[Podręcznik] Redakcja naukowa Teresa Dukiet-Nagórska, Olga Sitarz: Prawo karne. Wykład akademicki

20.10.2023 - 13:23 aktualizacja 20.10.2023 - 15:00
Redakcja: izabelamaculewicz

Okładka

Prawo karne. Wykład akademicki. Teresa Dukiet-Nagórska, Olga Sitarz (red. nauk.). Dominika Bek, Teresa Dukiet-Nagórska, Rafał Fic, Michał Grudecki, Jakub Hanc, Katarzyna Hebda-Relidzyńska, Anna Jaworska-Wieloch, Michał Kalitowski, Olga Sitarz, Piotr Zawiejski (zespół). Wydanie 2, stan prawny na 1 maja 2023 r. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2023. 800 s. ISBN 978-83-8328-676-1. Seria: Akademicka. Podręczniki Obowiązkowe

Podręcznik Prawo karne. Wykład akademicki zawiera prezentację wszystkich kluczowych zagadnień prawa karnego materialnego. Znajdują się w nim – oprócz informacji podstawowych – rozważania teoretyczne, wykorzystujące wieloletni dorobek polskiej doktryny prawa karnego, oraz orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a także informacje dodatkowe dla zainteresowanych czytelników.

Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany ustawodawcze, które w szerokim zakresie objęły prawo karne. Autorzy omawiają m.in.:

• najważniejsze instytucje prawa karnego należące do nauki o przestępstwie i nauki o karze,
  • prawne aspekty odpowiedzialności niepełnoletnich,
  • odpowiedzialność represyjną podmiotów zbiorowych,
  • wybrane typizacje części szczególnej oraz zagadnienia części wojskowej Kodeksu karnego.

Poszczególne rozdziały zawierają pytania kontrolne oraz zestawy kazusów. W książce zaprezentowano również – specjalnie opracowany – algorytm ułatwiający rozwiązywanie kazusów, a także przykładowy egzamin z prawa karnego.

Publikacja przeznaczona jest dla studentów i aplikantów. Autorzy posługują się bowiem wieloma narzędziami dydaktycznymi ułatwiającymi przyswojenie wiedzy oraz samodzielne jej sprawdzenie. W celu sprawniejszego poruszania się w tak różnorodnej materii zastosowano odpowiednie piktogramy.