Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
studia stacjonarne, pierwszego i drugiego stopnia
na Wydziale UŚ w Cieszynie
Studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych gwarantują uzyskanie umiejętności i wiedzy wykwalifikowanego plastyka – twórcy, zdolnego do samodzielnego podejmowania wyzwań artystycznych i kreatywnego rozwiązywania różnorodnych zagadnień plastycznych, ze świadomością ich kontekstu artystycznego, kulturowego, cywilizacyjnego i społecznego.
Absolwenci i absolwentki:
- są przygotowani do podjęcia twórczej pracy zawodowej: w charakterze animatorów działań twórczych w ośrodkach i instytucjach kultury, sztuki i edukacji pozaszkolnej; w mediach, w strukturach promocyjnych i reklamowych,
- posiadają świadomość praktycznych uwarunkowań dyscyplin artystycznych, potrafią kreatywnie stosować je w działaniach edukacyjnych oraz upowszechniających sztukę,
- są przygotowani do współpracy edukacyjnej zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi.
Kształcenie w zakresie dwóch specjalności (artystycznej i pedagogicznej) pozwala studentom na zindywidualizowanie ścieżki edukacyjnej i dostosowywanie jej do własnych preferencji naukowych, artystycznych i wymarzonej kariery zawodowej.
Absolwenci studiów II stopnia zdobywają kwalifikacje pedagogiczne zgodne ze standardami kształcenia nauczycieli lub kompetencje umożliwiające podjęcie pracy jako menadżer sztuki.
Studia kształcą i rozwijają samodzielność myślenia twórczego, kształtują postawy innowacyjne, zapewniają rzetelną i wszechstronną znajomość problematyki sztuki, w tym najnowszych osiągnięć i koncepcji artystycznych i wystawienniczych, a także specyfikę warsztatową i technologiczną specjalności.
Program kształcenia obejmuje przygotowanie ogólnoplastyczne, graficzne i związane z technologiami informatycznymi. Duże znaczenie mają moduły teoretyczne, pozwalające studentom wykraczać poza utarte ścieżki sztuki i poszerzać swoją świadomość.
Absolwenci i absolwentki zyskują:
- przygotowanie do działalności plastyka, projektanta oraz edukatora sztuki,
- przygotowanie do podjęcia szkolnej i pozaszkolnej działalności edukacyjnej, pracy w galeriach, muzeach, instytucjach kultury,
- przygotowanie do prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu – artysty w ramach sztuk użytkowych,
- przygotowanie do samodzielnego prowadzenia pracowni sztuk użytkowych (ceramika, szkło artystyczne – witraż, tkanina, grafika użytkowa) lub pracy w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym,
- wszechstronne wykształcenie projektanta i artysty-humanisty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy.
Gruntowne przygotowanie ogólnoplastyczne, umiejętności kreatywnego transponowania różnorodnych zagadnień na język plastyki, wysoka świadomość zagadnień artystycznych i użytkowych w zakresie sztuki, wykształcona potrzeba doskonalenia się i dobre przystosowanie do zmieniających się potrzeb zarówno rynku, jak i życia społecznego, kulturalnego oraz wyzwań cywilizacyjnych czynią absolwenta atrakcyjnym dla potencjalnych pracodawców lub zdolnym do podejmowania własnej działalności zawodowej i artystycznej.
na studiach I stopnia (wybierane na drugim roku):
- sztuki użytkowe – realizacja dyplomu artystycznego z zakresu ceramiki, szkła unikatowego lub fotografii,
- sztuki piękne – realizacja dyplomu artystycznego z zakresu malarstwa, rzeźby lub grafiki artystycznej.
na studiach II stopnia:
- sztuki użytkowe z blokiem fakultatywnym menadżer sztuki lub pedagog sztuki
– realizacja dyplomu artystycznego z zakresu ceramiki unikatowej, szkła artystycznego, działań unikatowych, sztuki przedmiotu lub fotografii, - sztuki piękne z blokiem fakultatywnym menadżer sztuki lub pedagog sztuki – realizacja dyplomu artystycznego z zakresu malarstwa, rzeźby i działań przestrzennych, grafiki artystycznej, rysunku, mediów.
Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz w programie studiów:
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – studia stacjonarne I stopnia https://informator.us.edu.pl/programmes/list/all/EP/W6-S1EP19.2.2020/
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – studia stacjonarne II stopnia
https://informator.us.edu.pl/programmes/list/all/EP/W6-S2EP19.2020/
Szczegółowe informacje na temat kryteriów kwalifikacji znajdziesz w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRC), w zakładce dotyczącej rekrutacji lub załączonym dokumencie.
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – studia stacjonarne I stopnia (str.6)
https://us.edu.pl/kandydat/wp-content/uploads/sites/13/Kandydat/Kryteria-2025_2026/zal_do_573_2024_6_WYDZIAL_SZTUKI_I_NAUK_O_EDUKACJI.pdf
edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – studia stacjonarne II stopnia (str.7)
https://us.edu.pl/kandydat/wp-content/uploads/sites/13/Kandydat/Kryteria-2025_2026/zal_do_573_2024_6_WYDZIAL_SZTUKI_I_NAUK_O_EDUKACJI.pdf
→ Na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych otrzymasz solidne wykształcenie nie tylko z zakresu przedmiotów ogólnoplastycznych, ale i ukierunkujesz się na wybraną specjalność: sztuki użytkowe lub piękne. Ponadto na studiach II stopnia wybierzesz blok przedmiotów fakultatywnych z zakresu menadżera sztuki lub pedagoga-edukatora. Możesz zostać nie tylko edukatorem lub menadżerem sztuki, ale i samodzielnym twórcą w wybranej dziedzinie sztuk plastycznych.
→ Naszą kadrę tworzą uznani w kraju i za jego granicami artyści plastycy. U nas możesz brać udział w międzynarodowych przeglądach i konkursach, których jesteśmy organizatorami.
→ Studenci mają możliwość swobodnego wyboru modułów kształcenia w ramach oferty wydziałowej oraz mogą nawiązywać współpracę naukową z mentorami.
→ Oprócz obowiązkowej triady (rysunek, malarstwo, rzeźba), oferujemy niepowtarzalny wachlarz pracowni artystycznych (szkło artystyczne, ceramika, ekslibris, komiks, sztuka przedmiotu i wiele innych), który wyróżnia nasz kierunek spośród podobnych w całej Polsce.
→ Jako jedyni posiadamy blok fakultatywny menadżer sztuki, uposażający w kompetencje przydatne m. in. na rynku sztuki.
→ Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji dysponuje bardzo dobrze przygotowaną bazą dydaktyczną ze specjalistycznymi pracowniami, w tym rozbudowanym zapleczem technicznym i aparaturowym, pracowniami ceramiki, szkła artystycznego, struktur wizualnych, projektowania, grafiki warsztatowej, grafiki cyfrowej, multimediów i fotografii, rysunku, malarstwa i rzeźby.
→ Kampus Cieszyn pozwala przekonać się, na czym polega idea miasteczka akademickiego – wszystkie obiekty uczelni znajdują się na jego terenie, niemal na wyciągnięcie ręki. Oprócz sal wykładowych i pracowni, są tutaj zlokalizowane: biblioteka, akademiki, basen, hala gimnastyczna, stołówka, galeria uniwersytecka. Studenci i studentki nie muszą tracić czasu na dojazdy.
→ Atutem są przygraniczne położenie i kompaktowość Cieszyna, w którym wszędzie jest blisko, a wystarczy półgodzinny spacer, żeby z Kampusu Cieszyn dotrzeć do Republiki Czeskiej. Lokalizacja Cieszyn sprzyja też wypadom w góry Beskidy.
pracownia sztuki przedmiotu – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-sztuki-przedmiotu/
pracownie malarstwa – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-malarstwa/
pracownia komiksu – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-komiksu/
pracownie fotografii – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-fotografii/
pracownie projektowania graficznego – https://us.edu.pl/instytut/isp/plakacisci-i-projektowanie-graficzne/
pracownie grafiki – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-grafiki/
pracownia działań unikatowych – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-dzialan-unikatowych/
pracownia ceramiki – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-ceramiki/
pracownia szkła – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-szkla/
pracownie rzeźby – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-rzezby/
pracownia eksilibrisu – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-exlibrisu/
pracownie rysunku – https://us.edu.pl/instytut/isp/pracownia-rysunku/
Praktyki zawodowe są realizowane w różnorodnych instytucjach kulturalnych i edukacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest artysta plastyk. Już pracujesz? Część praktyk możesz zaliczyć na podstawie wykonywanej pracy edukatora lub menadżera sztuki. Miejsce praktyk wybierasz sam lub przy współpracy z prowadzącymi.
Historie absolwentów:
→ studia stacjonarne I stopnia
zapewniają wszechstronne wykształcenie projektanta i artysty-humanisty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy, i przygotowują do:
- działalności plastyka, projektanta oraz edukatora sztuki,
- podjęcia szkolnej i pozaszkolnej działalności edukacyjnej, pracy w galeriach, muzeach, instytucjach kultury,
- prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu – artysty w ramach sztuk użytkowych,
- samodzielnego prowadzenia pracowni sztuk użytkowych (ceramika, szkło artystyczne – witraż, tkanina, grafika użytkowa),
- pracy w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym,
→ studia stacjonarne II stopnia
zapewniają wszechstronne wykształcenie projektanta oraz artysty-humanisty zdolnego do podejmowania wyzwań współczesnego rynku pracy oraz przygotowują do podjęcia studiów III stopnia (doktorat) w ramach sztuki. Dają kwalifikacje do:
- wykonywania zawodu nauczyciela plastyki (pełne kwalifikacje nauczycielskie),
- wykonywania zawodu menadżera sztuki,
- podjęcia samodzielnej działalności edukacyjnej, pracy w galeriach, muzeach, instytucjach kultury,
- prowadzenia działalności twórczej, uprawiania tzw. wolnego zawodu artysty – projektanta w ramach sztuk użytkowych,
- samodzielnego prowadzenia pracowni sztuk użytkowych (ceramika, szkło artystyczne – witraż, tkanina, sztuka przedmiotu, grafika użytkowa),
- pracy w firmach o profilu artystycznym i rękodzielniczym.
Zajęcia są prowadzone w Cieszynie, na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Instytut Sztuk Plastycznych mieści się w budynku C, gdzie znajduje się m.in. większość pracowni artystycznych.
Zajęcia o charakterze sportowym czy lektoraty są prowadzone w specjalistycznych pracowniach i salach w sąsiednich budynkach, stanowiących integralną część Kampusu Cieszyn.
Mapa Kampusu Cieszyn: https://us.edu.pl/wydzial/wsne/wp-content/uploads/sites/20/Nieprzypisane/Mapa-kampusu-w-Cieszynie.pdf
Instytut Sztuk Plastycznych
ul. J.U. Niemcewicza 2
43-400 Cieszyn
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ
ul. Bielska 62
43-400 Cieszyn
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
tel. 33 854 61 16, diana.wiszniewska@us.edu.pl
Informacje dotyczące opłat związanych ze studiami znajdziesz na stronie UŚ.
https://us.edu.pl/kandydat/rekrutacja-na-studia-krok-po-kroku/oplaty-zwiazane-ze-studiami/