Studenci wyjeżdżający na Erasmusa
Wszystkie podstawowe informacje dotyczące rekrutacji do uczestnictwa w programie Erasmus+ i późniejszego pobytu za granicą, a także powrotu i dopełnienia koniecznych formalności znajdują się na stronie: http://erasmus.us.edu.pl/wyjazdy-na-studia-sms (szczególną uwagę należy zwrócić na dokumenty do pobrania na dole strony, między innymi: informator na dany rok programu, wzór porozumienia o programie studiów i wniosek wyjazdowy w/s).
Rekrutacja odbywa się drogą elektroniczną w systemie USOSweb w dniach ogłoszonych przez Biuro Wymiany Międzynarodowej (Biuro Erasmus) i koordynatorów określonych specjalności. Po zakwalifikowaniu się należy jak najszybciej (zwłaszcza przy wyjazdach na semestr zimowy) zweryfikować termin złożenia aplikacji w przypisanej uczelni przyjmującej. Elementem aplikacji lub kolejnym etapem procedury wyjazdowej jest przygotowanie listy przedmiotów, które będą realizowane w czasie studiów zagranicznych, odpowiadającym programowi studiów na Uniwersytecie Śląskim w analogicznym okresie (tzw. LA – Learning Agreement for Studies). Ten dokument ustala się w porozumieniu z koordynatorem Erasmus+ UŚ dla danej specjalności, a sam wybór można skorygować już po rozpoczęciu wymiany. Przed ostatecznym wyjazdem konieczne jest podpisanie umowy w Biurze Wymiany Międzynarodowej, poprzedzonej przygotowaniem m.in. wniosku wyjazdowego w/s i uzyskaniem na nim odpowiednich podpisów. Po przyjeździe do miejsca docelowego należy pamiętać o dopełnieniu formalności w uczelni przyjmującej, ewentualnej aktualizacji porozumienia o programie studiów, a także o kontakcie z Biurem Wymiany Międzynarodowej w kwestiach organizacyjno-formalnych, koordynatorem UŚ danej specjalności w sprawach związanych z programem studiów, wykładowcami UŚ przedmiotów, które będą wymagać nadrobienia po powrocie z wymiany (np. seminarium dyplomowego).
Warto przygotować wymagane dokumenty z wyprzedzeniem, ponieważ czas uzyskania podpisów wszystkich zaangażowanych stron w procedurze wyjazdowej może być wydłużony. Należy również pamiętać, że koordynator odpowiada za sprawy merytoryczne związane z kierunkiem studiów, a Biuro Erasmus – za sprawy formalne i organizacyjne związane z pobytem.
Koordynatorzy:
język włoski – Dr Dominika Dykta
język hiszpański Dr Cecylia Tatoj
język francuski Dr Ewa Drab
Szanowni Państwo,
Jeśli nie będzie Państwa w systemie SAP, gdyż wyjeżdżają Państwo pierwszy raz na „Erasmus+” z Uniwersytetu Śląskiego, to trzeba przejść następującą
ścieżkę postępowania:
Proszę się zwrócić mailowo do pana Kierownika Biura Erasmus pana Jarosława Gąsiora: jaroslaw.gasior@us.edu.pl o wprowadzenie danych do SAP podając następujące informacje:
- Imię i nazwisko
- Adres zameldowania
- Data urodzenia
- Numer PESEL
- Status: student
- Numer MPK: 501010000
- Stopień studiów: pierwszy albo drugi
studenci, wyjazd na studia: http://www.erasmus.us.edu.pl/wyjazdy-na-studia-sms