Udział naszych pracowników w przedsięwzięciach Southeastern Association of Law Schools (SEALS) w USA

04.08.2022 - 12:27, aktualizacja 04.08.2022 - 12:27
Redakcja: administrator

Z przyjemnością informujemy, że nasi pracownicy zostali zaproszeni do udziału w dwóch wydarzeniach organizowanych przez Southeastern Association of Law Schools (SEALS) w USA. Od maja 2022r. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego został członkiem SEALS. Stowarzyszenie to współpracuje z European Law Faculties Association (ELFA), którego również WPiA jest członkiem. Współpraca obu stowarzyszeń umożliwiła naszemu Wydziałowi nawiązanie kontaktów z uniwersytetami w USA.

Po pierwsze, nasi pracownicy wzięli po raz kolejny udział w cyklicznej, corocznej konferencji SEALS na zaproszenie przedstawicieli Global Outreach Committee, tj. prof. Patrick’a Hugg’a (Loyola University, New Orleans) oraz Greg’a Bowman’a (Roger Williams University, Bristol), uczestnicząc 1 i 2 sierpnia 2022r. jako prelegenci w różnych panelach.

Po drugie, studenci i doktoranci z naszego Wydziału będą mieli możliwość wzięcia udziału w eksperymentalnym projekcie edukacyjnym przygotowanym w ramach Global Outreach Committee. Inicjatorką tego projektu jest prof. Melanie Reid (Lincoln Memorial University, Knoxville). Projekt zmierza do zbudowania tzw. global classroom. W ramach global classroom będą odbywały się zajęcia zdalne, w których mają uczestniczyć głownie studenci z USA oraz studenci i doktoranci z zaproszonych do współpracy wydziałów prawa z Niemiec, Portugalii, Grecji, Turcji i Polski (WPiA UŚ jest jedynym uczestniczącym w projekcie wydziałem z Polski). Zajęcia będą się odbywały w październiku i listopadzie, począwszy od roku akademickiego 2022/23 (studenci otrzymają więcej informacji w okresie wakacyjnym; kwalifikacje do projektu odbędą się 14 września 2022r.). Planowana jest także wizyta studentów z USA w Europie, w tym w Katowicach oraz studentów z europejskich wydziałów prawa w USA w 2023r.

Osobami odpowiedzialnymi za projekt ze strony Wydziału Prawa i Administracji UŚ są: prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk i prof. dr hab. Rafał Blicharz.

Więcej informacji na temat celów działalności Global Outreach Committee znajdą Państwo na stronie: https://www.sealslawschools.org/boards-and-committees/international/ ).

Program konferencji SEALS 22 jest na stronie: https://sealslawschools.org/submissions/schedule.php

Więcej informacji także na stronie: https://us.edu.pl/wydzial/wpia/komunikaty/wydzial-prawa-i-administracji-us-czlonkiem-stowarzyszenia-wydzialow-prawa-w-usa/

Szczegółowe informacje dla studentów i doktorantów dotyczące kwalifikacji do projektu global classroom już wkrótce!

W tej chwili podajemy tematykę i daty zajęć i już zapraszamy studentów i doktorantów do zainteresowania się tą inicjatywą.

Class Session

Tuesdays, 14.30-16.30 Germany/Poland CEST

Class Topics:

4-Oct: An Introduction to Legal Systems/Traditions – an overview of EU and US structures; the European Court of Human Rights and the U.S. Supreme Court; and the rule of law.

18-Oct: Environmental Law/Climate Change – the Keystone Extension and the Nord Stream 2 Pipeline

25-Oct: Police Activities – Excessive Use of Force, Firearms Control, and an Accused’s Rights While in Custody.

1-Nov: Public Banking Law – the U.S. banking system and the European Central Bank (ECB) and Banking Union.

8-Nov: Gender Equality Issues – domestic violence, sex trafficking, and women’s economic empowerment.

15-Nov: New Technologies and the Rule of Law – AI, Warrantless Surveillance, Big Data, Internet-of-Things, Algorithms, Human Rights, and the Rule of Law.

22-Nov: The power of information and the role of media in contemporary society – gatekeeping in digital media, freedom of expression and the right to privacy in the digital age.