Wśród najważniejszych podmiotów współpracujących z Instytutem Historii znajdują się:

– Archiwum Państwowe w Katowicach – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach Rady Interesariuszy Instytutu Historii [RI IH].

– Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji i przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach RI IH.

– Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej w Katowicach – współpraca w zakresie realizacji przedsięwzięć edukacyjnych.

– Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział w prowadzeniu zajęć oraz uczestnictwo przedstawiciela w pracach RI IH.

– Muzeum Zagłębia w Będzinie – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach RI IH.

– Instytut Zagłębia Dąbrowskiego w Sosnowcu – współpraca w zakresie konferencji oraz realizacji przedsięwzięć edukacyjnych.

– Muzeum Historii Katowic – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych.

– Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach RI IH.

– Muzeum Śląskie w Katowicach – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych.

– Muzeum w Rybniku – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach RI IH.

– Muzeum Zamek w Oświęcimiu – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział przedstawiciela w pracach RI IH.

– Śląskie Centrum Wolności i Solidarności – współpraca w zakresie realizacji praktyk zawodowych, organizacji wizyt studyjnych, konferencji oraz przedsięwzięć edukacyjnych, udział w prowadzeniu zajęć.

Ponadto IH prowadzi współpracę z szeregiem szkół województwa śląskiego. Wśród najważniejszych placówek znajdują się:

1. Akademicki Zespół Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie.
  2. I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim.
  3. I Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.
  4. I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich.
  5. I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Miarki w Mikołowie.
  6. I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej.
  7. II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Tychach.
  8. II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Chrzanowie.
  9. II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Będzinie.
  10. III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
  11. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu.
  12. IV Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Stanisława Maczka w Katowicach
  13. V Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej.
  14. VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach.
  15. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach.

W celu usprawnienia współpracy z otoczeniem w 2016 roku powołano do życia Radę Interesariuszy Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.