Książka tygodnia Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego

16.12.2020 - 12:35 aktualizacja 16.12.2020 - 12:35
Redakcja: am
Tagi: książka tygodnia, Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego

Aleksandra Niewiara, Imagologia – pamięć zbiorowa – umysł i kultura (WUŚ 2019)

Tematem książki dr hab. Aleksandry Niewiary, prof. UŚ z Instytutu Językoznawstwa UŚ są zagadnienia zbiorowych wyobrażeń o narodach, które scharakteryzowano jako konceptualizacje kulturowe i opisano pod względem ich powstawania, przetwarzania i ewolucji zarówno w indywidualnym umyśle, jak i w kulturze. Zostały one także przedstawione jako kategorie pamięci zbiorowej, istotne w procesie wyłaniania się aktualnych dla danego czasu tożsamości wspólnotowych. W pracy omówiono wyniki trwającego ponad dwadzieścia lat badania, w którym zastosowano oryginalną metodę porównania badania asocjacyjnego wizualnego, polegającego na rysowaniu przez respondentów przedstawicieli narodów, z tradycyjnym badaniem nastawionym na uzyskanie wyników werbalnych.

Z pełnowymiarowymi replikami szkiców wyobrażeniowych sporządzonych przez badane grupy uczniów można zapoznać się na stronie: imagologia.us.edu.pl.

dłoń trzymająca otwartą książkę