Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Humanistyczny
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Filozofia - opis kierunku

Studia filozoficzne oferowane przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego umożliwiają zarówno zdobycie ogólnej wiedzy z historii idei i myśli filozoficznych, jak i praktycznych umiejętności i kompetencji społecznych, które są coraz częściej poszukiwane na coraz bardziej nasyconym specjalistami rynku pracy.

Absolwent studiów filozoficznych przedstawia zatem wysoką kulturę intelektualną popartą wiedzą o szerokim zakresie problemowym, a ponadto dysponuje umiejętnościami i kompetencjami, które umożliwiają mu elastyczne dostosowanie się do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy oraz dają podstawy do samodzielnego i dojrzałego podejścia do życia.

Wymiana poglądów, jakie towarzyszą dyskusjom na zajęciach i w kontaktach towarzyskich, wyrabiają postawę tolerancji i otwarcia. Nabyta wiedza pozwala na krytyczny stosunek do współczesnego świata. Dystans i otwartość wobec spraw życia codziennego daje pole do wykazywania kreatywności wobec jego problemów. Dodatkowo praktyczne umiejętności w zakresie krytycznej analizy informacji, uporządkowanego i logicznego myślenia, formułowania i uzasadniania opinii i rozumienia złożonych zjawisk współczesnego świata dają doskonałe narzędzia, jakimi posługuje się współczesny intelektualista, posiadający swoje własne zdanie, myślący krytycznie, abstrakcyjnie ale i twórczo, odrzucający obiegowe opinie, stereotypy i przesądy.

Specjalności - studia I stopnia

FILOZOFIA KLASYCZNA


Specjalność filozofia klasyczna nastawiona jest na studentów zainteresowanych klasycznymi zagadnieniami podejmowanymi przez podstawowe działy filozoficzne, takie jak metafizyka czy epistemologia. Na trzech przedmiotach specjalizacyjnych: Starożytnych systemach metafizycznych, Teoriach prawdy i Aksjologii filozoficznej, proponowane są pogłębione dyskusje związane z tytułowymi zagadnieniami, które pozwalają dostrzec potencjał i bogactwo tkwiące we wciąż aktualnych, klasycznych zagadnieniach filozofii.

 

FILOZOFIA NOWYCH MEDIÓW I KOMUNIKACJI


Specjalność filozofia nowych mediów i komunikacji oprócz ogólnego wykształcenia filozoficznego proponuje studentom dodatkowe przedmioty: Filozofię nowych mediów, Estetykę nowych mediów i Filozofię komunikacji, dzięki którym zdobywają oni specjalistyczną wiedzę oraz cenne umiejętności pozwalające orientować się w zjawiskach zachodzących we współczesnym świecie. Nowe media nie tylko stanowią już codzienność, nowe media ją konstytuują. Stąd pomysł na specjalność, dzięki której poznać można zagadnienia i sposoby analizy szerokiego spektrum problemów związanych z funkcjonowanie nowych mediów i ich wpływem na życie codzienne, społeczne, politykę, sztukę, rozwój techniki i stanowisko człowieka w zdygitalizowanej rzeczywistości. Specjalność wyrabia w studentach praktyczne umiejętności związane z analizą, tworzeniem i odbiorem różnego rodzaju kodów – począwszy od języka, poprzez obraz, mowę ciała i muzykę. Szczególny nacisk kładzie się tutaj na umiejętność logicznego, wnikliwego i nieszablonowego myślenia, analizy argumentów, opracowywania i krytyki tekstów oraz moderowania procesów komunikacyjnych.

Specjalności - studia II stopnia

FILOZOFICZNO-KULTUROWA


Specjalność filozoficzno-kulturowa nastawiona jest na rozwijanie i pogłębianie wiedzy o subdyscyplinach filozofii, które odgrywają istotną rolę w interpretacji szeroko pojmowanej aktywności człowieka. Szczególny nacisk położony jest na wyksztalcenie umiejętności rozumienia zjawisk i procesów z uwzględnieniem wielu perspektyw teoretycznych oraz różnorodnych form przejawiania się kultury. Studiujący będą mogli poznać nowatorskie, współczesne koncepcje umożliwiające lepsze zrozumienie aktualnej sytuacji, aby świadomie odpowiadać na wyzwania oraz kryzysy związane z dynamicznie zachodzącymi przemianami.  Rozumienie ich złożoności, dostrzeganie uwarunkowań i odmienności na tle tradycji kulturowej epok wcześniejszych, rozwijanie krytycznego i kreatywnego podejścia, przynosi praktyczne umiejętności pożądane w różnych sferach życia społecznego i zawodowego.

 

STUDIA FILOZOFICZNE


Specjalność studia filozoficzne stanowi międzynarodowe przedsięwzięcie, w którym uczestniczą uniwersytety z trzech krajów: Republiki Czeskiej (Wydział Filozofii Uniwersytetu w Ostrawie), Słowacji (Instytut Filozofii, Uniwersytet Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy) i Polski (Instytut Filozofii, Uniwersytet Śląski w Katowicach).  Studiujący mają możliwość specjalizacji zwłaszcza w zakresie (1) historii myśli filozoficznej, szczególnie w kontekście tradycji klasycznej, (2) w filozoficzno-metodologicznych zagadnieniach związanych  z problemem wiedzy i statusu poznania naukowego, a także (3) w kwestiach filozofii społecznej, politycznej i filozofii prawa. Takie ukierunkowanie programu studiów odzwierciedla charakter specjalizacji badawczej trzech partnerskich uniwersytetów. Dzięki takiej integracji zasobów intelektualnych studiujący będą mieli okazję poszerzania swojej wiedzy zgodnie z trzema narodowymi tradycjami filozoficznymi: Polski, Republiki Czeskiej oraz Słowacji. Sprzyjać temu będą wizyty studentów w zagranicznych ośrodkach naukowych oraz moduły poświęcone poznaniu kultur narodowych. W ten sposób studenci zdobędą narzędzia krytycznego i metodycznego podejścia do analizy aktualnych problemów związanych z badaniami z zakresu filozofii systematycznej oraz historii filozofii.

return to top