Projekt dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, prof. UŚ z finansowaniem w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

29.01.2024 - 15:37 aktualizacja 30.01.2024 - 16:45
Redakcja: am

Miło nam powiadomić, że wniosek dr hab. Lucyny Sadzikowskiej, prof. UŚ zakwalifikował się do finansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (Dziedzictwo narodowe – konkurs 12):

• tytuł projektu: Edycja krytyczna listów i archiwalnych materiałów piśmiennych więźniów obozów koncentracyjnych (Stutthof, Gross-Rosen, Auschwitz)
  • przyznana kwota: 1 120 944,34 PLN.

Zasadniczym celem projektu jest naukowe opracowanie unikatowego zasobu źródłowego, istotnego dla polskiego dziedzictwa kulturowego, jego ochrona, upowszechnienie i włączenie do żywej tradycji kultury narodowej. Materiałową podstawą badań są teksty autorstwa więźniów obozów koncentracyjnych (Stutthof, Gross-Rosen, Auschwitz). Projekt stawia sobie za cel transkrypcję, tłumaczenie z języka niemieckiego, opracowanie i opatrzenie aparatem krytycznym, historyczno-filologicznym oraz dwujęzyczną publikację zespołu listów, dokumentów, a także zachowanych innych nietekstowych dokumentów osobistych.

archiwalne materiały piśmienne więźniów obozów koncentracyjnych