Aktualności | Ogłoszenia
Mgr Anna Tyka odwołuje zajęcia i dyżury w dniach 17–18 grudnia 2024 r. z powodu choroby.
Zajęcia z mgr Dż. Markusik w terminie od 16.12.2024 do 19.12.2024 r. zostają odwołane z powodu choroby.
Mgr Sofiia Kamalova-Richter odwołuje zajęcia i dyżury w dniach od 16 do 19 grudnia 2024 r. z powodu wyjazdu.
Dr Swietłana Biczak odwołuje zajęcia i dyżury w dniach 16 i 19 grudnia 2024 r. z powodu wyjazdu.
STUDIA STACJONARNE 1 STOPNIA
specjalność | opiekun | dzień | godzina | numer sali |
język ukraiński w biznesie i administracji | dr Lesya Duda | 2.10.2024 | godz. 10.00 | 1.1, parter, pion turkusowy |
języki stosowane: język rosyjski z językiem angielskim | dr Aleksandra Krawuczka | 2.10.2024 | godz. 10.00 | 2.14, I piętro, pion zielony |
język rosyjski z programem tłumaczeniowym | mgr Sofiia Kamalova | 2.10.2024 | godz. 10.00 | 3.24, II piętro, pion żółty |
STUDIA STACJONARNE 2 STOPNIA
specjalność | opiekun | dzień | godzina | numer sali |
język rosyjski z programem tłumaczeniowym | dr Anna Paszkowska | 2.10.2024 | godz. 10.00 | 1.20, parter, pion żółty |
5 czerwca 2024 r. o godz. 13:00 w sali 1.20 (Sosnowiec, ul. Grota-Roweckiego 5) odbędzie się II studencka konferencja językoznawcza organizowana przez Studenckie Koło Naukowe „Sojuz” działające na Wydziale Humanistycznym UŚ (w kampusie sosnowieckim). Tegoroczna edycja konferencji popularyzującej badania młodych adeptów lingwistyki na kierunku – Filologia wschodniosłowiańska przebiega pod hasłem: „W świecie nazw wokół nas”. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Szanowni Państwo,
od 20 marca 2024 r. do 04 kwietnia 2024 r. rozpoczyna się nabór studentów na wyjazdy w celu realizacji części studiów w ramach programu Erasmus+ w r. akad. 2024/2025. Harmonogram rekrutacji wraz ze szczegółami oraz instrukcją składania wniosków w systemie USOS znajdą Państwo tutaj.
Osoby zainteresowane zapraszam także do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 19 marca 2024, o godz. 13.00 na platformie MS Teams. Link do spotkania.
Z wyrazami szacunku
dr Maciej Walczak
Koordynator ds. programu Erasmus+
na kierunku filologia rosyjska/filologia wschodniosłowiańska
W dniu 18 października (środa) o godz. 8.00 w s. 1.20 odbędzie się gościnny wykład p. mgr Anety Čermákovej z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Czechy), która odwiedzi nasz wydział w ramach programu Erasmus+.
Tematyka zajęć będzie dotyczyć lingwistyki korpusowej w ujęciu praktycznym.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Drogie Studentki, Drodzy Studenci Filologii rosyjskiej!
Dyrekcja kierunku filologia słowiańska, filologia rosyjska ogłasza nabór dla studentów II i III roku studiów licencjackich oraz I i II roku studiów magisterskich uzupełniających na interaktywne i angażujące warsztaty praktyczne pt. „Jak się odnaleźć na rynku pracy? – coaching kariery”.
Terminy warsztatów:
Grupa I
- 26.05 (piątek) godz. 8.00-12.30
- 27.05 (sobota) godz. 9.00-15.00
- 29.05 (poniedziałek) godz. 9.00-13.30
Grupa II
- 26.05 (piątek) godz. 13.30-18.00
- 03.06.(sobota) godz. 9.00-15.00
- 05.06 (poniedziałek) godz. 9.00-13.30
W czasie warsztatów zyskasz odpowiedź na nurtujące Cię pytania:
1. Jaki mam plan na własną karierę? Czego chcę?
2. Co jest moją mocną stroną, a nad czym powinienem/powinnam popracować?
3. Jak efektywnie zarządzać swoim czasem?
4. Co zrobić, by mi się tak chciało, jak mi się nie chce? Czyli jak się zmotywować do działania?
5. Jak się dobrze zaprezentować i zrobić dobre pierwsze wrażenie?. I więcej…
Ramowy program:
Moduł I CZEGO CHCĘ? – OKREŚLANIE CELÓW
Moduł II ZARZĄDZANIE EMOCJAMI I CZASEM
Moduł III WYSTĄPIENIA PUBLICZNE I AUTOPREZENTACJA W BIZNESIE
Moduł IV ROZWÓJ OSOBISTY NA RYNKU PRACY
Prowadzący: Małgorzata Chatys i Ewelina Skubała z Biura Karier UŚ (moduł IV), Katarzyna Juszczyk-Frelkiewicz z WNS (moduł III), Sylwia Sojda z WH (moduł I i II). Program warsztatów DO POBRANIA TUTAJ.
Zgłoszenia mailowe (chęć uczestnictwa w warsztatach wraz ze wskazaniem grupy) prosimy kierować do dr Sylwii Sojdy: sylwia.sojda@us.edu.pl w terminie do 8 maja (decyduje kolejność zgłoszeń).
Zapisz się! Skorzystaj! Naprawdę warto!
Koło Naukowe Komunikacji Międzykulturowej zaprasza do udziału w zbiórce książeczek dla dzieci z Ukrainy.
Książeczki będą zbierane przy portierni w holu głównym budynku przy ul. Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu do 28.04.2022 r., a rozdane dzień później (29.04.) na „Ukraińsko-polskim spotkaniu integracyjnym”.
Bardzo prosimy o przynoszenie nowych książeczek w języku polskim na poziomie A1/A2.
UWAGA!
BEZPŁATNE WARSZTATY Z PODSTAW JĘZYKA UKRAIŃSKIEGO
Kierunek filologia rosyjska uruchamia warsztaty, przeznaczone dla studentów i pracowników Uniwersytetu Śląskiego oraz wszystkich osób zainteresowanych.
Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonego wykładowcę języka ukraińskiego – mgr Dżuliettę Markusik.
Pierwsze warsztaty odbędą się 11 marca o godzinie 18.00 i 12 marca o godzinie 10.00 online, na platformie Microsoft Teams
Czas trwania warsztatu – 90 minut.
W czasie warsztatów zapoznamy się z ukraińskim alfabetem i wymową, a także poznamy podstawowe komunikacyjne zwroty i wyrażenia.
ZAPRASZAMY!
Szanowni Państwo! Drodzy wykładowcy i studenci!
Zwróciła się do nas pani Aleksandra Musil — prezes Górnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych z prośbą o stworzenie listy tłumaczy niezawodowych — wykładowców i studentów znających rosyjski i/lub ukraiński, którzy mogliby w ramach wolontariatu pomóc w różnych organizacjach pozarządowych oraz w punktach miejskich.
Osoby chętne prosimy o zgłaszanie się mailowo na adres: jolanta.lubocha-kruglik@us.edu.pl lub lidia.miesowska@us.edu.pl. Prosimy o podawanie następujących informacji:
- język: rosyjski/ukraiński
- przysięgły: tak/nie
- nr tel.
- adres e-mail
- województwo
- miasto
Liczymy na Państwa odzew
Jolanta Lubocha-Kruglik
Lidia Mięsowska
Szanowni Państwo,
Od 22 listopada 2021 r. do 24 stycznia 2022 r., godz. 14.00 będzie prowadzony nabór na wyjazdy dydaktyczne i szkoleniowe w ramach programu Erasmus+ dla pracowników Kierunku Filologia rosyjska.
Tegoroczny nabór będzie odbywać się trójetapowo:
- Etap I
22 listopada 2021 r. do 30 listopada 2021 r. – przesłanie zgłoszenia wyjazdu dydaktycznego (zał. nr 1) na adres e-mail maciej.walczak@us.edu.pl
Informacja o zakwalifikowaniu do wyjazdu dydaktycznego zostanie przesłana drogą mailową 02 grudnia 2021.
- Etap II
03 grudnia 2021 r. do 13 grudnia 2021 r., do godz. 14.00 – składanie wydruków wymaganych dokumentów do przegródki dr. Macieja Walczaka w sekretariacie Instytutu Językoznawstwa (pok. 4.28): Staff Mobility Agreement for Teaching (zał. nr 2) – dotyczy wyjazdów dydaktycznych / Staff Mobility Agreement for Training (zał. nr 3) – dotyczy wyjazdów szkoleniowych.
Uwaga: W związku ze zmianami organizacyjnymi w Uniwersytecie w części „The Sending Institution” w rubryce „Faculty/Department” jest wpisana angielska nazwa Wydziału Humanistycznego – Faculty of Humanities.
W przypadku wątpliwości przed złożeniem wydruku można wysłać wypełniony formularz na adres maciej.walczak@us.edu.pl w celu sprawdzenia poprawności danych.
16 grudnia 2021 od godz. 10.00 – złożone uprzednio formularze Staff Mobility Agreement for Teaching / Staff Mobility Agreement for Training z podpisem koordynatora ds. programu Erasmus+ będą do odbioru w przegródkach w sekretariacie Instytutu Językoznawstwa (pok. 4.28).
Uwaga: W związku ze zmianami organizacyjnymi w Uniwersytecie pracownicy we własnym zakresie uzyskują na formularzu Staff Mobility Agreement for Teaching / Staff Mobility Agreement for Training podpis bezpośredniego przełożonego:
- pracownicy badawczo-dydaktyczni Instytutu Językoznawstwa – podpis Zastępcy Dyrektora Instytutu Językoznawstwa dr hab. Jolanty Lubochy-Kruglik, prof. UŚ;
- pracownicy badawczo-dydaktyczni Instytutu Literaturoznawstwa – podpis Dyrektora Instytutu Literaturoznawstwa prof. dr. hab. Dariusza Pawelca;
- pracownicy dydaktyczni – podpis Zastępcy Dyrektora Kierunku Filologia rosyjska dr Lidii Mięsowskiej, prof. UŚ;
- pracownicy administracyjni – podpis bezpośredniego przełożonego.
- Etap III
16 grudnia 2021 – 24 stycznia 2022, godz. 14.00 osoby zakwalifikowane do wyjazdu kontaktują się z koordynatorem ds. programu Erasmus+ w uczelni partnerskiej (lista koordynatorów zał. nr 4), przesyłając do niego skan formularza Staff Mobility Agreement for Teaching / Staff Mobility Agreement for Training w celu uzyskania podpisu i ustalenia szczegółów wizyty. Wydrukowany skan formularza z podpisem koordynatora z uczelni przyjmującej pracownik składa do przegródki dr. Macieja Walczaka w sekretariacie Instytutu Językoznawstwa (pok. 4.28) do 24 stycznia 2020, godz. 14.00.
Do naboru mogą przystąpić osoby, które spełniają następujące kryteria formalne:
– są obywatelami kraju uprawnionego do uczestnictwa w programie Erasmus+ lub posiadają oficjalny status uchodźcy albo prawo stałego pobytu na terytorium Polski,
– są związani stosunkiem pracy z uczelnią wysyłającą.
Uprzejmie proszę o zapoznanie się z zasadami kwalifikacji i realizacji wyjazdów dydaktycznych (zał. nr 5) i szkoleniowych (zał. nr 6) w r. akad. 2021/2022. Rezygnacja pracownika z wyjazdu po jego zakwalifikowaniu będzie uwzględniona jedynie w uzasadnionych przypadkach lub w wyniku zdarzeń losowych.
Wyjazdy dydaktyczne muszą być zrealizowane do 31.05.2022 r. (najpóźniejsza data zakończenia pobytu) i rozliczone do 14.06.2022 r.
Ośrodki partnerskie kierunku Filologia Rosyjska dla wyjazdów dydaktycznych w roku akademickim 2021/2022:
MASARYKOVÁ UNIVERZITA, BRNO, CZECHY – 1 miejsce
OSTRAVSKA UNIVERZITA V OSTRAVE, CZECHY – 4 miejsca
UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ, CZECHY – 2 miejsca
UNIVERSIDAD DE GRANADA, HISZPANIA – 2 miejsca
BALTIC INTERNATIONAL ACADEMY, ŁOTWA – 2 miejsca
IMMANUEL KANT BALTIC FEDERAL UNIVERSITY, ROSJA – 1 miejsce
UDMURT STATE UNIVERSITY, ROSJA – 1 miejsce
BABES-BOLYAI UNIVERSITY CLUJ NAPOCA, RUMUNIA – 2 miejsca
ISTANBUL UNIVERSITY, TURCJA – 2 miejsca
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI BARI, WŁOCHY – 2 miejsca
UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI „L’ORIENTALE”, WŁOCHY – 1 miejsce
Z wyrazami szacunku
dr Maciej Walczak
Koordynator ds. programu Erasmus+
Kierunek Filologia rosyjska
https://bnf.us.edu.pl/godziny-otwarcia/
CZYTELNIA I WYPOŻYCZALNIA (ul. Żytnia 10, 41-205 Sosnowiec)
poniedziałek | 9.00 – 16.00 |
wtorek | 9.00 – 18.00 |
środa | 9.00 – 16.00 |
czwartek | 9.00 – 18.00 |
piątek | 9.00 – 16.00 |
sobota | nieczynne |
niedziela | nieczynne |
Drodzy Studenci,
rozpoczyna się nabór na studia semestralne na Udmurckim Uniwersytecie Państwowym (Iżewsk, Rosja) w roku akademickim 2021/2022.
W bieżącej rekrutacji Kierunek Filologia rosyjska dysponuje 4 miejscami na wyjazd semestralny w ramach umowy bilateralnej.
Studia oraz zakwaterowanie w akademiku Udmurckiego Uniwersytetu Państwowego podczas wyjazdu w ramach umowy bilateralnej są bezpłatne. Student pokrywa pozostałe koszty wymiany (np. dojazd na miejsce i powrót do kraju, codzienne wydatki itd.). Jeśli chodzi o naukę języka rosyjskiego, to Udmurcki Uniwersytet Państwowy oferuje zagranicznym studentom bezpłatną naukę na wybranym poziomie w wymiarze 60 h/semestr (każde dodatkowe godziny nauki języka rosyjskiego student opłaca we własnym zakresie).
Osoby zamierzające wziąć udział w wymianie powinny władać językiem rosyjskim na poziomie co najmniej B1.
Zainteresowani wyjazdem na wymianę powinni wypełnić załącznik 1 i przysłać na mail swietlana.biczak@us.edu.pl do 11 kwietnia 2021.
Komisja rekrutacyjna podejmie decyzję o przyznaniu lub nie przyznaniu wyjazdu 12 kwietnia 2021.
Skład komisji rekrutacyjnej:
Przewodniczący komisji rekrutacyjnej dr Lidia Mięsowska, prof. UŚ;
Członek komisji rekrutacyjnej dr Swietłana Biczak;
Członek komisji rekrutacyjnej dr Ewa Kapela.
Student zostanie poinformowany o decyzji komisji drogą mailową 13 kwietnia 2021.
Do udziału w wymianie zostaną wytypowane osoby, które w postępowaniu konkursowym uzyskały najwyższą średnią i najwyższe oceny z praktycznej nauki języka rosyjskiego.
Uwaga dla studentów III roku – ze względu na procedury związane z rekrutacją na studia II stopnia wyjazd może się odbyć wyłącznie w semestrze letnim r. akad. 2021/2022.
Szczegóły dotyczące wymiany można znaleźć w zał. 2. (informacja w j. rosyjskim) lub zał. 3 (informacja w j. angielskim).
Koordynator Erasmus+ wypełnia on-line formularz nominacji zakwalifikowanego na wyjazd studenta na stronie Udmurckiego Uniwersytetu Państwowego do 15 kwietnia 2021.
Termin rejestracji w Udmurckim Uniwersytecie Państwowym dla zakwalifikowanych na wyjazd studentów:
- w przypadku wyjazdu w semestrze zimowym 2021/2022 od 15 kwietnia do 15 maja 2021;
- w przypadku wyjazdu w semestrze letnim 2021/2022 od 1 września do 15 października 2021.
Student dokonuje rejestracji zgodnie z procedurami z zał. 2 (informacja w j. rosyjskim) lub zał. 3 (informacja w j. angielskim).
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do uczestnictwa w pierwszej rosyjsko-polskiego grze online „Rospolquiz”. Letnia seria gier odbyła się w 2020 roku z udziałem ponad 250 zespołów z Polski i Rosji.
Pierwsza gra z zimowej serii rosyjsko-polskiego quizu intelektualnego „Rospolquiz” odbędzie się online 18 lutego o godz. 19:00 czasu polskiego.
Mogą brać udział zarówno drużyny rosyjskie, jak i polskie, a nawet mieszane! Teksty pytań będą wyświetlane na ekranach w dwóch językach jednocześnie.
Co na was czeka?
• analog słynnej telewizyjnej gry „Co? Gdzie? Kiedy?»
• rundy tematyczne — polskie i rosyjskie realia i dziedzina wiedzy ogólnej
• pytania zaprojektowane tak, abyście mogli pokazać swoją logikę i erudycję
Jak wziąć udział?
• zarejestrować zespół — https://docs.google.com/forms/d/1P7a8uU5D4NOvC6Ucqzw-TWpID4ftNzgPgS5dv4YogXA/viewform?edit_requested=true
• zapoznać się z Kodeksem etycznym gry — http://rospolcentr.ru/pol/wp-content/uploads/sites/3/2020/06/KODEKS-ETYCZNY-ROSPOLQUIZU.pdf
Jak odbędzie się gra online?
• transmisja na żywo, tekst pytań i tabele będą nadawane w Zoom (prosimy zainstalować wcześniej)
• prywatna dyskusja zespołów może odbywać się na Skype, Facebook, telefonicznie lub podczas osobistego spotkania wszystkich członków zespołu
• odpowiedzi będą przyjmowane za pomocą specjalnego formularza. Każdy kapitan otrzyma e-mailowy dostęp do formularza.
Wszystkie gry będą rozgrywane za darmo. Liczba drużyn nie jest ograniczona. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Finałowego meczu w Moskwie (podróż i zakwaterowanie — na koszt organizatorów).
Serdecznie zapraszamy.
Z wyrazami szacunku,
Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia
Балтийский федеральный университет имени Иммануила Канта в Калининграде
приглашает всех тех, кто изучает русский язык как иностранный, принять участие
в Международном конкурсе «РУССКИЙ ДИКТАНТ ОНЛАЙН».
Конкурс в 2021 году отмечает свое 15-летие. К участию приглашаются
иностранные студенты, которые овладели русским языком на уровне не
ниже А2 – орфографическое состязание пройдет в двух категориях:
уровень А2-В1 и уровень В2-С1. Конкурс сопровождает открытая
мини-лекция по теме диктанта.
Международный конкурс «РУССКИЙ ДИКТАНТ ОНЛАЙН» состоится 25 января 2021 года.
Подробную информацию можно посмотреть по ссылке
https://kantiana.ru/wp-content/uploads/2020/12/informacionnoe-pismo-2.pdf.
Заявки на участие принимаются до 22 января 2021 года.
SPOTKANIA MIĘDZYKULTUROWE – budowanie relacji / CROSS-CULTURAL ENCOUNTERS – Building Relations
Studenci neofilologii zapraszają 14 grudnia na spotkanie online poświęcone budowaniu relacji z przedstawicielami innych kultur.
Prezentacje i dyskusje na temat różnic międzykulturowych już niebawem w przestrzeni online.
Zapraszamy.
Балтийский федеральный университет им. И. Канта (Калининград, Россия) приглашает преподавателей-русистов и студентов, изучающих русский язык, принять участие в международном научно-образовательном проекте «СОВРЕМЕННЫЙ РУССКИЙ ЯЗЫК: МЕЖДУ СЛОВОМ И ЦИФРОЙ» (1-18 декабря 2020 года).
Проект включает два направления работы:
- Для преподавателей – методические мастер-классы (международная методическая онлайн-школа) от ведущих российских ученых и методистов «Обучение РКИ: конструируя новые реальности», которые позволят начинающим и опытным преподавателям русского языка (как родного/неродного/иностранного) примерить на себя инновационную модель обучения, отвечающую современным требованиям образования и актуальным запросам изучающих русский язык. Вопросы для обсуждения: Как обучать русскому языку в условиях меняющейся реальности, которая ставит перед преподавателем новые задачи? Какую образовательную стратегию выбрать: (ТРАНС)формировать традиционные модели обучения, руководствуясь опытом прошлого, или создавать НОВЫЕ?
- Для студентов – серия воркшопов (международная языковая школа) для иностранных студентов и слушателей, изучающих русский язык как иностранный. Программа школы будет интересна тем, кто изучает русский язык на разных уровнях – от начального до продвинутого. Вопросы для обсуждения: Как меняется язык в условиях цифровой реальности и как отражаются в нем глобальные события новейшего времени? Как использовать русский язык в профессиональной деятельности и в беседах о современном российском искусстве?
Подробную информацию о мероприятиях и ссылки для регистрации и участия в программе вы найдете в прикрепленных файлах.
Программа проводится на русском языке в ОНЛАЙН-РЕЖИМЕ. Участие в программе бесплатное, по окончании программы слушателям будут высланы сертификаты (в электронной форме).
Все дополнительные вопросы вы можно задать по адресам, указанным в информационных материалах:
РЦНК в Праге приглашает преподавателей и студентов на два онлайн-мероприятия, посвященные русскому языку, которые пройдут 18 и 21 ноября 2020 г..
- 18 ноября в 15 часов по московскому времени (13 часов по чешскому времени) состоится онлайн-лекция для преподавателей русского языка „Окно в Россию: культура, характер, судьба”.
Лекцию прочтет профессор Нижегородского лингвистического университета, доктор филологических наук Наталия Вениаминовна Макшанцева. На лекции будут рассмотрены ключевые идеи и сквозные мотивы русской языковой картины мира и проведен анализ феномена «русскости» на примере публицистических и художественных текстов, отражающих национальный характер и судьбу России.
Все желающие могут зарегистрироваться, направив запрос на участие по адресу nauka@rsvk.cz. После регистрации вам будет направлена ссылка для подключения к лекции на платформе ZOOM.
- 21 ноября с 11 до 13 часов (по чешскому времени)МКИ „Ключ” при поддержке РЦНК в Праге проведет увлекательный онлайн-марафон „Давайте говорить на русском языке”.
Марафон пройдет на платформе ZOOM (ссылка будет направлена накануне зарегистрированным участникам. Заявки на участие с указанием имени, адреса электронной почты, для учеников и студентов также возраста и уровня языка направляйте по адресу kurzy@rsvk.cz.
Программа марафона:
Вас ждет интереснейшая встреча „Язык и жизнь”, где вы познакомитесь с доктором филологических наук, профессором кафедры русской словесности и межкультурной коммуникации Института русского языка им. Пушкина (Москва), председателем Российской ассоциации исследователей, преподавателей и учителей риторики Владимиром Ивановичем Аннушкиным, сможете задать гостю вопросы о русском языке в прямом эфире (или заранее), освоить приемы техники русской речи, секреты работы с русским словом.
Студенты из России и члены клуба молодежной и детской дипломатии в Чехии на мастер-классах научат вас песням, танцам, скороговоркам, играм на русском языке, а в перерывах вы сможете в онлайн-формате прогуляться по Праге, выпить русского чаю из самовара, сделать волшебный сувенир, принять участие в конкурсах и олимпиаде и получить дипломы и подарки!