komunikacji Międzykulturowej

Link do spotkania: http://bit.ly/3FKVy0m

Harmonogram-3DKM-1

Spotkanie autorskie z Tanją Kinkel w dniu 15.11.2021, o god(...) Spotkanie autorskie z Tanją Kinkel w dniu 15.11.2021, o godz. 11.30, w sali 1.22

Spotkanie autorskie z Tanją Kinkel

w dniu 15.11.2021, o godz. 11.30, w sali 1.22 w budynku Neofilologii przy ul. Grota-Roweckiego 5 odbędzie się spotkanie autorskie wokół powieści Tanii Kinkel pt. „Schlaf der Vernunft”

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Dr Tanja Kinkel studiowała germanistykę, teatrologię i komunikację. Jest laureatką licznych nagród literackich, członkinią niemieckiego PEN-klubu, prezeską International Feuchtwanger Society w Los Angeles, członkinią rady doradczej Friends of the Bamberg Symphony Orchestra. Regularnie gości jako wykładowczyni na uczelniach w Niemczech i za granicą.  Odznaczona Bawarskim Orderem Zasługi. Spod jej pióra wyszło dwadzieścia powieści przetłumaczonych na kilkanaście języków, których łączny światowy nakład przekroczył siedem milionów egzemplarzy. Tanja Kinkel jest patronką Bundesverband Kinderhospiz. W 1992 r. założyła organizację charytatywną dla dzieci „Brot und Bücher e.V.” W języku polskim ukazały się „Synowie Wilczycy”, „Cienie La Rochelle” oraz „Liście w księżycowym blasku”

 

Więcej o autorce: https://www.tanja-kinkel.de

Serdecznie zapraszamy na wykłady i seminaria gościnne nasz(...) Serdecznie zapraszamy na wykłady i seminaria gościnne naszych zaprzyjaźnionych współpracowników z Uniwersytetu Kraju Saary w dniach 05-06.10.2021

Serdecznie zapraszamy na wykłady i seminaria gościnne naszych zaprzyjaźnionych współpracowników z Uniwersytetu Kraju Saary:

dr Elisabeth Venohr

  1. Mehrsprachigkeitsdidaktik

wtorek, godz.  9.45, sala 3.9.

  1. Wissenschaftskulturen im Vergleich

środa godz. 13.45, sala 1.19

  1. Unterschiede in Lehr- und Lernkulturen. DAAD-Studienreise. Ein Projekt

środa 15.30, sala 1.19

oraz

mgr. Volkera Venohra

Landeskunde und Geschichte am Beispiel von Erinnerungsorten

środa, godz.  11.30, sala 3.29

Międzynarodowa konferencja naukowa online: "O(d)graniczenia(...) Międzynarodowa konferencja naukowa online: "O(d)graniczenia w perspektywie literaturo- i językoznawczej"
left img

Międzynarodowa konferencja naukowa online: „O(d)graniczenia w perspektywie literaturo- i językoznawczej”

W dniach 29-30 września 2021 r. odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa online poświęcona szeroko rozumianemu problemowi ograniczeń. Organizatorami wydarzenia są Instytut Literaturoznawstwa oraz Instytut Językoznawstwa UŚ. Obrady będą toczyć się w języku niemieckim. Program wydarzenia dostępny jest tutaj: https://www.facebook.com/filgermus.

 

Chęć udziału prosimy zgłaszać na adres e-mailowy: wortfolge@us.edu.pl

Tagungsprogramm_15.09.

Zaproszenie na wykład prof. Barbary Hahn z okazji 250 roczn(...) Zaproszenie na wykład prof. Barbary Hahn z okazji 250 rocznicy urodzin Rahel Levin Varnhagen (1771-1833)

Szanowni Państwo,

w imieniu prof. Jörga Paulusa (Bauhaus Universität Weimar) oraz swoim a także w imieniu zespołu badawczego realizującego projekt „Pisarki z Kolekcji Varnhagena – listy, dzieła, relacje” chciałabym zaprosić Państwa na wykład gościnny pt. „Eine zerstörte Welt: ‘Negerhandel, Krieg, Ehe!’ Rahel Levin Varnhagen heute gelesen”, który odbędzie się 27 maja 2021 roku w godzinach 18:30-20:00 na internetowej platformie ZOOM.

Naszym gościem będzie pani prof. Barbara Hahn z Vanderbilt University (Nashville, TN), wybitna badaczka pisarstwa Rahel Varnhagen oraz wydawczyni jej dzieł, częsty gość Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt poprzez adres projektu female.writers.vaco@uj.edu.pl (prześlemy link do spotkania).

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć  w załączniku.

Poster_Barbara-Hahn-Lecture_20210527_V2(1)

„Erinnerungsorte und Erinnerungskulturen interdisziplinär(...) „Erinnerungsorte und Erinnerungskulturen interdisziplinär – fachspezifische und fachdidaktische Annäherungen"

Serdecznie zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową nt. „Erinnerungsorte und Erinnerungskulturen interdisziplinär – fachspezifische und fachdidaktische Annäherungen“, która odbędzie w formie online w dniach 20.-22.05.2021. Szczegółowy program i linki dostępu znajdują się w załączniku. W przypadku pracowników i studentów nie ma konieczności oficjalnej rejestracji przez formularz zgłoszeniowy.

Organizatorzy: Uniwersytet Śląski we współpracy z Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej (DAAD), Uniwersytetem Kraju Saary, Żytomierskim Uniwersytetem Państwowy im. Iwana Franki

Patronat: Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu

Partner: Teatr Zagłębia w Sosnowcu

 

Programm Online_Konferenz Erinnerungsorte und Erinnerungskulturen interdisziplinär, Schlesische Universität und DAAD, End(1)

Zugangslinks Online_Konferenz Erinnerungsorte und Erinnerungskulturen, 20._22.05.21, Kattowitz, End(1)

Autorenlesung mit Matthias Kneip: 23.04.2021, 17:00–18:30 (...) Autorenlesung mit Matthias Kneip: 23.04.2021, 17:00–18:30 Uhr
left img

Autorenlesung mit Matthias Kneip: 111 Gründe, Polen zu lieben. Eine Liebeserklärung an das schönste Land der Welt

Termin: 23.04.2021, 17:00–18:30 Uhr

 

Das Buch „111 Gründe, Polen zu lieben“ ist eine ebenso witzige wie hintergründige Liebeserklärung an Deutschlands östliches Nachbarland und seine Menschen. Humorvoll und augenzwinkernd nimmt Kneip den Leser mit auf eine sehr persönliche Reise durch das Land zwischen Oder und Bug, ohne dabei den Blick für die Realitäten zu verlieren. Wussten Sie beispielsweise, dass Polen mit dem Meer verheiratet ist? Oder dass der größte Gartenzwerg der Welt im polnischen Nowa Sόl zu finden ist? Neben kuriosen Sehenswürdigkeiten widmet Kneip sich auch den Eigenheiten der polnischen Mentalität oder besonderen Werken polnischer Kultur. Selbstverständlich darf bei einer solchen Liebeserklärung auch der Blick in den nationalen Kochtopf nicht fehlen!

 

Matthias Kneip, 1969 in Regensburg geboren, studierte Germanistik, Ostslawistik und Politologie an der Universität Regensburg. Seit 2000 ist Matthias Kneip als wissenschaftlicher Mitarbeiter am Deutschen Polen-Institut in Darmstadt tätig, darüber hinaus arbeitet er auch als Schriftsteller, Publizist und Polenreferent. Seine Reportagen über Polen erscheinen u.a. bei Spiegel-Online. Für sein Schaffen erhielt Kneip zahlreiche Auszeichnungen, so unter anderem 2011 den Kulturpreis Schlesien des Landes Niedersachsen und 2012 das Verdienstkreuz der Republik Polen.

Damit alle externen Interessierten den Zugang zum Link erhalten, sollten sie an die folgende E-Mail-Adresse schreiben: nina.nowara@us.edu.pl

Gastvortrag: Mehrsprachigkeit macht Schule! 20.04.2021, 11:3(...) Gastvortrag: Mehrsprachigkeit macht Schule! 20.04.2021, 11:30–13:00 Uhr

Gastvortrag: Mehrsprachigkeit macht Schule! – Didaktik der Mehrsprachigkeit und sprachliche Heterogenität als Ressource

Referentin: Nadja Wulff, Jun.-Prof. Dr. (Pädagogische Hochschule Freiburg)

Termin: 20.04.2021, 11:30–13:00 Uhr

 

Zu den zentralen Bildungszielen in der Europäischen Union gehören Mehrsprachigkeit und die daraus resultierende Fähigkeit, in mehreren Sprachen kommunizieren zu können, sie tragen zur interkulturellen Verständigung bei sowie fördern Mobilität und Wettbewerbsfähigkeit. Mehrsprachigkeit im Klassenraum wertzuschätzen und sie als Ressource zu sehen, gehört heutzutage zu den wichtigsten Grundeinstellungen einer Lehrkraft in Deutschland. Die Erstsprachen der Schülerinnen und Schüler in einer mehrsprachigen Klasse stellen ein Potenzial und ein zusätzliches Wissen dar, die beim sprachlichen und fachlichen Lernen genutzt werden können und sollten.

Im Vortrag sollen didaktisch-methodische Überlegungen, wie mit der sprachlichen Heterogenität vor allem im Klassenraum umgegangen werden kann, vorgestellt und diskutiert werden. Dabei stehen auch einige praxisrelevante Aspekte der Mehrsprachigkeit im Vordergrund.

 

Nadja Wulff, Jun.-Prof. Dr., Studium des Deutschen und Englischen auf Lehramt an der Pädagogischen Universität St. Petersburg sowie Germanistik/DaF und Slavische Philologie an der Carl-von-Ossietzky Universität Oldenburg. Promotion zu Veränderungen in der deutschen Orthographie im 19. und im 20. Jahrhundert. Lehre und Forschung an den Universitäten Oldenburg, Bremen, Saarbrücken, Dortmund, Heidelberg, Münster, Graz und Freiburg. Seit 2017 W1-Professorin für Deutsch als Zweitsprache an der PH Freiburg, Koordinatorin des Promotionskollegs DaF/DaZ „Vom fachsensiblen Sprachunterricht zum sprachsensiblen Fachunterricht“. Forschungsschwerpunkte: Didaktik des Deutschen als Zweit- und Fremdsprache, insbesondere Wortschatzvermittlung, sprachliches und fachliches Lernen, Mehrsprachigkeit und Sprachvergleich.

 

 

Zwycięzca IV edycji konkursu "Prawo w tłumaczeniu" (2021) Zwycięzca IV edycji konkursu "Prawo w tłumaczeniu" (2021)

Miło nam poinformować,  że Pan Maciej Hendlik, student specjalności tłumaczeniowej II stopnia został zwycięzcą  IV edycji  konkursu „Prawo w tłumaczeniu” (2021), organizowanym przez Studenckie  Koło Naukowe Juryslingwistyki przy Instytucie Lingwistyki Stosowanej  Uniwersytetu Warszawskiego. Serdecznie gratulujemy.

Zaproszenie na wieczór autorski z Katarzyną Tubylewicz Zaproszenie na wieczór autorski z Katarzyną Tubylewicz
left img

Wieczór autorski z Katarzyną Tubylewicz

26. marca o godzinie 18:00 zapraszamy na wieczór autorski z pisarką, reporterką i tłumaczką Katarzyną Tubylewicz, podczas którego porozmawiamy o różnych odcieniach samotności, Pippi Långstrump i innych samotniczkach i samotnikach, o byciu samym oraz o Szwecji. Spotkanie będzie transmitowane na stronie Filologia germańska UŚ na Facebooku ( adres strony: https://www.facebook.com/filgermus)

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczymi i tłumaczka z języka szwedzkiego, autorka powieści „Bardzo zimna wiosna” „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, “Ostatnia powieść Marcela”. Jej reporterskie książki to “Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” i „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą”. Jej najnowsza książka „Samotny jak Szwed? O ludziach północy, którzy lubią bywać sami” to zbiór reportaży, esejów, i rozmów o samotności. Jak sama autorka przyznaje, książka stanowi opowieść o tym, czym samotność jest, czym bywa, co nas w niej przeraża, a co cieszy, jak nas zmienia, jakie wyzwania przed nami stawia.

Konkurs w ramach programu Edukacja Konkurs w ramach programu Edukacja

Trwa konkurs w ramach II naboru w Programie Edukacja obejmującym między innymi komponent II – Mobilność w szkolnictwie wyższym

( https://education.org.pl/nabory_archiwum/mobilnosc-szkolnictwo-wyzsze/ ).

Termin składania wniosków: do 12.04.2021 r.

Okres realizacji projektu: 1.04.2022 – 30.09.2023 r.

Projekt obejmuje wymianę studentów i kadry na zasadach analogicznych do Programu Erasmus+, ale z finansowaniem z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Priorytety Programu Edukacja:

– edukacja włączająca,

– zarządzanie w sektorze edukacji,

– rozwój kultury jakości w sektorze edukacji, w tym wewnętrznych systemów zapewniania jakości,

– rozwój i promocję sektora VET, z uwzględnieniem dualnego systemu nauczania oraz współpracę instytucji kształcenia zawodowego z pracodawcami,

– rozwój poradnictwa zawodowego,

– edukacja dotycząca systemu opieki społecznej nad dziećmi („Child welfare education”).

Uczelnia macierzysta (składająca wniosek) powinna zapewnić w pierwszej kolejności udział w mobilności uczestników (studentów i kadry) o kierunkach studiów / nauczania związanych z kształceniem w zakresie systemu opieki społecznej nad dziećmi „Child welfare education”.

Na etapie wnioskowania do dokumentów aplikacyjnych należy dołączyć list intencyjny podpisany przez każdego z partnerów.

Osoba kontaktowa Wydział Humanistyczny:

dr hab. Rafał Borysławski

e-mail: rafal.boryslawski@us.edu.pl

 

Osoba kontaktowa Biuro Wymiany Międzynarodowej:

Marta Żebracka

Bankowa 12, pok. 75

40-007 Katowice

tel./fax: (0048) 32 359 11 78

e-mail: marta.zebracka@us.edu.pl

 

 

Wykład gościnny: Niemiecki rachunek sumienia wobec Polski (...) Wykład gościnny: Niemiecki rachunek sumienia wobec Polski z perspektywy lingwistycznej

Wykład gościnny: Niemiecki rachunek sumienia wobec Polski z perspektywy lingwistycznej

Prelegent: Waldemar Czachur, prof. dr hab. (Uniwersytet Warszawski)

Termin: 24.03.2021, godz. 11:30–13:00

Celem wykładu będzie omówienie różnych niemieckich aktów skruchy wobec Polski po II wojnie światowej. Zadaniem takich aktów jest budowanie równowagi między zwaśnionymi państwami i różnymi kulturami pamięci oraz tworzenie przestrzeni na pamięć dialogiczną. Na przykładzie niemieckich aktów skruchy zostaną zaprezentowane językowe i niejęzykowe formy inscenizacji skruchy i pojednania.

 

Waldemar Czachur, prof. dr hab., językoznawca, niemcoznawca, zajmuje się badaniami z zakresu lingwistyki dyskursu, w tym z zakresu dyskursów pamięci w Polsce i w Niemczech, jest kuratorem wystawy „Odwaga i pojednanie” w Krzyżowej.

Fonetyka i fonologia języka niemieckiego Fonetyka i fonologia języka niemieckiego

W semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021 siedmioosobowa grupa studentów kierunku filologia germańska Uniwersytetu Śląskiego bierze udział w międzynarodowym kursie o nazwie „Fonetyka i fonologia języka niemieckiego” opracowanego i prowadzonego dla studentów z Uniwersytetu w Rostowie przez dr Patrycję Müller-Liu reprezentującą Uniwersytet w Saarbrücken. W ramach kursu przewidzianych jest 12 spotkań, w czasie których studenci nabywają wiedzę z zakresu fonetyki i mają możliwość wykonywania szeregu ćwiczeń w celu nabycia kompetencji fonetycznej. Ze strony Uniwersytetu Śląskiego studentów wspierają dydaktycznie i naukowo dr Agata Borek  oraz dr Elisabeth Venohr, która koordynuje projekt także ze strony organizacji Deutscher Akademischer Austauschdienst.

return to top