Prof. Grzegorz Olszański członkiem kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej

09.02.2022 - 14:18 aktualizacja 10.02.2022 - 09:24
Redakcja: am
Tagi: Poznańska Nagroda Literacka

Miło nam poinformować, że dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ z Instytutu Literaturoznawstwa został członkiem kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej, jednej z najważniejszych nagród literackich i literaturoznawczych w kraju. Laureatami nagrody są mi.in. prof. Tadeusz Sławek i dr Monika Glosowitz z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Więcej informacji o Poznańskiej Nagrodzie Literackiej znajduje się na stronie: https://poznanskanagrodaliteracka.pl/

Dr hab. Grzegorz Olszański, prof. UŚ – historyk literatury, poeta, współtwórca i dyrektor dydaktyczny pierwszego w Polsce akademickiego kierunku studiów adresowanego do osób chcących w przyszłości zajmować się tworzeniem tekstów literackich (sztuka pisania).

W 1999 roku wydał debiutancki zbiór wierszy Tamagotchi w pustym mieszkaniu, za który otrzymał Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. W 2002 roku został stypendystą tygodnika „Polityka”. Jest autorem książki poświęconej motywowi śmierci w liryce Ewy Lipskiej (Śmierć udomowiona), zbioru esejów poświęconych literaturze (Apelacje. Szkice o literaturze i przygodach jej twórców) oraz monografii dotyczącej doświadczenia starości w literaturze (Wiek męski: epopeja rozkładu. Studia o motywach senilnych w poezji polskiej po 1989 roku). Wraz z Dariuszem Pawelcem i Moniką Ładoń współautor serii Zamieranie (ukazało się sześć tomów). W 2013 roku zbiór wierszy Starzy nieznajomi został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” w kategorii „Książka roku”. Jest szefem działu Muzyka w kwartalniku „Opcje”.

Grzegorz Olszański