Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Prawa i Administracji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Prawo w biznesie

Utworzone w 2024 roku innowacyjne  studia interdyscyplinarne, które łączą wiedzę prawniczą i ekonomiczną, z naciskiem na wymiar praktyczny, bez przesadnej teorii. To propozycja dla osób chcących pogłębić swoją wiedzę praktyczną w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Skierowane są zarówno do absolwentek i absolwentów prowadzonego na WPiA UŚ kierunku Przedsiębiorczość (I stopień), jak i absolwentek i absolwentów innych kierunków studiów na innych uczelniach. To oferta dla osób, które chcą odnieść sukces jako przedsiębiorca XXI wieku.

Celem studiów jest przygotowanie do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej oraz przygotowanie do pełnienia funkcji menadżera średniego lub wyższego szczebla. Osoby po ukończeniu tych studiów będą dysponować pogłębioną wiedzą o zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz aspektach prawnych i ekonomicznych oraz specyfice funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.

img

Zapisz się na studia

(rekrutacja rozpoczyna się 3 czerwca)

O kierunku O kierunku

Studia drugiego stopnia
– 2 lata (4 semestry)
– stacjonarne

Język wykładowy: polski

Specjalności Specjalności

brak specjalności

Dlaczego warto u nas studiować? Dlaczego warto u nas studiować?

• Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego od kilku lat znajduje się w ścisłej czołówce wydziałów prawa w Polsce. Według przeprowadzonej w 2017 roku przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN) przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego oceny jakości działalności naukowej i badawczo–rozwojowej jednostek naukowych, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego otrzymał kategorię A.

• Otrzymaliśmy ocenę wyróżniającą Polskiej Komisji Akredytacyjnej. To najważniejsza ocena z perspektywy jakości kształcenia, infrastruktury i współpracy międzynarodowej.

• Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego jako jedyny w Polsce otrzymał GLOBAL LEADERSHIP AWARD przyznaną w trakcie Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 25 w Madrycie, za zasługi i wkład na polu przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu.

• W 2021 roku Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego był gospodarzem pierwszego międzynarodowego sympozjum organizowanego w ramach cyklu spotkań szkoleniowych z zakresu stosowania prawa unijnego. W szkoleniach w ramach Projektu Unijnego TRAIL – Train in your language: multilingual transnational training in EU civil and commercial law uczestniczyli adwokaci, komornicy i notariusze.

• Nasi studenci licznie uczestniczą w Programie Erasmus+ realizując część studiów na uczelniach partnerskich lub odbywając praktyki w wybranej instytucji, czy kancelarii prawnej znajdującej się na terenie krajów uczestniczących w Programie. Na liście naszych partnerów w ramach Erasmus+ znajduje się ponad siedemdziesiąt uczelni z państw Unii Europejskiej i spoza (m.in. Turcji).

• Współpraca z uczelniami z Chin daje studentom możliwość wyjazdu i nauki także na uczelniach partnerskich w państwie środka.

• Zachęcamy studentów i doktorantów do udziału w programie mobilności MOST, który daje możliwość rozwoju i poznania krajowych uczelni, poprzez realizowanie semestralnych lub rocznych studiów na uniwersytecie innym niż macierzysty.

• Studenci współuczestniczą w projektach badawczych (także międzynarodowych) w zespołach kierowanych przez pracowników naukowych naszego wydziału. Owocem zaangażowania studentów jest m.in. publikacja E-sport. Prawne aspekty, w której studenci są autorami wszystkich rozdziałów!

• Studenci mają możliwość doskonalenia praktycznej umiejętności stosowania prawa w ramach kół naukowych (na wydziale działa ponad 30!), Studenckiej Poradni Prawnej oraz poprzez program praktyk studenckich w sądach, prokuraturach, kancelariach prawnych oraz organach administracji publicznej.

• Prace dyplomowe naszych absolwentów są nagradzane w wielu krajowych konkursach. Min. pod patronatem: Ministra Edukacji i Nauki, czy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

• Wydziałowe drużyny regularnie biorą udział i zdobywają najwyższe laury w międzynarodowych konkursach „Moot Court”, w których rywalizują najlepsze zespoły z całego świata biorąc udział w symulowanych postępowaniach sądowych lub arbitrażowych, zwykle polegających na sporządzaniu pism i uczestniczeniu w wystąpieniach ustnych. W 2021 roku nasi studenci wywalczyli nagrodę Best Oralist for Respondent na 1st Lviv Pre-Moot oraz drugie miejsce w Ljubljanie na konkursie „All-European International Humanitarian and Refugee Law Moot Court””.

• W siedzibie naszego Wydziału położonej w centrum Katowic (wystarczy 10 minut spaceru, by znaleźć się na Rynku, ulicy Mariackiej albo przed siedzibą NOPR lub Spodkiem!) znajduje się szereg udogodnień:

• Windy umożliwiające dotarcie na każde piętro budynku

• Świetnie wyposażona Biblioteka Prawnicza z dostępem do 150 tys. książek (także obcojęzycznych), 200 tytułów prasy oraz baz prawniczych.

• Księgarnia specjalistyczna, gdzie każdy może zaopatrzyć się w podręczniki, skrypty i komentarze.

• Punkt ksero.

• Kafejki oferujące napoje i posiłki.

• Nasz nowoczesny budynek jest także przestrzenią wystawienniczą. Zapraszamy fotografów i malarzy do prezentowania swoich dzieł. Eksponujemy też wystawy tematyczne przygotowane przez instytucje kultury i nauki. Koniecznie musisz też zobaczyć kultową kładkę rozpiętą nad holem na wysokości II piętra!

Rekomendacje Rekomendacje

Kierunek prawo w biznesie na poziomie drugiego stopnia to utworzone w 2024 roku studia w odpowiedzi na potrzeby współczesnych przedsiębiorstw. Są to innowacyjne studia interdyscyplinarne łączące w sobie wiedzę prawniczą i ekonomiczną z naciskiem na wymiar praktyczny, bez przesadnej teorii. Zaprojektowane zostały we współpracy ze specjalistami oraz właścicielami firm z myślą o kształceniu przyszłych liderów i menadżerów w dynamicznie rozwijającym się świecie biznesu. Program łączy zaawansowaną wiedzę z zakresu prawa, ekonomii oraz zarządzania z umiejętnościami praktycznymi, niezbędnymi do skutecznego prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem.

Głównym celem studiów jest przygotowanie absolwenta/absolwentki do Pełnienia funkcji menadżera średniego lub wyższego szczebla w różnych przedsiębiorstwach, czy też samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Struktura programu studiów oparta jest na zaawansowanej wiedzy z dziedziny prawa i ekonomii, zawierającej specjalistyczne bloki programowe odpowiadające najbardziej porządnym umiejętnościom na rynku pracy, wraz ze zgłębieniem tematyki kompetencji miękkich oraz praktykę zawodową w końcowym etapie kształcenia.

Studia magisterskie na kierunku prawo w biznesie to doskonały wybór dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej. Interdyscyplinarny program oraz praktyczne podejście do nauki zapewniają, że absolwenci będą wyposażeni w szeroki wachlarz umiejętności niezbędnych do zarządzania zespołem, będą dysponować pogłębioną wiedzą z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem oraz aspektach prawnych i ekonomicznych, jak i specyfice funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku.

Bartosz Szczygieł (student WPIA)

Kryteria kwalifikacji 2024/2025 Kryteria kwalifikacji 2024/2025

Studia stacjonarne drugiego stopnia

Na studia na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przyjmowane będą w ramach limitu miejsc osoby posiadające dyplom ukończenia studiów z tytułem licencjata, inżyniera, magistra lub równoważny (tj. uznany z polskim dyplomem w przypadku ukończenia studiów za granicą) uzyskany na dowolnym kierunku.
Rekrutacja odbywa się na podstawie oceny złożonych przez kandydata wymaganych dokumentów (po uprzedniej rejestracji w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów).
Jeżeli liczba kandydatów będzie większa od limitu miejsc, o zakwalifikowaniu na studia zadecyduje miejsce na liście rankingowej, utworzonej na podstawie średniej ocen ze studiów.
Absolwentom, którzy ukończyli kierunki: przedsiębiorczość, prawo, administracja — średnia studiów, pomnożona zostanie przez przelicznik 2.

Karta kierunku - program studiów Karta kierunku - program studiów

Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz zaglądając do programu studiów.

Gdzie i czego będziesz się uczył? Gdzie i czego będziesz się uczył?

W ramach programu studiów zostaniesz zapoznany_a z treściami pozwalającymi na podjęcie indywidualnej działalności gospodarczej lub pełnienie funkcji menedżerskich w ramach przedsiębiorstw. Twoje studia rozpoczną zajęcia takie jak: konstytucja biznesu, ekonomia i zarządzanie, przedsiębiorczość i innowacyjność, prawo administracyjne w biznesie, prawo handlowe, prawo zobowiązań oraz komunikacja w biznesie. W kolejnym semestrze swoją wiedzę pogłębisz o specjalistyczne zagadnienia z zakresu: zamówień publicznych, nowoczesnych form zarządzania, prawa finansowego i podatkowego oraz prawa konsumenckiego, a także zarządzanie relacjami, analizy ekonomicznej przedsiębiorstw i zarządzania zasobami ludzkimi. Na trzecim semestrze uwagę skoncentrujesz na: prawie konkurencji, europejskim prawie gospodarczym, procesach reorganizacyjnych, prawie karnym skarbowym, przestępstwach gospodarczych oraz prawie umów bankowych. Pakiet Twoich zajęć zostanie także uzupełniony o rachunkowość z elementami rachunkowości zarządczej, a z uwagi na istotę funkcjonowania przedsiębiorcy jako pracodawcy – o prawo pracy i ubezpieczeń społecznych. W ramach czwartego (ostatniego) semestru poznasz natomiast: zarządzanie łańcuchami dostaw w przedsiębiorstwie, prawne aspekty działalności kreatywnej, ADR w biznesie, prawne aspekty pozyskiwania środków z funduszy UE, restrukturyzacja i upadłość przedsiębiorcy oraz prawo giełdowe.

Studia na kierunku prawo w biznesie zakończysz napisaniem pracy magisterskiej o tematyce prawno-ekonomicznej lub – w zależności od wybranego seminarium – przygotowaniem biznes planu oraz w obu przypadkach egzaminem dyplomowym.

Tytuł zawodowy:

– magister

Dalsze studia: możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe oraz studia doktoranckie

Praktyki i staże Praktyki i staże

brak praktyk zawodowych

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?
Co robią nasi absolwenci? Co robią nasi absolwenci?

Absolwent_ka studiów na kierunku prawo w biznesie znać będzie instrumenty finansowe niezbędne przedsiębiorcy i menadżerowi. Dysponować będzie wiedzą w zakresie finansów przedsiębiorstwa, prawa pracy i prawa ubezpieczeń. Dzięki pogłębionym studiom nabędzie także umiejętność oceny wydarzeń i ich następstw w kontekście prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto, będzie mógł_a dokonać ich interpretacji z uwzględnieniem zasad logiki i analizy rynkowej, a także prognozować i interpretować we właściwy sposób zjawiska społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe związane z działalnością gospodarczą.

Studia te przygotują także do pełnienia funkcji menadżera i organizatora przedsięwzięć gospodarczych, kierowania zespołami ludzkimi, proponowania kształtu programowego, organizacyjnego, ekonomicznego i prawnego przedsięwzięć gospodarczych, a także negocjacji i podejmowania decyzji.

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

mgr Anna Kostur
tel.: 32 359 2064
e-mail: anna.kostur@us.edu.pl

return to top