Prof. dr hab. Marian Kisiel prezesem Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego i redaktorem naczelnym miesięcznika „Śląsk”

20.12.2022 - 09:37 aktualizacja 22.12.2022 - 13:34
Redakcja: mn

9 grudnia 2022 roku Zgromadzenie Walne Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach wybrało prof. dr hab. Mariana Kisiela na swojego prezesa. Górnośląskie Towarzystwo Literackie jest polską organizacją społeczno-kulturalną zrzeszającą osoby uprawiające czynnie twórczość pisarską, a także zajmujące się rozwojem, wspieraniem i upowszechnianiem kultury literackiej. Nawiązując do powołanego w 1892 roku towarzystwa, z siedzibą w Bytomiu, które zakończyło działalność w 1920 roku, po przekształceniu się w Towarzystwo Przyjaciół Nauk na Śląsku, na rzecz którego przekazało swój dorobek i majątek, nowe stowarzyszenie pod tą nazwą zostało założone w Katowicach w roku 1992 i realizuje jego zadania związane z rozwojem kultury literackiej w regionie. Towarzystwo wydaje od listopada 1995 roku miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, najdłużej ukazujące się pismo na Górnym Śląsku po roku 1945. Prof. Marian Kisiel formalnie obejmie jego redakcję od numeru styczniowego 2023 roku.

zdjęcie portretowe prof. Marian Kisiel