W trakcie konferencji ESOF badacze inicjujący działalność New Media Art, Culture & Technology Research Centre (Centrum Badań Sztuki Nowych Mediów, Kultury i Technologii UŚ) zaprezentowali swoje badania z zakresu sztuki nowych mediów i sztuki AI w ujęciu interdyscyplinarnym.
Wystąpienie z pogranicza dziedziny nauk humanistycznych i dziedziny sztuki „New Media Art as the Laboratory of the Future Society” przygotował zespół Centrum: dr hab. Anna Maj (INoK WH UŚ), prof. dr hab. Marian Oslislo (ASP w Katowicach), prof. dr hab. Ksawery Kaliski (ASP w Katowicach), dr Piotr Ceglarek (ASP w Katowicach), mgr Tomasz Strojecki (ASP w Katowicach) i dr Karol Makles (INoK WH UŚ i Muzeum Śląskie).
W wystąpieniu badacze poruszyli kwestie ewolucji eksperymentów artystycznych z wykorzystaniem nowych technologii i nowych mediów, w tym sieci neuronowych i szerzej – sztucznej inteligencji, a także problem autorstwa i kreatywności w dobie AI, zmieniających się sposobów percepcji i myślenia, modeli komunikacyjnych w zakresie tworzenia i odbioru sztuki, jak i ewolucji instytucji kulturalnych i strategii kuratorskich w obszarze sztuki nowych mediów.
Serwis Nauka w Polsce (PAP) zamieścił właśnie fragmenty wywiadu z zespołem Centrum Badań Sztuki Nowych Mediów, Kultury i Technologii UŚ, łączącego kulturoznawców i medioznawców z Uniwersytetu Śląskiego, artystów sztuki nowych mediów z ASP w Katowicach i kuratorów z Muzeum Śląskiego.
Zapraszamy do lektury na stronie PAP.
Wywiadu można posłuchać też na kanale 2 Polskiego Radia (audycję nadano w paśmie porannym 17 czerwca 2024).
Bezpośrednia relacja z wystąpienia znajduje się również na portalu LinkedIn.