Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
student
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Przewodnik dla osób rozpoczynających studia na Uniwersytecie Śląskim 2024/2025

02.10.2024 - 16:02 aktualizacja 02.10.2024 - 16:27
Redakcja: JW

Poniżej znajdziecie zbiór najważniejszych informacji, które pomogą Wam przejść przez pierwsze dni na Uniwersytecie Śląskim. Dowiecie się jak i skąd odebrać informacje, gdzie szukać planów zajęć, albo jak zdobyć stypendium czy niezbędne wsparcie.

Jeśli jednak nie natraficie tu na odpowiedź na nurtujące Was pytanie albo będziecie potrzebować dokładniejszych informacji, napiszcie do Centrum Obsługi Studentów na adres dlastudenta@us.edu.pl. Odpowiemy na Wasze pytania lub pokierujemy bezpośrednio do osób, które w danej sytuacji będą mogły Wam udzielić konkretniejszej informacji.

1. Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego

27 września odbędzie się Inauguracja Roku Akademickiego to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego osoby rozpoczynające studia składają uroczyste ślubowanie i stają się częścią wspólnoty akademickiej.

W tym roku już po raz 3 odbędzie się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego, podczas której nowy rok akademicki otworzą wspólnie Rektorzy siedmiu publicznych uczelni z regionu. Świętowanie nowego roku akademickiego potrwa cały dzień. Na katowickim rynku będzie miasteczko naukowe Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 oraz występy studenckich zespołów folklorystycznych. Z “Klubu Rawa” (budynek spinPLACE) będzie nadawany na żywo „Koncert życzeń” — wydanie specjalne audycji Radia Nowy Świat. Podobnie jak w poprzednich latach, czeka nas przemarsz orszaków rektorskich do siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR), w której o godzinie 16.00 rozpoczną się główne uroczystości.

Pełny program oraz informacje dotyczące udziału dostępne są na naszej stronie.

2. Inauguracje na Wydziałach

W pierwszych dniach października nowy rok akademicki zostanie zainaugurowany na każdym z wydziałów. Podczas tych uroczystości osoby rozpoczynające studia na danym wydziale zostaną włączone do społeczności tego Wydziału oraz poznają władze Dziekańskie, a także swoich przyszłych wykładowców i wykładowczynie.

Harmonogram wydziałowych uroczystości inauguracyjnych.

3. Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 to nie tylko tytuł, ale przede wszystkim całoroczny cykl wydarzeń popularnonaukowych, których celem jest umożliwienie bliskiego poznania śląskiej nauki mieszkańcom regionu oraz ukazanie jej bogactwa na europejskiej arenie badawczej. W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 także osoby studiujące i kształcące się w szkołach doktorskich siedmiu publicznych uczelni Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki aktywnie włączają się w obchody EMNK tworząc Radę Młodych Miasta Nauki i realizują działania skierowane do osób młodych.

Wszystkie informacje o Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 znajdziecie na stronie EMNK 2024.

Szczegółowy program wydarzeń popularnonaukowych.

Ciekawostki i wydarzenia przygotowane przez Radę Młodych Miasta Nauki poznacie wchodząc na ich facebookowy Fanpage.

4. Dni Adaptacyjne

Dni adaptacyjne to szereg działań i aktywności, które mają na celu zaznajomienie osób rozpoczynających studia z Uniwersytetem, Wydziałami, specyfiką studiowania i przekazać jak najwięcej informacji, które będą potrzebne, żeby bez stresu rozpocząć studiowanie. W tym czasie dowiecie się wszystkim co jest ważne, żeby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na Uniwersytecie, zdobyć nie tylko wiedzę, ale też umiejętności i doświadczenie, które wykorzystacie w przyszłości.

HARMONOGRAM DNI ADAPTACYJNYCH

  • 1-2 października – szkolenia prowadzone przez samorząd studencki i spotkania na wydziałach. Ze względu na specyfikę wydziałów spotkania będą się odbywać także w terminach późniejszych
  • 3 października – Dzień Integracyjny – strefa na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu
    • 9.30 – 15.00 – prezentacja kół naukowych i organizacji studenckich funkcjonujących na UŚ; punkt informacyjny “Wszystko, co chcesz wiedzieć”
    • od 10.00 – gra terenowa pozwalająca poznać śródmieście Katowic. Grę poprowadzą pracownicy Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu, a za udział w grze każda osoba uczestnicząca dostanie “dodatkową” obecność na zajęciach w trakcie roku akademickiego.
  • Samorząd Studencki organizuje w tym czasie grilla z darmowym jedzeniem 😉
    • 17.30-21.30 – Wieczór planszówek
  • 4 października – Potańcówka EMNK
    • 17.00 – 22.00 – Potańcówka w tym lekcja tańca od 17.00 do 19.00 Wydarzenie jest organizowane przez Radę Młodych Miasta Nauki w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

5. Spotkania informacyjne na wydziałach

Na każdym z wydziałów odbędą się spotkania informacyjne dla osób rozpoczynających studia. Podczas tych spotkań zaprezentowana zostanie struktura Wydziału. Osoby studiujące na pierwszym roku, poznają osoby, które będą opiekunami ich roku. Podczas spotkań będą przekazane także informacje dotyczące tego, do kogo można się zwrócić w jakiej sprawie na wydziale.

Informacje o miejscu, dacie i godzinie spotkanie przekażą pracownicy dziekanatów.

6. Szkolenia z praw i obowiązków

Samorząd studencki ma obowiązek przeszkolic studentów z zakresu Waszych praw i obowiązków. Przedstawiciele samorządu zaznajomią osoby rozpoczynające studia z tym, jakie przysługują im prawa, ale też z obowiązkami, które zależy wypełnić. To także okazja do poznania osób, które aktywnie działają w społeczności wydziału i uniwersytetu, dlatego podpowiedzą jak się w nich odnaleźć.

Harmonogram szkoleń przedstawi Samorząd studencki.

7. Vademecum studenckie

Zestaw szkoleń dla osób rozpoczynających studia na UŚ. Częścią Vadmecum studenckiego są m.in. obowiązkowe szkolenie BHP czy szkolenie z obsługi systemów zdalnego kształcenia – MS Teams i Moodle. Materiały szkoleniowe i test końcowy będą dostępne po zakończeniu Dni Adaptacyjnych.

8. Harmonogramy zajęć

Harmonogramy zajęć, zwane także planami zajęć, dostępne są na stronach wydziałów oraz w USOSweb. Zebraliśmy je wszystkie w jednym miejscu, żeby można było je szybko odnaleźć. Zajrzyjcie tutaj.

9. Rejestracja na zajęcia

W najbliższych dniach odbędzie się obowiązkowa rejestracja na zajęcia. Informacje o dokładnych terminach rejestracji (dzień i godzina rozpoczęcia) znajdziecie w systemie USOS oraz na stronach wydziałowych.

10. Legitymacja studencka

Elektroniczną legitymację studenta będzie można odebrać w pierwszych dniach października w dziekanacie swojego wydziału. Wcześniej koniecznie trzeba wnieść opłatę za wydanie legitymacji (22,00 zł). Wpłatę trzeba dokonać na indywidualny rachunek bankowy, którego numer jest dostępny w USOS).

11. Dziekanat

Jedno z najważniejszych dla osób studiujących miejsc na wydziale. Osoby pracujące w dziekanacie zajmują się obsługą studiujących i sprawami związanymi z organizacją studiów. To właśnie tu można odebrać legitymację, otrzymać zaświadczenie o statusie studenta, a także informacje w zakresie np. świadczeń studenckich.

Dane kontaktowe do wszystkich dziekanatów.

12. Centrum Obsługi Studentów

Centrum Obsługi Studentów (COS) zajmuje się sprawami studenckimi w zakresie świadczeń, akademików, działalności studenckiej, wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami, wsparcia osób rozpoczynających studia na UŚ, a także w zakresie pomocy psychologicznej czy wsparcia rozwoju naukowego.

COS znajdziecie w Studenckiej Strefie Aktywności, która znajduje się na parterze w budynku rektoratu (Katowice, ul. Bankowa 12). To właśnie tu możecie przez cały rok kierować Wasze kroki i pytania dotyczące studiów i studiowania. Zajmiemy się każdą zgłaszaną przez Was sprawą i udzielimy odpowiedzi na Wasze pytania lub pokierujemy we właściwe miejsce. Jesteśmy swego rodzaju “punktem informacyjnym” dla wszystkich, którzy nie wiedzą do kogo mogą się zwrócić ze swoją sprawą, pomysłem, zmartwieniem czy radością.

Dbamy, żebyście zawsze byli na bieżąco z tym, co dzieje się na Uniwersytecie i tym, co dla osób studiujących może być ważne, ciekawe lub rozwijające prowadząc stronę https://us.edu.pl/student. Tam znajdziecie wszystkie informacje, które są przydatne nie tylko na początku studiowania, ale także w trakcie studiów, np. informacje o mobilności studenckiej, aktualnych świadczeniach, aktualne akty prawne, informacje o konkursach i konferencjach studenckich.

Bądźcie z nami w kontakcie i przychodźcie do Studenckiej Strefy Aktywności lub piszcie na adres dlastudenta@us.edu.pl.

13. Świadczenia

Osobom studiującym, po spełnieniu określonych wymagań, przysługują: stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz zapomoga. Osoby studiujące mogą wnioskować także o miejsce w domu studenckim. Wszystkie świadczenia przyznawane są na wniosek studenta złożony w USOSweb. Świadczenia wypłacane są od miesiąca, w którym został złożony wniosek, pod warunkiem, że wniosek został złożony do 10. dnia tego miesiąca. Jeśli wniosek zostanie złożony po 10. dniu miesiąca, stypendium będzie naliczane od kolejnego miesiąca.

Wszystkie ważne informacje na temat świadczeń.

14. Akademiki

Uniwersytet dysponuje dużą bazą miejsc w domach studenckich zwanych potocznie akademikami. Osiedla Akademickie zlokalizowane są w Katowicach-Ligocie, Sosnowcu i Cieszynie. Wnioski o miejsce akademiku składa się w systemie USOSweb. Wszystkie informacje dotyczące akademików, składania i rozpatrywania wniosków, a także tabele opłat i regulamin znajdują się na naszej stronie.

15. Dostosowanie studiów

Osoby ze szczególnymi potrzebami mogą zawnioskować o indywidualne dostosowanie studiów (IDS). Pozwala to na wyrównanie szans osób ze szczególnymi potrzebami, spowodowanych głównie niepełnosprawnością, aby w pełni mogły brać udział w życiu wspólnoty akademickiej (kształceniu, rozwoju naukowym, życiu studenckim itd.). Na stronie ndywidualne dostosowanie studiów znajdują się informacje na temat IDS, natomiast informacje na temat wszystkich rodzajów wsparcia znajdują się na stronie dostosowanie do specjalnych potrzeb.

16. Aplikacja “Dostępny UŚ”

Mobilna aplikacja “Dostępny UŚ” to innowacyjne narzędzie, które warto mieć zainstalowane w telefonie. Posiada nawigację wewnątrzbudynkową działającą na terenie wszystkich kampusów UŚ, dzięki czemu łatwo będzie można trafić do sali na zajęcia, dziekanatu czy biblioteki. Aplikacja pozwala także na wezwanie asysty lub pomocy, co powoduje, że z nią można się poczuć bezpiecznie na terenie uczelni. Ewentualne usterki i propozycje zmian czy dodatkowych udogodnień również można zgłaszać przez tą aplikację. Dodatkowo posiada moduł pozwalający na sprawne przekazywanie ważnych komunikatów oraz zamieszczanie ogłoszeń przez użytkowników.

Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS.

17. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO)

SPNJO odpowiada za nauczanie języków obcych, w szczególności w formie lektoratu, w ramach programów studiów na kierunkach i poziomach studiów. Wybór języka odbywa się pod warunkiem dostępności w ramach programów studiów na danym kierunku. Warunkiem uczestnictwa w lektoracie jest poprawne zarejestrowanie się do grupy w terminie internetowej rejestracji. Terminy rejestracji podane są na stronie SPNJO w zakładce > lektorat > pierwsze kroki > rejestracja. Test poziomujący, który jest obligatoryjny, aby uczęszczać na zajęcia na poziom wyższy niż A1, znajduje się na platformie e-learningowej > lektorat > pierwsze kroki > test poziomujący.

Wszystkie informacje na temat SPNJO i lektoratów dostępne na stronie Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych.

18. Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu (CWFiS)

CWFiS jest jednostką prowadzącą działalność dydaktyczną z zakresu kultury fizycznej. Osoby studiujące biorą udział w obowiązkowych zajęciach WF w dyscyplinie, której chęć uprawiania zadeklarowali wybierając spośród dostępnej oferty. Dodatkowo CWFIS skupia osoby, które chcą uczestniczyć w zajęciach w ramach zajęć sekcji sportowych Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego.

Informacje o CWFiS oraz zajęciach są na stronie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu.

19. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA)

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka to wspólna biblioteka naukowa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Ekonomicznego. Podstawowym celem Biblioteki funkcjonującej w CINIB-ie, jest zaspokajanie potrzeb osób studiujących, pracujących oraz mieszkających w regionie w zakresie dostępu do materiałów bibliotecznych oraz informacji naukowej.

Osoby rozpoczynające studia, które chcą założyć konto w CINiBA, samodzielnie wypożyczać zbiory i przeszukiwać źródła elektroniczne, a także znaleźć potrzebną książkę na regale, zarezerwować ją, czy przedłużyć wypożyczenie książek i ebooków, oraz dowiedzieć się gdzie można zeskanować potrzebne materiały powinny wziąć udział w szkoleniach stacjonarnych w CINiBA.
Informacje o szkoleniu i ofercie można znaleźć na stronie CINIBA.

20. Pomoc psychologiczna

W Uniwersytecie Śląskim w Katowicach możesz bezpłatnie i w pełnej poufności skorzystać z doraźnej pomocy psychologicznej (nie z długoletniej psychoterapii). Co oznacza poufność? Tylko psycholog i osoby którym o tym powiesz wiedzą, że uczestniczysz w spotkaniach z psychologiem. Aby umówić się na spotkanie należy napisać maila na adres psycholog@us.edu.pl lub  psycholog.cieszyn@us.edu.pl (jeśli studiujesz w Cieszynie).

Więcej informacji o pomocy psychologicznej możesz znaleźć odwiedzając naszą stronę.

21. Biuro Karier

Biuro Karier działa z myślą o osobach studiujących i tych, które ukończyły studia na Uniwersytecie Śląskim. Celem BK jest szeroko pojęte wspieranie rozwoju ich kariery zawodowej i sprawne poruszanie się po rynku pracy. W ramach wsparcia w planowaniu kariery BK realizuje testy psychozawodowe, doradztwo kariery, próbne rozmowy kwalifikacyjne, doradztwo w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych. Rozwój osobisty jest możliwy m.in. poprzez coaching kariery, szkolenia i warsztaty czy spotkania z pracodawcami.

Pełną ofertę działań realizowanych przez Biuro Karier oraz dane kontaktowe dostępne są na stronie.

22. USOS

USOS czyli Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (https://usosweb.us.edu.pl). To system, który będzie towarzyszyć Ci przez całe studia. Tam będziesz mieć plan zajęć, oceny, a także możliwość składania wniosków i podań w różnych sprawach dotyczących studiowania i wsparcia. Pomoc w zakresie obsługi serwisu USOS uzyskasz w dziekanacie, a w sprawach technicznych kontaktując się z Działem Informatycznej Obsługi Toku Studiów (usosweb@us.edu.pl). W USOS dostępny jest np. numer indywidualnego studenckiego konta bankowego, na który trzeba dokonać opłaty za legitymację studencką. Opłatę trzeba zrobić przed odbiorem legitymacji w dziekanacie, czyli przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Krótki przewodnik filmowy po USOS można znaleźć na youtube.

USOS jest również dostępny jako aplikacja mobilna mUSOS UŚ. Zawiera moduły takie jak: plan zajęć, oceny, kalendarz, komunikaty, ankiety i szereg innych, które są niezbędne dla każdej osoby studiującej. Z pewnością nie raz docenicie komfort posiadania USOSa “pod ręką”, szczególnie czekając na oceny z zaliczeń i egzaminów.

Aplikacja jest do pobrania na urządzenia z system Android oraz iOS.

23. Poczta UŚ i dostęp do Wi-Fi

Jako osoba studiująca na Uniwersytecie Śląskim masz dostęp do poczty elektronicznej w domenie us.edu.pl. Pamiętaj, aby używać jej do kontaktu we wszystkich sprawach studenckich. Dzięki aktywacji konta pocztowego dla studentów będziesz mieć dostęp do sieci bezprzewodowej (wi-fi) EDUROAM, która działa nie tylko na naszym Uniwersytecie, ale także na wielu uczelniach w kraju i zagranicą (także poza Europą). Informacje na temat konta znajdziesz na stronie.

24. Samorząd studencki

Samorząd studencki tworzą wszyscy studenci w uczelni. Jest on wyłącznym reprezentantem ogółu studentów uczelni. Prowadzi w uczelni działalność zakresie spraw studenckich, tym socjalno-bytowych i kulturalnych. Każdy wydział posiada Radę Samorządu Studenckiego (Wydziałowa Rada Samorządu Studenckiego – WRSS). Członkowie WRSS są wybierani przez studentów w wyborach tajnych, równych i bezpośrednich. WRSS posiada określoną (w zależności od wielkości wydziału) liczbę delegatów do Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego (URSS). W skład URSS wchodzą przewodniczący WRSS, delegaci z WRSS i przewodniczący rad osiedli akademickich, a także przewodniczący URSS będący jednocześnie przewodniczącym samorządu studenckiego.

Bieżące informacje o działaniach podejmowanych przez URSS przeczytacie na fanpage URSS.

25. Organizacje studenckie

W Uniwersytecie działa blisko 150 organizacji studenckich, wśród których znajdziecie działające na wydziałach koła naukowe, artystyczne, koła zajmujące się sprawami społecznymi, a także organizacje ogólnouczelniane. Wśród organizacji ogólnouczelnianych znajdziecie m.in. najstarsze radio studenckie – Radio “Egida”, osiągający wiele sukcesów Studencki Zespół Pieśni i Tańca “Katowice” oraz Magazyn “Suplement”. Aktywne uczestnictwo w tych organizacjach pomoże Wam zdobyć doświadczenie, umiejętności i kontakty, które będą w przyszłości.

Wykaz wszystkich organizacji studenckich znajdziecie na stronie.

26. Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta

Rektor powołuje RDSD po zasięgnięciu opinii samorządu studenckiego i samorządu doktorantów. Od 1 września 2020 roku funkcję Rzecznika praw studenta i doktoranta UŚ pełni dr hab. Agnieszka Bielska-Brodziak, prof. UŚ wraz z 4 osobowym zespołem. Zgłoszenia do RPSD należy składać zgodnie z zamieszczoną na stronie instrukcją – pomaga to uporządkować działania i zapewnia właściwy czas odpowiedzi. RPSD nie rozpatruje zgłoszeń anonimowych.

Do zadań rzecznika należy w szczególności ochrona praw osób studiujących, kształcących się w szkołach doktorskich oraz uczestniczących w studiach podyplomowych, podejmowanie mediacji w sytuacjach konfliktowych i kryzysowych, doradztwo w zakresie przepisów regulujących przebieg kształcenia, w tym w zakresie stypendiów. Wszystkie informacje o działalności RPSD znajdują się na stronie Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta.

27. Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu

W Uniwersytecie Śląskim działa także Pełnomocniczka Rektora ds. przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu, dr Dagna Kocur, która jest m.in. członkinią zespołu Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta. Do zadań Pełnomocniczki ds. przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu należy m.in.: przyjmowanie zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego i wstępne rozpoznanie zgłaszanych spraw, udzielanie informacji na temat możliwości działania oraz na temat formalno-prawnych aspektów zgłoszeń, udzielanie wsparcia psychologicznego osobom zgłaszającym, a także wspieranie osób zgłaszających w procedurach i ścieżkach postępowania.

Więcej informacji na temat działań Rzeczniczki i sposobu zgłaszania spraw można przeczytać na stronie.

return to top