Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

FESTYN NAUKOWY

02.06.2022 - 14:37, aktualizacja 03.06.2022 - 12:54
Redakcja: administrator

FESTYN NAUKOWY 11 czerwca 2022 r. WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO W KATOWICACH

ATRAKCJE DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

Szanowni Państwo! W dniu 11 czerwca 2022 r. Komisja Doskonalenia Zawodowego, Cyber Science, wydawnictwo Wolters Kluwer i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają na Festyn Naukowy, który ma charakter imprezy rodzinnej.

Wydarzenie dedykowane jest dla adwokatów, aplikantów adwokackich, prawników, pracowników naukowych, administracyjnych Uniwersytetu Śląskiego oraz innych zainteresowanych (niezwiązanych z prawem) i ich rodzin i bliskich.

Wydarzenie podzielone jest na dwa bloki: wykłady oraz warsztaty praktyczne.

Wykłady odbywać się będą w holu budynku WPiA UŚ- ul. Bankowa 11 B, Katowice. Warsztaty będą odbywać się w auli nr 4 WPiA w Katowicach- ul. Bankowa 11 B, Katowice.

Wiedzę na temat nowych technologii dorośli często zdobywają od młodszego pokolenia. W zakresie kompetencji cyfrowych dzieci i młodzież zazwyczaj przewyższają dorosłych, przez co świat cyfrowy dla dorosłych stanowi wyzwanie, któremu dorośli muszą sprostać- jeśli chcą rozumieć młodsze pokolenie i aby zapewnić właściwe bezpieczeństwo swoim bliskim.

Festyn Naukowy ma na celu pogłębienie wiedzy o nowych technologiach, sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwie, w tym zastosowaniu prawa w tych dziedzinach,

Pierwsza część wydarzania składa się z wykładów na temat sztucznej inteligencji oraz prawa. Wśród wykładowców są m.in. dr hab. prof. UŚ, Rzecznik Generalny TSUE Maciej Szpunar, dr hab. prof. UŚ Dariusz Szostek, dr Michał Nowakowski.

W trakcie wydarzenia o godz. 11.00 zaplanowana została wycieczka dla najmłodszych oraz każdej zainteresowanej osoby po Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tę część wydarzenia poprowadzi adw. Magdalena Stryja Rzecznik i Kierownik Organizacyjna Wydziału Prawa i Administracji UŚ, Członkini Zespołu Prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej, Przewodnicząca Komisji Nauki i Rozwoju przy ORA w Katowicach.

Druga część wydarzenia to warsztaty praktyczne, przy użyciu sprzętu elektronicznego, przeznaczone dla uczestników wydarzania i ich bliskich. Tematami warsztatów są: cyberhigiena, cyberbezpieczeństwo oraz tworzenie i używanie NFT i tokenów.

Dla najmłodszych przewidziane zostały również atrakcje w postaci stoiska z watą cukrową oraz dmuchane zjeżdżalnie przed budynkiem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przygotowane przez NIBYLANDIĘ

Patron wydarzenia, Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych - Cyber Science jest to konsorcjum naukowo-dydaktycze utworzone przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy NASK, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Politechnikę Śląską.

Podmiot, z uwagi na fakt, iż Unia Europejska przygotowała istotny pakiet zmian legislacyjnych stworzył dwa nowatorskie i autorskie kierunki studiów podyplomowych: 1) Tokenizacja i automatyzacja procesów w gospodarce cyfrowej (aspekty prawne, technologiczne i ekonomiczne); 2) Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem (https://us.edu.pl/centra-badawcze/cyberscience/studia-podyplomowe/).

Studia podyplomowe rozpoczynają się na jesień 2022 r., o szczegółach zostaną jeszcze Państwo poinformowani. W dniu 10.06.2022 r. w Katowicach Naczelna Rada Adwokacka podpisze z Cyber Science porozumienie dotyczące współpracy.

Wydarzenie odbywa się również pod patronatem wydawnictwa Wolters Kluwers. Podmiot jest dostawca informacji prawnej i narzędzi dla prawników m.in. Legal Alert- program do komunikacji e-mail z klientami kancelarii prawnej – gotowe newsy i platforma do wysyłania (www.lex.pl/legalalert) oraz LegalDesk- aplikacja do prowadzenia kancelarii (www.legaldesk.tech)

Organizatorzy i Patroni mają nadzieje, że każdy, niezależnie od wieku i umiejętności cyfrowych, będzie mógł zdobyć podczas wydarzenia nową wiedzę oraz spędzi podczas spotkania miło czas.

Razem z Patronami wydarzenia zachęcam do brania udziału w wydarzeniu.

Poniżej uprzejmie przedstawiam agendę wydarzenia

Z wyrazami szacunku

adw. Grzegorz Kopeć

Przewodniczący Komisji Doskonalenia Zawodowego Naczelnej Rady Adwokackiej

AGENDA FESTYNU NAUKOWEGO

DATA: 11 czerwca 2022 r

MIEJSCE: WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (hol)

godzina 09:45 - Przywitanie Gości

-adw. Przemysław Rosati- Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej -adw. dr Agnieszka Zemke – Górecka- Wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej - adw. Roman Kusz- Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Katowicach

WYKŁADY

godzina 10:00 – 10:30

dr hab. prof. UŚ, Rzecznik Generalny TSUE Maciej Szpunar Co nowego w nowych technologiach i co to oznacza dla prawników?

godzina 10:30 – 11:00

dr hab. prof. UŚ Dariusz Szostek Czy algorytmy i sztuczna inteligencja zastąpią prawników. Przyszłe zawody prawnicze – dokąd zmierzamy

godzina 11:00 – 11:30

dr Michał Nowakowski (współpracownik Cyber Science) Cyfrowe finanse, czyli FinTech z perspektywy prawno- regulacyjnej

godzina 11:30 – 12:00

dr Marlena Sakowska – Baryła (współpracownik Cyber Science) Dane osobowe, otwarte dane i sztuczna inteligencja - współstosowanie przepisów, przypadki kolizji praw

godzina 12:00 – 12:30

adw Paulina Rzeszut Rola telemedycyny w perspektywie konfliktów zbrojnych i pandemii

godzina 12:30– 13:00

Mec. Maciej Groń (NASK, Cyber Csience) Cyberhigiena dla prawników

WARSZTATY DLA CAŁEJ RODZINY

WPiA UŚ KATOWICE (aula nr 4)

godzina 11:00 - 11:50

NFT – co to? Po co? Abstrakt: NFT zaprząta głowę prawnikom i młodym twórcom treści. Czym właściwie jest NFT? Po co powstał i czemu służy? Wiek: 12-42

adw. Dominika Syrociak, dr. inż. Rafał Prabucki, mgr Rafał Skibicki , mgr Jakub Wyczik

godzina 12:00 – 12:50

Cyberhigiena dla rodziny prawniczej Abstrakt: Wiele zła czyha w internecie. Jak się bronić? Co nas tam czeka ? Przykłady z życia wzięte dla całej rodziny. Wiek: 18-60

adw. Dominika Syrociak, dr. inż. Rafał Prabucki

godzina 13:00 – 13:50

Platforma, treść, prawo Abstrakt: przegląd prawa i kazusów w kontekście zmian w zakresie prowadzenia kont na platformach – warsztaty dla twórców treści Wiek: 12-22

mgr Rafał Skibicki, mgr Jakub Wyczik

Komisja Doskonalenia Zawodowego NRA, Cyber Science, WPiA Uniwersytet Śląski oraz Wydawnictwo Wolters Kluwer

serdecznie zapraszają!

img
return to top