INTERDYSCYPLINARNE STUDIA HUMANISTYCZNE NAD ŚRODOWISKIEM
Dobre studia odpowiadają na kluczowe wyzwania współczesności. Są ukierunkowane na lokalność i globalne konteksty. Tworzone są z odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia.
Interdyscyplinarne studia humanistyczne nad środowiskiem to pierwsze studia w Polsce, które łączą poznawanie człowieka, przyrody i technologii. Chcemy zapewnić ci kluczowe kompetencje w zakresie tworzenia i przekazywania treści środowiskowych w kontekście wiedzy humanistycznej. Środowisko rozumiemy szeroko i nie ograniczamy go do pojęcia środowiska naturalnego.
Na studiach zgłębisz zagadnienia dotyczące ekologii, współzależności przyrody i człowieka, zmian klimatu, transformacji energetycznej, polityk równościowych, dekarbonizacji, najnowszych technologii.
Chcemy, żeby to były studia, które pozwolą nam wszystkim zrozumieć, co robimy z planetą, na której żyjemy razem z innymi istotami, i której jesteśmy częścią.
Studia prowadzone są wyłącznie w trybie stacjonarnym.
STUDIA I STOPNIA
DLA KOGO?
- dla humanistów zainteresowanych problemami środowiskowymi i technologicznymi;
- dla uczniów o profilach przyrodniczych, których interesują nauki humanistyczne, zagadnienia społeczne, kulturowe, komunikacyjne;
- dla tych, których interesuje kształcenie interdyscyplinarne i najnowsze kierunki w nauce;
- dla tych, których interesują najnowsze technologie i ich wpływ na środowisko i społeczeństwo;
- dla tych, których niepokoi stan środowiska przyrodniczego, globalne zmiany klimatyczne, położenie zwierząt, nadmierna konsumpcja;
- dla tych, których niepokoi powiększająca się przepaść między rewolucjami technologicznymi a społecznymi porządkami;
- dla tych, których niepokoi zgoda na przemoc, dyskryminacja mniejszości, wzmacnianie stereotypów, płciowych, klasowych i rasowych;
- i dla tych, którzy chcą się dowiedzieć, jak można wspólnie pracować nad zmianami: kulturowo-przyrodniczymi, techno-społecznymi, genderowo-równościowymi.
JAKI JEST PROGRAM STUDIÓW?
Kształcimy cię w trzech obszarach:
obszar kulturowo-przyrodniczy
- filozofia przyrody
- studia nad roślinami
- studia nad zwierzętami
- studia nad krajobrazem
- kulturowe znaczenia źródeł energii
Tu zapoznasz się z historią relacji człowieka i przyrody, dowiesz się, co aktualnie z takiej historii wynika, i dlaczego powinniśmy te relacje uzdrowić.
Zdobędziesz wiedzę o różnych elementach środowiska przyrodniczego widzianych z perspektywy humanistycznej: krajobrazie, wodzie, zwierzętach i roślinach, a także różnych źródłach energii.
Dokładnie przyjrzysz się też relacji ludzi ze zwierzętami, zapytasz o prawa zwierząt i o możliwości innego systemu żywieniowego. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób chronić zwierzęta, jak komunikują się ze sobą pszczoły i jak można produktywnie wykorzystać takie materiały, jak plastik, papier czy resztki jedzenia albo jak węgiel czy ropa tworzyły określone sposoby życia i wartości społeczne – to te studia są dla ciebie.
obszar techno-społeczny
- kulturowa historia techniki
- wstęp do projektowania odpowiedzialnego społecznie
- techniki tworzenia produktów cyfrowych
- interaktywne techniki webowe
- przemiany uwagi w środowisku cyfrowym
Tu dowiesz się, jak projektować różne produkty (strony, obiekty) w sposób odpowiedzialny społecznie, a także – zaznajomisz się ze standardowymi podejściami rynkowymi do projektowania oraz podejściami nowatorskimi, które rozpatrują przedsięwzięcia w szerszym kontekście społecznym, etycznym, ekologicznym.
Zwrócisz uwagę na procesy historyczne, takie jak rewolucja neolityczna, przejście na osiadły tryb życia czy zakładanie miast, które przekształciły środowisko w kluczowy dla współczesności sposób.
Zrozumiesz też, dlaczego czytanie dłuższych tekstów, jeśli jeszcze je czytasz, staje się coraz trudniejsze i jaki zysk wiąże się z przezwyciężeniem tej trudności. Dowiesz się, dlaczego uwaga jest zasobem, poznasz mechanizmy jej wykorzystania i radzenia sobie z nimi.
obszar genderowo-równościowy
- odmiennościowe ekologie
- teorie i praktyki ekofeminizmu
- wybrane koncepcje sprawiedliwości ekologicznej
- płeć w perspektywie ekokrytycznej
Tu dowiesz się, co wiąże nawyki żywieniowe, polowania i męską dominację.
Dowiesz się także, w jaki sposób język potrafi maskować przemoc i porozmawiasz o ekologicznej sprawiedliwości. Zaobserwujesz społeczne zachowania zwierząt.
Poznasz odmienne, queerowe podejścia do natury, które wykraczają poza antropocentryczne porządki.
Zobaczysz, w jaki sposób aktywizm ekologiczny łączy się z walką ze społecznymi wykluczeniami.
Zrozumiesz, dlaczego feminizm jest eko. Przekonasz się, że ochrona środowiska i sprawiedliwość społeczna idą w parze.
Poznaj nas lepiej
Kampus Katowice
JAKIE SĄ FORMY ZAJĘĆ?
Oprócz ćwiczeń, wykładów, konwersatoriów, proponujemy ci także
zajęcia w terenie:
wyjazdy studyjne, spacery, wędrówki i warsztaty w przestrzeni otwartej. Zaprowadzimy cię w ciekawe ekologicznie przestrzenie miejskie, lasy, łęgi, tereny podmokłe, bagna, parki krajobrazowe, tereny chronione. Efektem takiego praktycznego poznawania przestrzeni będzie wielozmysłowe i cielesne doświadczanie terenu.
Zaplanowaliśmy także
zajęcia warsztatowe:
m.in. warsztaty pisania środowiskowego, spekulatywnego myślenia, kartograficzne, wizualizacji danych, interpersonalne, antydyskryminacyjne. Dużą wagę przykładamy do współpracy z tzw. otoczeniem instytucjonalnym, planując praktyki i prace nad wnioskami grantowymi.
CO NAS WYRÓŻNIA?
Wyróżnia nas podejście do kształcenia, nastawione na rozwój siebie i tworzenie przyjacielskich relacji poprzez wspólne tworzenie wiedzy.
Wierzymy, że tylko umiejętne połączenie teorii z praktyką otwiera możliwości odpowiedzialnego współdziałania na rzecz zmiany społecznej.
Uczymy tak, abyś poczuła i poczuł się częścią czegoś większego, a jednocześnie świadomie kształtowali i kształtowały swoją podmiotowość. To dlatego tak duży nacisk w programie studiów kładziemy na pracę zespołową, umiejętności pracy w grupie, przy jednoczesnym dbaniu o wysoki poziom merytoryczny zajęć teoretycznych.
Jednym słowem, uczymy tak, abyś angażował i angażowała się w te studia.
- w samorządach terytorialnych, np. urzędach miejskich, odpowiadając za politykę komunikacji dot. równości, praw zwierząt, ochronę środowiska;
w instytucjach nadzorujących ochronę środowiska, np. Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska, Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; - w działach PR firm związanych z energetyką, szczególnie energiami
odnawialnymi; - w fundacjach i stowarzyszeniach zajmujących się ochroną środowiska, sprawami zwierząt, prawami mniejszości;
- w działach IT związanych z problematyką klimatu i energii odnawialnych;
- w branżach kreatywnych (np. wydawnictwach, zajmując się seriami środowiskowymi);
- w muzeach gromadzących dziedzictwo industrialne;
- przy projektach europejskich związanych z ochroną klimatu, prawami zwierząt, cyfrowo-technologicznym rozwojem;
- w parkach krajobrazowych i innych instytucjach kształtujących politykę krajobrazową;
- w branży dziennikarskiej (zwłaszcza środowiskowym dziennikarstwie);
- w branżach, w których wymagane jest nawiązywanie relacji między człowiekiem, środowiskiem i technologią;
- w zawodach, które dopiero powstaną w wyniku przeobrażeń legislacyjnych, technologicznych, cyfrowych.