Prof. Piotr Zawojski laureatem konkursu „Książka Roku 2023”

05.09.2024 - 13:33 aktualizacja 05.09.2024 - 13:36
Redakcja: am

Miło nam poinformować, że nagroda w konkursie Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami „Książka Roku 2023” została przyznana Profesorowi Piotrowi Zawojskiemu za książkę „Pisanie i czytanie (o) fotografii: odkrywcy, klasycy, obrazoburcy”.

Jury, obradujące w składzie Barbara Głebicka-Giza, Patrycja Włodek, Mirosław Filiciak, Grażyna Świętochowska i Piotr Zwierzchowski, tak uzasadniło swoją decyzję:

Nagroda „Książka Roku 2023” została przyznana Piotrowi Zawojskiemu za książkę „Pisanie i czytanie (o) fotografii: odkrywcy, klasycy, obrazoburcy” w uznaniu zastosowania podejścia autorskiego do podjęcia refleksji nad klasycznymi i najnowszymi koncepcjami dotyczącymi medium fotografii. Podejście to ma walor scalający, przez co książka zyskuje jako opracowanie, które rzuca na omawiane teorie nowe światło. Zachowując wszystkie cechy świetnego warsztatu naukowego, Autor unika hermetyczności wywodu – konsekwentnie i w sposób dojrzały przedstawia własny własny punkt widzenia, przez co z jednej strony demonstruje oryginalność badawczą, z drugiej w sposób wysoce umiejętny włącza czytelnika w krąg własnych odkryć i fascynacji.

Książka jest próbą nowej interpretacji wypowiedzi klasycznych autorów piszących o fotografii jako medium, sposobie rejestracji świata, narzędziu kreacji artystycznej i maszynerii epistemologicznej.

Obok rozdziałów analizujących ich poglądy część rozdziałów została poświęcona autorom proponującym nowe rozpoznania fenomenu fotografii, zwłaszcza w kontekście ekspansji nowych mediów wizualnych oraz rozważań na temat jej „nie-ludzkiego” wymiaru.

W autorskim zamierzeniu kilkanaście tekstów utrzymanych w stylistyce eseju naukowego – łączącego przystępność wywodu z nierezygnowaniem z pogłębionej analizy i interpretacji – ma prezentować różnorodność spojrzenia na fotografię.

książka prof. Piotra Zawojskiego pt. Pisanie i czytanie (o) fotografii : odkrywcy, klasycy, obrazoburcy