Granty MEIN dla pracowników Wydziału Humanistycznego UŚ

30.05.2022 - 11:08 aktualizacja 30.05.2022 - 11:11
Redakcja: am
Tagi: MEIN

Miło nam powiadomić, że w konkursach MEIN zakwalifikowane do finansowania zostały następujące wnioski:

w ramach konkursu Narodowy Program Rozwoju Humanistyki moduł „Dziedzictwo narodowe”:

• tytuł projektu: Krakowskie XV-wieczne komentarze do „De anima” Arystotelesa. Część I: „Quaestiones” Andrzeja Ruczela z Kościana i Anonimowe „Puncta secundum Benedictum Hesse”

kierownik projektu: prof. dr hab. Hanna Wojtczak

przyznana kwota: 796 491 zł

opis projektu:

Badaniom prowadzonym w ramach prezentowanego projektu wyznaczono trzy główne cele naukowe:
1) Krytyczne wydanie, a tym samym udostępnienie do dalszych badań, dwóch ważnych dla kultury naukowej Uniwersytetu Krakowskiego i metod nauczania pism z zakresu filozofii człowieka, tj.:
a) Puncta super tres libros „De anima” secundum Benedictum Hesse;
b) Quaestiones super tres libros „De anima” (rkp. BJ 2024) Andrzeja Ruczela z Kościana.
Dotychczas dzieła te dostępne były jedynie bardzo wąskiemu gronu specjalistów, ponieważ zachowane są wyłącznie w trudnych do odczytania rękopisach, dlatego też nie doczekały się należytego opracowania i szerszego odbioru.
2) Ukazanie źródeł doktrynalnych, jak również zbadanie stopnia oryginalności wydawanych dzieł poprzez ich zestawienie z reprezentatywnymi komentarzami krakowskimi: Pawła z Worczyna i Benedykta Hessego, a także z innymi, wcześniejszymi komentarzami, napisanymi zarówno w duchu via antiqua jak i via moderna (Puncta…) oraz nurtu awerroizmu łacińskiego (Ruczel).
3) Opracowanie leksykonu pojęć z zakresu nauki „O duszy” występujących w wydawanych tekstach, który zawierać będzie nie tylko podawane przez średniowiecznych autorów wyjaśnienia danego terminu, ale także szerszy kontekst jego występowania.

w ramach konkursu Narodowy Program Rozwoju Humanistyki moduł „Uniwersalia 2.2”:

• tytuł projektu: A austrvega – polskojęzyczne edycje sag islandzkich dotyczących dziejów Słowiańszczyzny Zachodniej i strefy bałtyckiej

kierownik projektu: dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ

przyznana kwota: 391 436 zł

opis projektu:

Celem projektu jest przygotowanie polskojęzycznych edycji sag islandzkich dotyczących dziejów Słowiańszczyzny Zachodniej i strefy bałtyckiej (Jómsvikinga saga, Knýtlinga saga, Yngvars saga víðförla).

w ramach konkursu Nauka dla Społeczeństwa:

• tytuł projektu: Patriotyzm i pamięć w wybranych egodokumentach Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau NdS/539391/2021/2021

kierownik projektu: dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ

przyznana kwota: 212 000 zł

opis projektu:

Projekt zakłada naukowe opracowanie unikatowego zasobu źródłowego, istotnego dla humanistyki, jego ochronę, upowszechnienie i włączenie do żywej tradycji kultury i historii narodowej. Materiałową podstawą badań są teksty autorstwa więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Projekt stawia sobie za cel transkrypcję, opracowanie i opatrzenie aparatem krytycznym, historyczno-filologicznym, dwujęzyczną publikację dokumentów, a także przygotowanie seminarium naukowego, wystawy, strony internetowej i scenariuszy lekcji szkolnych oraz uczestnictwo w spotkaniach z młodzieżą szkolną.

logo Ministerstwa Edukacji i Nauki