Instytut Nauk Politycznych

Spotkanie z wiceministrem Pawłem Jabłońskim

17.05.2022

Tym razem gościem studentów z Koła Naukowego Doradztwa Politycznego i Międzynarodowych Studiów Nauk Politycznych i Dyplomacji był Paweł Jabłoński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Rozmawialiśmy o kierunkach polskiej polityki zagranicznej w obliczu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Spotkanie z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym

25.04.2022

Cykl spotkań z politykami w 2022 roku zainaugurowaliśmy wizytą wicemarszałka Sejmu RP i lidera Nowej Lewicy – Włodzimierza Czarzastego. Spotkanie dotyczące kulis działalności w sejmie zorganizowała Rada Samorządu Studenckiego Wydziału Nauk Społecznych we współpracy z Kołem Naukowym Doradztwa Politycznego.

Debata dotycząca spisu powszechnego

25.03.2021

Tematyka spisu powszechnego i możliwości deklarowania w nim narodowości śląskiej zdominowała w ostatnich tygodniach debatę publiczną w naszym województwie. Kwestia ta zainteresowała również studentów z Koła Naukowego Doradztwa Politycznego, którzy na kilkanaście dni przed rozpoczęciem Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zorganizowali debatę, w której na pytania studentów odpowiadali dr hab. Małgorzata Myśliwiec, prof. UŚ oraz eurodeputowany Łukasz Kohut.

Wideorelacja z debaty dostępna jest na kanale Doradztwa Politycznego i Publicznego.

Spotkanie online z posłanką Moniką Rosą

12.11.2020

Tym razem w ramach cyklu spotkań z politykami Koło Naukowe Doradztwa Politycznego UŚ zorganizowało spotkanie online z posłanką Moniką Rosą. Głównym tematem spotkania była kwestia Górnego Śląska i prawa kobiet w bieżącej polityce. Spotkanie poprowadziły przewodnicząca koła Karolina Kaczmarczyk i jej zastępczyni Natalia Pyzik.

Wideorelacja ze spotkania dostępna jest na kanale Doradztwa Politycznego i Publicznego.

Spotkanie z posłem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem

21.01.2020

W ramach cyklu spotkań z politykami tym razem zaproszenie studentów z Koła Naukowego Doradztwa Politycznego przyjął przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który opowiedział o wyzwaniach dla Polski w polityce krajowej i zagranicznej.

Fotorelacja ze spotkania dostępna jest na naszej stronie w zakładce multimedia.

Wideorejestrację spotkania przygotowaną przez studentów I roku Dziennikarstwa i komunikacji społecznej pod kierunkiem red. Zbigniewa Markowskiego można natomiast zobaczyć na kanale Youtube Wydziału Nauk Społecznych.

Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego

08.05.2019

Za nami kolejna inicjatywa Koła Naukowego Doradztwa Politycznego UŚ – debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego. 8 maja na zaproszenie studentów na Auli Popiołka pojawili się przedstawiciele sześciu komitetów, które zdołały zarejestrować listy wyborcze w całej Polsce. W debacie uczestniczyli: Grzegorz Długi (Kukiz’15), Maciej Klimek (Wiosna Biedronia), Paweł Kobyliński (Koalicja Europejska), Maciej Konieczny (Lewica Razem), Bolesław Piecha (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Jacek Wilk (Konfederacja). W czasie półtoragodzinnej debaty zaproszeni goście prezentowali swoje wystąpienia w ramach paneli wymyślonych przez studentów, które dotyczyły: przyszłości Europy, wizji Polski w Unii Europejskiej oraz perspektyw rozwojowych województwa śląskiego w Parlamencie Europejskim kadencji 2019-2024. Politycy odpowiadali także na pytania zadane przez swoich kontrkandydatów oraz te zaproponowane przez studentów.

Spotkanie z Łukaszem Kohutem

24.04.2019

Kolejnym gościem studentów z Koła Naukowego Doradztwa Politycznego UŚ w ramach spotkań z politykami był Łukasz Kohut z Wiosny Biedronia, który opowiedział o prawnych gwarancjach ochrony mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce.

Spotkanie z posłem Jackiem Wilkiem

15.04.2019

Za nami kolejne spotkanie z politykiem organizowane przez Koło Naukowe Doradztwa Politycznego UŚ. Tym razem gościem koła był poseł Jacek Wilk, który w ramach spotkania „Polski węgiel – skarb czy przekleństwo?” opowiedział o pracach Zespołu Parlamentarnego do spraw kopalni Krupiński i technologii podziemnego zgazowania węgla. Zapraszamy do oglądania filmowej relacji z wydarzenia, dostępnej tutaj.

Spotkanie z posłem Borysem Budką

10.04.2019

W ramach cyklu spotkań z politykami organizowanego przez Koło Naukowe Doradztwa Politycznego UŚ na Wydziale Nauk Społecznych gościł były minister sprawiedliwości Borys Budka. W trakcie spotkania „ACTA 2. Prawa autorskie i nowa dyrektywa UE” poseł przedstawił kulisy prac nad unijną dyrektywą o prawach autorskich oraz odpowiadał na pytania studentów związane z jej uchwaleniem.

Spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem

07.03.2019

Koło Naukowe Doradztwa Politycznego UŚ zainaugurowało cykl spotkań z polskimi politykami. Pierwszym gościem studentów był poseł Marek Jakubiak, który podczas spotkania „Demokracja bezpośrednia – perspektywy rozwoju” przedstawił techniczne rozwiązania umożliwiające wprowadzenie głosowania przez Internet. Wideorelację z wydarzenia można obejrzeć na kanale Facebookowym posła.