III Kolokwium Czesko-Polskie: „Z naszych warsztatów badawczych”

04.10.2021 - 14:55, aktualizacja 04.10.2021 - 15:11
Redakcja: am
Tagi: instytut literaturoznawstwa, kolokwium

6 października 2021 o godzinie 11.00 w Czeskim Cieszynie w Centrum Polskim (ul. Strzelnicza 28) odbędzie się
III Kolokwium Czesko-Polskie. Z naszych warsztatów badawczych.

Celem spotkania jest prezentacja obszarów badań, metod i perspektyw badawczych w kręgach badaczy literatury i kultury staropolskiej Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach oraz Katedry Slawistyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Ostrawskiego.

Organizatorami są: Instytut Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Katedra Slawistyki Uniwersytetu Ostrawskiego, Pracownia Zarządzania Wiedzą.

Częścią konferencji jest też zwiedzanie wystawy Sonii Rammer Himálajské Legendy oraz Aleksandra Radziszewskiego Baltské Legendy (Galerie Půda, ul. Strzelnicza 256/1).

Miejsce: Centrum Polskie (budynek Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC, ul. Strzelnicza/Střelniční 28, Czeski Cieszyn).

PROGRAM:

10:30 – 11:00

Poczęstunek

11:00 – 11:30

Prezentacja działalności Centrum Polskiego (dr Michał Przywara).

Prezentacja książki dr Jacka Kwoska Scholastyczne inspiracje poetyki Macieja Kazimierza Sarbiewskiego.

11:30 – 12:45

Prof. dr hab. Jan Malicki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Akademia Muzyczna w Katowicach): Katowiczanie. Część pierwsza – Żywioły przeszłości w kustodii pamięci. Część druga – Przypowieść prawdziwa o bohaterkach
i bohaterstwie
.

Prof. dr hab. Dariusz Rott (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Univerzita Palackeho v Olomouci): Dr Alojzy Konior (1925-2020) – komeniolog z Leszna.

Dr hab. Teresa Banaś-Korniak, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach): O zacnym szlachcicu polskim i jego domostwie. Technika ironicznej laudacji Jana z Kijan.

12:45 – 13:00

Przerwa kawowa

13:00 – 14:15

Dr hab. Beata Stuchlik-Surowiak, prof. UŚ: „Gospodarz (…) ma być nad wszystkim głową i panem, a gospodyni zaś tylko pomocnicą” – czyli rola kobiety i model małżeństwa w ujęciu Jakuba Kazimierza Haura (1632-1709).

Dr hab. Marek Bernacki, prof. ATH: Pożegnanie Adama Zagajewskiego – o ostatnim tomie poety Prawdziwe życie.

Dr Jacek Kwosek (Uniwersytet Śląski w Katowicach): Prometeusz wyegzorcyzmowany. Uwagi o Wielkiej Improwizacji Adama Mickiewicza

Dr Michał Przywara (Uniwersytet Ostrawski): Obraz czesko-polskich stereotypów na przykładzie wybranych utworów.

Późny obiad (Restauracja Cieszyńska)

16:00 – 16:30

Zwiedzanie wystawy w galerii „Na Půdě“ – „Legendy Himalajskie“ Sonia Rammer.

plakat promujący wydarzenie