Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
kandydat
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dostałeś się na studia i złożyłeś wymagane dokumenty na wydziale? Gratulujemy!

Właśnie dołączyłeś do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego!
Od tej pory większość spraw będziesz załatwiał, kontaktując się z dziekanatem wydziału.
Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla nowych studentów, które ułatwią ci pierwsze kroki na naszej uczelni.

Dziekanat wydziału

Zanim zostałeś przyjęty w poczet studentów UŚ, punkt informacyjny dla kandydatów i system IRK były Twoimi głównymi źródłami informacji. Po przyjęciu na studia i złożeniu dokumentów na wydziale opiekę nad tobą przejmuje dziekanat wydziału.

Jeżeli szukasz informacji na temat:

  • programów studiów,
  • harmonogramów zajęć,
  • terminów zjazdów,
  • opłaty za legitymację lub studia,
  • odbioru legitymacji
  • inauguracji roku akademickiego na wydziale,
  • przydziału do grup,
  • terminów rejestracji w systemie USOSweb,

odwiedź stronę wydziału, na której powinny być podane ważne komunikaty dla studentów I roku, lub skontaktuj się ze swoim dziekanatem wydziału. Wykaz wydziałów oraz kontakty do dziekanatów dostępne są na stronie https://us.edu.pl/kandydat/punkty-informacyjne-dla-kandydatow/

USOSweb – wirtualny dziekanat USOSweb – wirtualny dziekanat

W momencie wprowadzenia w dziekanacie danych studenta do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS) tworzone jest indywidualne konto studenta w serwisie Centralny Serwer Uwierzytelnienia (CAS).
Za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania będziesz mógł się logować w serwisie USOSweb:
Centralny System Uwierzytelniania – logowanie https://logowanie.us.edu.pl/cas/login

W serwisie USOSweb nie będziesz mógł się zalogować zaraz po złożeniu dokumentów. Dziekanat powinien wprowadzić twoje dane w jak najkrótszym czasie (zazwyczaj jest to do 7 dni od dostarczenia dokumentów), jednak czasami, z różnych przyczyn, dane te są wprowadzane w terminie późniejszym. O dokładne terminy możliwości logowania i rejestracji zapytaj w swoim dziekanacie, np. przy okazji składaniu dokumentów.
Pamiętaj, że w serwisie USOSweb możesz sprawdzić swoje oceny, numer konta bankowego do opłaty za legitymację, a także uzyskać informację o przyznanych stypendiach czy miejscu w akademiku. Serwis daje też możliwość rejestrowania się na zajęcia, a pracownikom pozwala sprawdzić stan swoich grup zajęciowych, wystawić oceny na zaliczenie lub oceny cząstkowe z kolokwiów.
Kontakt w przypadku problemów z serwisem USOSweb: https://ab.us.edu.pl/unit?id=605702

 

UL – rejestracja na lektoraty oraz inne zajęcia UL – rejestracja na lektoraty oraz inne zajęcia

Do serwisu UL będziesz mógł się logować, jak w przypadku USOSweb, za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania.
Serwis UL służy do rejestracji na zajęcia lektoratowe, zajęcia z wychowania fizycznego, a także wszelkiego rodzaju konwersatoria, wykłady monograficzne, seminaria i proseminaria.
W rejestracjach obowiązuje jedna zasada:, „ KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY”, dlatego nie zapomnij zaglądać do serwisów USOSweb i UL.
Zapoznaj się również z informacjami na stronie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu https://cwfis.us.edu.pl/

Język obcy – wymagany poziom biegłości absolwenta

Wybór języka i poziomu lektoratu jest bardzo ważny – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy absolwent studiów pierwszego stopnia jest zobowiązany do wykazania się znajomością języka obcego na poziomie B2, zaś absolwent studiów jednolitych magisterskich –  na poziomie B2+.

Studium Praktycznej Nauki Języków umożliwia studentom osiągnięcie wymaganej biegłości językowej poprzez uczestnictwo zajęciach lektoratowych. Studenci mogą również skorzystać z dodatkowej oferty kursów dokształcających SPNJO.

Student wykazuje osiągniętą biegłość językową poprzez zdanie egzaminu kończącego lektorat na odpowiednim poziomie lub przedłożenie stosownego certyfikatu biegłości językowej.

Zapraszamy do wykonania testów poziomujących i odpowiedniego wyboru lektoratu. Szczegóły na stronie:https://us.edu.pl/kolegium/spnjo

Koniecznie zapoznaj się z informacją o rejestracji na lektoraty podaną na stronie http://spnjo.us.edu.pl/?q=node/585 .

Legitymacja studencka Legitymacja studencka

Wszyscy studenci przyjęci na I rok studiów prowadzonych w Uniwersytecie Śląskim (stacjonarnych i niestacjonarnych) otrzymają ELS – – Elektroniczną Legitymację Studencką.
Kandydaci podejmujący studia na dwóch kierunkach wnoszą opłatę za jedną legitymację.
Numer konta do wpłaty za legitymację oraz wysokość opłaty znajdziesz na stronie: tutaj .
Pamiętaj, że numer konta do wpłaty za legitymację jest inny niż numer konta podany podczas rekrutacji w systemie IRK. W sprawie odbioru legitymacji kontaktuj się ze swoim dziekanatem na wydziale.

Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne Akademiki, stypendia, ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli chcesz zamieszkać w akademiku, złóż odpowiedni wniosek w swoim dziekanacie wydziału (zaraz po rekrutacji, wraz z dokumentami składanymi, by zostać przyjętym na studia). Jeżeli szukasz informacji na temat akademików, ubezpieczenia zdrowotnego, możliwościach uzyskania stypendium oraz dostępnych wzorów druków, koniecznie zajrzyj na stronę https://us.edu.pl/student/nowy-student/nowy-student-pierwsze-kroki/
Bliższe informacje uzyskasz również, kontaktując się z Biurem Studenckich Spraw Socjalnych, tel.: 32 359 13 40, 32 359 20 46, 32 359 19 79, 32 359 16 94 , e-mail: bstud@us.edu.pl

Inauguracja roku akademickiego Inauguracja roku akademickiego

Uroczysta ogólnouczelniana inauguracja roku akademickiego ma charakter symboliczny i stanowi ważne wydarzenie w życiu każdej uczelni. W programie uroczystości przewidziana jest m.in. immatrykulacja zaproszonych studentów I roku, oraz wystąpienia zaproszonych przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów UŚ. Wydarzenie to jest transmitowane online przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie: http://telewizja.us.edu.pl/strona/on-line

Regulamin studiów, tok studiów Regulamin studiów, tok studiów

Jeżeli poszukujesz informacji na temat np. Indywidualnej Organizacji Studiów, urlopów, reaktywacji na studia, przeniesienia koniecznie zapoznaj się z Regulaminem studiów w UŚ. Zajrzyj na stronę https://us.edu.pl/student/studia/tok-studiow-2/ . Znajdziesz na niej przydatne informacje dotyczące rozmaitych spraw w zakresie odbywania studiów na Uniwersytecie Śląskim.

return to top