dr hab. Witold Kurowski laureatem programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”

10.01.2022 - 09:12, aktualizacja 20.04.2022 - 09:16
Redakcja: administrator

Z radością informujemy, że projekt „Digitalizacja, naukowe opracowanie unikatowych zbiorów z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego” kierowany przez dr hab. Witolda Kurowskiego, prof. UŚ uzyskał finansowanie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” i będzie realizowany w latach 2022-2023 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Celem projektu jest digitalizacja, naukowe opracowanie i poszerzenie dostępu do wybranych zbiorów biblioteki prawniczej Wydziału Prawa i Administracji UŚ z zakresu prawa prywatnego międzynarodowego z okresu sprzed II wojny światowej i wczesnych lat powojennych. Unikatowy charakter zasobu objętego projektem przejawia się, poza jego kompletnością, m.in. występowaniem w części publikacji odręcznych, merytorycznych notatek wybitnych profesorów okresu międzywojennego, w postaci komentarzy, uwag, zbiorów myśli, czynionych na marginesach dzieł lub na odrębnych kartach. Wskazane notatki występują nie tylko we własnych tekstach, ale i opracowaniach innych autorów, niejako w dyskusji z ich poglądami.

Ze względu na unikalność zbioru, w szczególności w związku ze wskazanymi odręcznymi notatkami, dokonane zostanie przedmiotowe i merytoryczne jego opracowanie. Nigdy wcześniej nie przeprowadzono bowiem badań naukowych w oparciu o te materiały.