dr hab. Krystian Markiewicz, prof. UŚ, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, otrzymał nagrodę Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ).

23.09.2022 - 17:10, aktualizacja 23.09.2022 - 17:10
Redakcja: administrator
Z dumą informujemy, że dr hab. Krystian Markiewicz, prof. UŚ, Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”,  otrzymał nagrodę  Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów (IAJ).

Jest to wyjątkowe wyróżnienie. Nagrodę otrzymały tylko trzy osoby z całego świata. Jej wręczenie nastąpiło podczas zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sędziów, który odbywa się w Izraelu [21 września]. W zjeździe tym biorą udział sędziowie z 71 krajów. Nagrodę przyznano w uznaniu zasług za obronę demokratycznych wartości. Poza Krystianem Markiewiczem, przyznano ją również tureckiemu sędziemu Muratowi Arslanowi oraz gwatemalskiej sędzi Erice Aifan.

„Dziękuję w imieniu wszystkich polskich sędziów i obywateli polskich, którzy walczą o rządy prawa w Polsce i w Unii Europejskiej, którzy nigdy nie zwątpili, że ta walka ma sens i że ta walka jest do wygrania” – powiedział odbierając nagrodę sędzia Markiewicz. „Tutaj, w Izraelu, chcę powiedzieć głośno, że prawnicy, sędziowie  nie mogą milczeć, nie mogą być obojętni, gdy deptane są prawa i wolności człowieka.” – apelował do zgromadzonych sędziów laureat. Przestrzegł również mówiąc „Nic nie jest dane raz na zawsze. Historia się nie skończyła. Każdy z nas musi być gotowy do tego, by w każdej chwili położyć na szali własne bezpieczeństwo zawodowe czy osobiste i bronić wartości demokratycznego świata. Autorytaryzm wykorzystuje słabości demokracji, by tę demokrację podstępnie zatruwać i przekształcać w karykaturę.”

(źródło i za zgodą: iustitia.pl)

Serdecznie gratulujemy!