Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Seminarium „Dekada żelaznej kopuły: nowe technologie w konflikcie izraelsko-palestyńskim”

30.11.2023 - 13:57, aktualizacja 01.12.2023 - 18:33
Redakcja: izabelamaculewicz

7 października 2023 r. Hamas i Palestyński Islamski Dżihad rozpoczęły „Operację Powódź Al-Aksa”, atak z zaskoczenia, który połączył masowy ostrzał rakietowy i przemieszczenie tysięcy bojowników do południowego Izraela. Zginęło ponad 1200 osób, a tysiące zostało rannych, w większości izraelskich cywilów. Hamas wziął także zakładników, w tym dzieci, kobiety, osoby starsze i z niepełnosprawnością. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela (IDF) rozpoczęły operację „Żelazne Miecze”, która rozpoczęła się od nalotów i bombardowań Strefy Gazy, a następnie operacji lądowej pod koniec października.

Przedmiotem seminarium będzie prawno-międzynarodowa refleksja nad nowymi technologiami i rozwiązaniami stosowanymi przez Izrael wspomagane sztuczną inteligencją i ich zgodność z międzynarodowym prawem humanitarnym konfliktów zbrojnych i prawem międzynarodowym praw człowieka.

Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji w sali nr 1.4.

Prowadzącą spotkanie będzie dr Magda Pacholska należąca do Instytutu Assera w Hadze, gdzie jest częścią interdyscyplinarnego zespołu DILEMA (Designing International Law and Ethics into Military Artificial Intelligence). Prowadzi również badania w ramach programu Tech, Law & Society na Uniwersytecie Amerykańskim w Waszyngtonie. Przed dołączeniem do DILEMA, pracowała jako starszy referent prawny w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych RP, gdzie koncentrowała się na prawnych aspektach interoperacyjności w połączonych operacjach wojskowych. Jej wcześniejsze doświadczenie zawodowe obejmuje agencje unijne zajmujące się sprawami wewnętrznymi i wymiarem sprawiedliwości, a także Trybunał Karny ad hoc dla Rwandy.

Dr Magda Pacholska uzyskała tytuł doktora prawa na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz tytuł LL.M. w dziedzinie międzynarodowego prawa karnego na Uniwersytecie w Amsterdamie (wspólny program z Columbia Law School). Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bezpieczeństwa Narodowego na Akademii Obrony Narodowej.

Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w seminarium prosimy o rejestrowanie się przez niniejszy formularz: https://forms.office.com/Pages/
Zgłoszenia przyjmowane są do 15 grudnia 2023 roku.

Osoby, które potrzebują uzyskać pisemne potwierdzenie uczestnictwa w seminarium mogą się zgłaszać do Pani Izabeli Maculewicz (pokój nr 39) z prośbą o wydanie stosownego dokumentu.

return to top