Ukraina – kandydat do Unii Europejskiej Stan obecny i perspektywy

● Jan Barcz: profesor prawa międzynarodowego, Konferencja Ambasadorów RP

● Maria Savitska i Rafał Dymek: eksperci Fundacji Schumana

● Marcin Święcicki: Rzecznik Praw Przedsiębiorców na Ukrainie 2019-2021

● Jan Truszczyński: główny negocjator ws. akcesji Polski do UE, Konferencja Ambasadorów RP

● Jarosław Pietras: uczestnik negocjacji ws. akcesji Polski do UE oraz b. dyrektor w Sekretariacie Generalnym Rady UE

● Dyskusja

Rejestracja na wydarzenie (do 6 marca) www.schuman.pl/ukrainawue

Jan Barcz: profesor prawa międzynarodowego, były dyplomata, m.in. Ambasador RP w Wiedniu (1995-2000); członek Team Europe Direct i Konferencji Ambasadorów RP.
Rafał Dymek: Ekspert Fundacji Schumana. Absolwent politologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz zarządzania na Szkole Głównej Handlowej. Specjalizuje się w sprawach związanych z sytuacją społeczno-polityczną w wybranych państwach europejskich, polityką europejską Polski, funkcjonowaniem Unii Europejskiej i zapadającymi w niej decyzjami.
Jarosław Pietras: dr ekonomii, brał udział w negocjacjach nad układem stowarzyszeniowym i traktatem akcesyjnym, w roku 2007 doradzał w sprawach europejskich administracji Tymoszenko/Juszczenko; m.in. podsekretarz stanu a następnie sekretarz stanu w UKIE, przez ostatnie 12 lat Dyrektor Generalny w Sekretariacie Generalnym Rady UE.
Maria Savitska: Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Pochodzi z Ukrainy. Pracuje w Fundacji Schumana z wolontariuszami Europejskiego Korpusu Solidarności.
Marcin Święcicki: polityk i ekonomista, Minister Współpracy Gospodarczej z Zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego 1989-1991, Prezydent Warszawy 1994-99, członek zespołu negocjującego wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1999-2000, koordynator OBWE ds Ekonomicznych i Ochrony Środowiska 2002-2005, Rzecznik Praw Przedsiębiorców na Ukrainie 2019-2021
Jan Truszczyński: m.in. w drugiej połowie lat 90. szef St. Przedstawicielstwa RP przy UE, główny negocjator ws. akcesji Polski do UE, następnie sekretarz stanu w MSZ; 2010-2014 kierował Dyrekcją Generalną ds. edukacji i kultury w Komisji Europejskiej; w latach 2014-2018 doradzał w Kijowie administracji ukraińskiej; członek Team Europe Direct i Konferencji Ambasadorów RP.

zaproszenie_UAiUE