Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ do spraw współpracy z liceami ogólnokształcącymi i szkołami podstawowymi jest dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ, która koordynuje współpracę WPiA ze szkołami od 2012 roku.

Informacji na temat nawiązania współpracy udziela dr hab. Agnieszka Ziółkowska, prof. UŚ (agnieszka.ziolkowska@us.edu.pl).

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zawarł umowy o współpracy naukowo–dydaktycznej z następującymi szkołami średnimi:

Umowy obecnie realizowane:

I Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim

I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Siemianowicach Śląskich

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu

I Liceum Ogólnokształcące im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kanclerza Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej

I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Jastrzębiu Zdroju

II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach

II Liceum Ogólnokształcące im. Walerego Wróblewskiego w Gliwicach

III Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego w Chorzowie

Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im Karola Miarki w Pszczynie

Salezjański Zespół Szkół Publicznych „Don Bosko” w Świętochłowicach

XIV  Liceum Ogólnokształcące  im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach

Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 4 im. Piastów Śląskich, VII Liceum Ogólnokształcące  w Gliwicach

Umowy zakończone:

Chorzowskie Towarzystwo Naukowe im. Kurta Adlera w Chorzowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie

I  Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie

II Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach

IV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Sosnowcu

Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Libiążu

V Liceum Ogólnokształcące im. Nikoli Tesli w Chorzowie

Formy współpracy realizowane na Wydziale Prawa i Administracji:

W ramach współpracy ze szkołami od 2014 roku  na Wydziale regularnie odbywają się Dni z Prawem. Celem wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy prawniczej wśród młodych ludzi, przybliżenie specyfiki pracy w zawodach prawniczych oraz prezentacja dydaktycznej oferty wydziału oraz jego zaplecza naukowego.

Do tej pory Dni z Prawem odbyły się :

1. 21 października 2022 roku – Europejski Dzień Prawnika: Zawody prawnicze;
  2. 25 października 2021 roku w formie hybrydowej – Europejski Dzień Prawnika;
  3. 14 kwietnia 2021 roku w formie zdalnej na platformie Zoom: Dzień z Prawem w Internecie;
  4. 3 i 4 kwietnia 2019 roku Dzień z Prawem Karnym, pod tytułem Agresja werbalna.
  5. 1 marca 2018 roku Dzień z Prawem Międzynarodowym, pod tytułem Oblicza prawa międzynarodowego publicznego – zbrodnie międzynarodowe, prawo dyplomatyczne, prawa człowieka.
  6. 3  kwietnia 2017 roku Dzień z Prawem Konstytucyjnym, pod tytułem Polskie tradycje ustrojowe. Od Konstytucji 3 Maja 1791 roku do czasów współczesnych.
  7. 17 marca 2016 roku Dzień z Prawem Administracyjnym, pod tytułem Administracyjnoprawny status jednostki (obywatela).
  8. 26 marca 2015 roku Dzień z Prawem Cywilnym, pod tytułem Prawa konsumentów według nowych przepisów prawnych.
  9. 24 kwietnia oraz 8 maja 2014 roku Dzień z Prawem Karnym, pod tytułem Wymiar Kary.

Ponadto wraz z Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UŚ do spraw koordynacji pracy oraz inicjatyw podejmowanych przez działające na WPiA UŚ koła naukowe dr Grzegorzem Nancką (grzegorz.nancka@us.edu.pl) oraz pracownikami Wydziału, a także Kołami Naukowymi organizowane są Dni Otwarte na WPiA, w czasie których prezentowana jest nie tylko oferta dla przyszłych Studentów, ale także odbywają się wykłady i warsztaty.