UWAGA!

Termin rejestracji na moduły w semestrze letnim 2023/2024

08.02.2024 od godz. 16:00 do 25.02.2024 godz. 23:59

Rejestracje są obowiązkowe. Niezalogowanie się na przedmiot będzie skutkowało brakiem studenta na liście uczestników zajęć, a więc i niemożnością uzyskania z nich zaliczenia.

Harmonogram dyżurów w semestrze letnim 2023/2024 (aktualizacja 17.04.2024)

studia licencjackie (I stopień)

1 rok: dr Marcela Gruszczyk

2 rok: dr Jakub Grudniewski

3 rok: dr Agnieszka Bartnik

studia magisterskie (II stopień)

1 rok: dr Tomasz Kałuski

2 rok: dr Tomasz Kałuski

W przypadku kierunku historia koordynatorem modułu jest osoba prowadząca wykład (w ramach zajęć składających się z wykładów i ćwiczeń / konwersatoriów / laboratoriów) lub każdy pracownik prowadzący ćwiczenia / konwersatoria / laboratoria / warsztaty / seminaria (jeśli w ramach przedmiotu nie jest prowadzony wykład).

Część realizowanych w toku studiów zajęć studenci mogą wybrać spośród przedstawionej im oferty. Należą do nich wszystkie zajęcia związane z wybraną specjalnością (zarówno na I, jak i II stopniu studiów), a także: wykład monograficzny, zajęcia projektowe, pracownia dyplomowa, seminarium licencjackie, lektorat z języka obcego (na studiach I stopnia) oraz wykład monograficzny, zajęcia projektowe,  warsztat naukowy historyka, seminarium magisterskie, translatorium z języka obcego (dla studentów II stopnia).

Rodzaje zajęć do wyboru

Historia I stopnia

• Wykład monograficzny
  • Zajęcia projektowe
  • Seminarium licencjackie
  • Lektorat z języka obcego

Historia II stopnia

• Wykład monograficzny
  • Zajęcia projektowe
  • Seminarium magisterskie
  • Translatorium z języka obcego

W przypadku historii na studiach I stopnia: dla specjalności administracyjno-samorządowej 90 godzin; dla specjalności archiwalnej i zarządzania dokumentacją 90 godzin; dla specjalności nauczycielskiej 150 godzin.

W przypadku historii na studiach II stopnia: dla specjalności administracyjno-samorządowej 90 godzin; dla specjalności archiwalnej i zarządzania dokumentacją 90 godzin; dla specjalności nauczycielskiej 210 godzin.

Opiekunowie praktyk

• dla grupy archiwalnej i zarządzania dokumentacją:
    dr hab. Wacław Gojniczek, prof. UŚ
    e-mail: gojniczek@us.edu.pl

Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 335

• dla grupy administracyjno-samorządowej:
    dr Jacek Szpak
    e-mail: szpak@us.edu.pl

Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 120

ul. Bankowa 11, 40-007 Katowice, pok. 125

Studenci historii mają możliwość przygotowywania swoich prac awansowych ze wszystkich epok historycznych: pradziejów, starożytności, historii średniowiecznej, historii nowożytnej XVI-XIX w. oraz historii najnowszej (wśród pracowników Instytutu Historii są badacze wszystkich tych epok), zarówno w kontekście przeszłości Polski, jak i świata. Specyfika przygotowywanych projektów może także koncentrować się na problematyce związanej z wybraną specjalnością (np. archiwistyce bądź dydaktyce historii i wiedzy o społeczeństwie). Warunkiem uruchomienia seminarium z danej epoki jest zrekrutowanie wymaganej liczby studentów.

Proces dyplomowania

Zasady, warunki oraz tryb dyplomowania ustalone zostały na poziomie Uniwersytetu Śląskiego i zostały opisane w Regulaminie studiów w Uniwersytecie Śląskim. Zgodnie z nim warunkiem ukończenia studiów na wszystkich kierunkach jest złożenie pracy dyplomowej i zdanie egzaminu dyplomowego.

Wizyta osób studiujących historię i turystykę historyczną w Sejmie RP

W środę 8 maja grupa studentek i studentów kierunków turystyka historyczna oraz historia pod opieką dr Joanny Mercik miała możliwość odwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach wizyty zorganizowano szereg spotkań z przedstawicielkami i przedstawicielami parlamentu, co umożliwiło uczestniczkom i uczestnikom bezpośrednie obserwacje obrad w sali plenarnej oraz zapoznanie się z zakulisowymi aspektami pracy legislacyjnej, w tym również wizytę w Domu Poselskim.

Szczególnym punktem programu było spotkanie w restauracji sejmowej z posłem Bogusławem Wołoszańskim, znanym popularyzatorem historii, który podzielił się swoją pasją i przedstawił propozycje kierunków przyszłych objazdów naukowych – Verdun, w Polsce twierdza Boyen w Giżycku i Wilczy Szaniec.

Serdeczne podziękowania dla Posła Mateusza Bochenka za koordynację i opiekę nad grupą, jak również dla Marszałka Szymona HołowniWiceministra Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy oraz Posłanki Ewy Kołodziej za okazaną życzliwość oraz gotowość do dzielenia się swoim eksperckim doświadczeniem.

grupa osób studiujących wraz z Marszałkiem Szymonem Hołownią Sejm Rzeczypospolitej Polskiej student ściskający rękę Wiceministra Sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy

Dyrekcja kierunku

Maciej Fic - zdjęcie profilowe

dr hab. Maciej Fic, prof. UŚ