Międzynarodowa konferencja przekładoznawcza

13.09.2022 - 11:39, aktualizacja 21.09.2022 - 09:00
Redakcja: am

W dniach 28-30 września 2022 r. odbędzie się w Lublińcu międzynarodowa konferencja naukowa dofinansowana z programu „Doskonała nauka” Ministra Edukacji i Nauki na temat: Modernizm w przekładzie.

Celem konferencji jest konfrontacja rożnych sposobów rozumienia i teoretyzowania nowoczesności w przekładzie oraz różnorodnych modernistycznych praktyk przekładowych. Organizatorzy mają nadzieję, że rozpoznania płynące z badań nad modernizmami w literaturach wschodnio-, środkowo- i południowoeuropejskich pozwolą zrównoważyć i zrewidować dotychczasową charakterystykę przekładu modernistycznego z perspektywy modernizmu angloamerykańskiego.

W wydarzeniu wezmą udział naukowcy z kraju i z zagranicy z czternastu ośrodków akademickich i instytucji badawczych: Akademii Sztuk Pięknych w Zagrzebiu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu w Lublanie, Uniwersytetu w Osijeku, Uniwersytetu w Rijece, Uniwersytetu w Zadarze, Uniwersytetu w Zagrzebiu, Instytutu Literatury i Sztuki w Belgradzie, Zakładu Leksykograficznego w Zagrzebiu.

Konferencja jest wyjątkowa, ponieważ będą jej towarzyszyć dwa wydarzenia adresowane do mieszkańców Lublińca. W tym celu organizatorzy nawiązali współpracę z Urzędem Miasta w Lublińcu, Miejskim Domem Kultury oraz Lubiteką – Miejsko-Powiatową Biblioteką Publiczną w Lublińcu.

W środę 28 września o godzinie 19.00 w Miejskim Domu Kultury w Kinie Karolinka w Lublińcu i 1 października o godz. 18.00  w Kinie Kosmos w Katowicach odbędzie się projekcja filmu chorwackiego pt. Wyprawa na ryby i gawędy rybackie oraz rozmowa z reżyserem profesorem sztuki Milanem Trencem, filmoznawcą profesorem Nikicą Giliciem oraz znawcą renesansu profesorem Ivanem Lupiciem, którą poprowadzi Leszek Małczak. A w piątek 30 września w godz. 9.00–12.00 w Lubitece zostaną wygłoszone adresowane do uczniów szkół średnich dwa popularnonaukowe wykłady przez dr hab. Tamarę Brzostowską-Tereszkiewicz, prof. IBL: Czym jest nowoczesność w przekładzie? Bieguny modernistycznego przekładu literackiego oraz dr. hab. Leszka Małczaka, prof. UŚ: W szponach ideologii. O wpływie polityki na przekład literacki.

Projekt koordynują dr hab. Leszek Małczak, prof. UŚ oraz dr hab. Tamara Brzostowska-Tereszkiewicz, prof. IBL.

Na wszystkie wydarzenia związane z projektem serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na temat pełnego programu można znaleźć na stronie internetowej: www.modernizm.us.edu.pl

Zapowiedź filmu: https://www.filmowa.net/content/7039.html?view=event&place=2

plakat informujący o konferencji