Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Grafika

studia stacjonarne, jednolite magisterskie

na Wydziale UŚ w Cieszynie

Studia na kierunku grafika gwarantują pełne wykształcenie artysty-grafika projektanta zdolnego do podejmowania działalności twórczej w zakresie grafiki projektowej, grafiki artystycznej i fotografii.

Program kształcenia obejmuje gruntowne przygotowanie ogólnoplastyczne, możliwości zdobycia wiedzy i doświadczenia w dziedzinie profesjonalnej realizacji grafiki zarówno w technikach tradycyjnych, jak i komputerowych wraz z podbudową teoretyczną. Studia kształcą i rozwijają samodzielność myślenia twórczego, kształtują postawy kreatywne wobec sztuki, zapewniają rzetelną i wszechstronną znajomość problematyki sztuk graficznych z jej specyfikacją warsztatową i technologiczną.

Student / studentka zdobywa wiedzę, umiejętności i kompetencje niezbędne dla dyscypliny sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Absolwenci to świadomi, samodzielni artyści oraz wykwalifikowani projektanci, wykształceni praktycznie i teoretycznie.

O kierunku O kierunku

Kierunek grafika jest realizowany w formie studiów stacjonarnych, jednolitych magisterskich. Studia mają profil ogólnoakademicki i trwają dziesięć semestrów.

Na I roku student / studentka zdobywa przygotowanie w zakresie podstaw grafiki projektowej, warsztatowej, liternictwa i typografii, struktur wizualnych i kompozycji, technik i technologii animacji obrazu, obsługi komputerowych programów graficznych. Równolegle prowadzone jest kształcenie ogólnoplastyczne w pracowniach: malarstwa, rysunku i rzeźby.

W kolejnych latach osoby studiujące nabywają praktycznych umiejętności w ramach wybranej specjalności, poszerzają także wiedzę teoretyczną w zakresie historii i teorii sztuki, historii grafiki, filozofii, socjologii sztuki, sztuki nowoczesnej i najnowszej, wybranych zagadnień z kultury współczesnej, krytyki artystycznej oraz wiedzy o formie i wyobraźni plastycznej.

Specjalności Specjalności

Na III roku student / studentka wybiera jedną z dwóch specjalności:

→ grafika projektowa

Studenci poznają możliwości oraz wagę współczesnego projektowania graficznego rozumianego jako narzędzie komunikacyjne, zarówno dla mediów związanych z drukiem, jak i dla Internetu, czy urządzeń mobilnych. Umiejętność tworzenia czytelnych komunikatów graficznych, oparta o doświadczenia warsztatowe i wiedzę za zakresu percepcji wizualnej, łączenie doświadczeń różnych dyscyplin, np. nauk humanistycznych, społecznych, historii sztuki, historii projektowania, daje studentom możliwość odnalezienia się we współczesnym świecie rozumianym szerzej niż tylko rynek pracy. Równolegle kształcenie obejmuje wybrane zagadnienia grafiki warsztatowej.

Absolwent / absolwentka:

  • jest przygotowany(a) do funkcjonowania jako niezależny projektant,
  • potrafi pracować w zespole,
  • potrafi zaprojektować różne komunikaty graficzne (znaki graficzne, plakaty, publikacje drukowane i elektroniczne, elementy graficzne opakowań), przygotować projekty do druku lub publikowania w sieci,
  • posiada wiedzę obejmującą podstawy historii sztuki, historii projektowania, zna konteksty komunikacji na poziomie wiedzy o kulturze wizualnej, interpretuje tekst przekładając go na język graficzny, ma świadomość synergii tekstu i obrazu,
  • jest przygotowany(a) do podjęcia studiów III stopnia.

→ grafika artystyczna

Studenci poznają możliwości grafiki klasycznej, poszerzone o zajęcia z zakresu grafiki eksperymentalnej oraz cyfrowego warsztatu graficznego. Równolegle kształcenie obejmuje wybrane zagadnienia projektowania graficznego, daje możliwość pełnego poznania warsztatu artysty grafika w różnorodnych aspektach technologicznych i ideowych, wzbogaconego o doświadczenia grafiki użytkowej.

Absolwent / absolwentka:

  • jest przygotowany(a) do funkcjonowania jako niezależny twórca, grafik użytkowy,
  • potrafi pracować w zespole,
  • umiejętnie tworzy w znanych technikach graficznych – nowoczesnych i eksperymentalnych, ale też rozumie wagę połączenia umiejętności warsztatowych z wiedzą o kulturze, znajomością historii sztuki, grafiki,
  • potrafi łączyć klasyczne założenia estetyczne w kontekście kompozycji, barw, umiejętności dobierania technicznych narzędzi (papier, farby, łączenie technik graficznych w tym najnowszych) dla uzyskania pożądanych efektów ze świadomością ciągle zmieniających się tendencji w sztuce i kulturze wizualnej,
  • jest przygotowany(a) do podjęcia studiów III stopnia.
Karta kierunku – program studiów Karta kierunku – program studiów

Szczegółowe informacje o przedmiotach, etapach oraz specyfice kierunku znajdziesz w programie studiów:

https://informator.us.edu.pl/programmes/list/all/GR/W6-SMGR19.2.2019/

Kryteria kwalifikacji Kryteria kwalifikacji

Szczegółowe informacje na temat kryteriów kwalifikacji znajdziesz w Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRC), w zakładce dotyczącej rekrutacji lub załączonym dokumencie.

grafika –  studia stacjonarne, jednolite magisterskie (str. 7-8)
https://us.edu.pl/kandydat/wp-content/uploads/sites/13/Kandydat/Kryteria-2025_2026/zal_do_573_2024_6_WYDZIAL_SZTUKI_I_NAUK_O_EDUKACJI.pdf

Dlaczego warto u nas studiować? Dlaczego warto u nas studiować?

 Na kierunku grafika zdobędziesz solidne wykształcenie w zakresie grafiki projektowej i artystycznej, co zapewniają takie przedmioty jak: rysunek, malarstwo, rzeźba, fotografia, grafika cyfrowa, techniki informatyczne, typografia, itd.

 Naszą kadrę tworzą uznani w kraju i za granicą artyści plastycy i projektanci graficy. U nas możesz brać udział w międzynarodowych przeglądach i konkursach, których jesteśmy organizatorami.

 Nasz kampus wyposażony jest w akademiki, przychodnię, basen, halę sportową, klub studencki i bibliotekę – wszystko w jednym miejscu, już się nie zgubisz.

Co nas wyróżnia? Co nas wyróżnia?

 Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji dysponuje bardzo dobrze przygotowaną bazą dydaktyczną ze specjalistycznymi pracowniami, w tym rozbudowanym zapleczem technicznym i aparaturowym, pracowniami ceramiki, szkła artystycznego, struktur wizualnych, projektowania, grafiki warsztatowej, grafiki cyfrowej, multimediów i fotografii, rysunku, malarstwa i rzeźby.

→ Kampus Cieszyn pozwala przekonać się, na czym polega idea miasteczka akademickiego wszystkie obiekty uczelni znajdują się na jego terenie, niemal na wyciągnięcie ręki. Oprócz sal wykładowych i pracowni, są tutaj zlokalizowane: biblioteka, akademiki, basen, hala gimnastyczna, stołówka, galeria uniwersytecka. Studenci i studentki nie muszą tracić czasu na dojazdy.

→ Atutem są przygraniczne położenie i kompaktowość Cieszyna, w którym wszędzie jest blisko, a wystarczy półgodzinny spacer, żeby z Kampusu Cieszyn dotrzeć do Republiki Czeskiej. Lokalizacja Cieszyn sprzyja też wypadom w góry Beskidy.

Gdzie i czego będziesz się uczyć? Gdzie i czego będziesz się uczyć?

Podstawą programu jest bogaty wachlarz przedmiotów praktycznych. Oprócz modułów związanych z grafiką warsztatową, cyfrową, projektową i eksperymentalną, nie zabraknie także zajęć ogólnoplastycznych, m. in. rysunku, malarstwa, rzeźby, fotografii, bo każde doświadczenie daje szansę bycia lepszym projektantem i artystą. Studenci zdobywają również praktyczne umiejętności w zakresie technik animacji obrazu i dźwięku z wykorzystaniem programów komputerowych 3D.

Studia umożliwiają też poszerzenie wiedzy z zakresu historii i teorii sztuki, historii grafiki, filozofii, socjologii sztuki, sztuki nowoczesnej i najnowszej, wybranych zagadnień z kultury współczesnej, krytyki artystycznej, uwarunkowań prawnych, marketingu sztuki.

Praktyki i staże Praktyki i staże

Celem praktyki zawodowej jest:

  • poszerzanie wiedzy i umiejętności praktycznych związanych z kreatywnym zastosowaniem sztuk plastycznych w działalności zawodowej,
  • kształtowanie umiejętności niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej,
  • przygotowanie studenta do samodzielności i odpowiedzialności za powierzone mu zadania; stworzenie dogodnych warunków do aktywacji zawodowej studenta na rynku pracy.

Praktyki zawodowe są realizowane, m.in. w firmach z branży kreatywnej, agencjach i studiach projektowych i reklamowych, wydawnictwach, drukarniach, instytucjach kultury i ośrodkach edukacji.

Gdzie są prowadzone zajęcia? Gdzie są prowadzone zajęcia?

Zajęcia są prowadzone w Cieszynie, na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Instytut Sztuk Plastycznych mieści się w budynku C, gdzie znajduje się m.in. większość pracowni artystycznych.

Zajęcia o charakterze sportowym czy lektoraty są prowadzone w specjalistycznych pracowniach i salach w sąsiednich budynkach, stanowiących integralną część Kampusu Cieszyn.

Mapa Kampusu Cieszyn: https://us.edu.pl/wydzial/wsne/wp-content/uploads/sites/20/Nieprzypisane/Mapa-kampusu-w-Cieszynie.pdf

Instytut Sztuk Plastycznych
ul. J.U. Niemcewicza 2
43-400 Cieszyn

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ
ul. Bielska 62
43-400 Cieszyn

Co robią nasi absolwenci? Co robią nasi absolwenci?

Działają wszędzie tam, gdzie kreatywność ma znaczenie. Rozwijają się jako artyści, projektanci, współpracują z agencjami reklamowymi, wydawnictwami, drukarniami, instytucjami kultury czy centrami edukacji. Tworzą własne marki, czy projekty.

Historie absolwentów

https://www.youtube.com/watch?v=Vwdn7Amjw7E

https://www.youtube.com/watch?v=jerPdpMOQQs

Skontaktuj się z nami Skontaktuj się z nami

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji
ul. Bielska 62, 43-400 Cieszyn
tel. 33 854 61 16, diana.wiszniewska@us.edu.pl

Opłaty Opłaty

Informacje dotyczące opłat związanych ze studiami znajdziesz na stronie UŚ.

https://us.edu.pl/kandydat/rekrutacja-na-studia-krok-po-kroku/oplaty-zwiazane-ze-studiami/

return to top