Dostałeś się na studia i złożyłeś wymagane dokumenty na wydziale? Gratulujemy!
Właśnie dołączyłeś do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego!
Od tej pory większość spraw będziesz załatwiał, kontaktując się z dziekanatem wydziału.
Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla nowych studentów, które ułatwią ci pierwsze kroki na naszej uczelni.
Dziekanat wydziału
Zanim zostałeś przyjęty w poczet studentów UŚ, punkt informacyjny dla kandydatów i system IRK były Twoimi głównymi źródłami informacji. Po przyjęciu na studia i złożeniu dokumentów na wydziale opiekę nad tobą przejmuje dziekanat wydziału.
Jeżeli szukasz informacji na temat:
- programów studiów,
- harmonogramów zajęć,
- terminów zjazdów,
- opłaty za legitymację lub studia,
- odbioru legitymacji
- inauguracji roku akademickiego na wydziale,
- przydziału do grup,
- terminów rejestracji w systemie USOSweb,
odwiedź stronę wydziału, na której powinny być podane ważne komunikaty dla studentów I roku, lub skontaktuj się ze swoim dziekanatem wydziału. Wykaz wydziałów oraz kontakty do dziekanatów dostępne są na stronie https://us.edu.pl/kandydat/punkty-informacyjne-dla-kandydatow/
W momencie wprowadzenia w dziekanacie danych studenta do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów (USOS) tworzone jest indywidualne konto studenta w serwisie Centralny Serwer Uwierzytelnienia (CAS).
Za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania będziesz mógł się logować w serwisie USOSweb:
Centralny System Uwierzytelniania – logowanie https://logowanie.us.edu.pl/cas/login
W serwisie USOSweb nie będziesz mógł się zalogować zaraz po złożeniu dokumentów. Dziekanat powinien wprowadzić twoje dane w jak najkrótszym czasie (zazwyczaj jest to do 7 dni od dostarczenia dokumentów), jednak czasami, z różnych przyczyn, dane te są wprowadzane w terminie późniejszym. O dokładne terminy możliwości logowania i rejestracji zapytaj w swoim dziekanacie, np. przy okazji składaniu dokumentów.
Pamiętaj, że w serwisie USOSweb możesz sprawdzić swoje oceny, numer konta bankowego do opłaty za legitymację, a także uzyskać informację o przyznanych stypendiach czy miejscu w akademiku. Serwis daje też możliwość rejestrowania się na zajęcia, a pracownikom pozwala sprawdzić stan swoich grup zajęciowych, wystawić oceny na zaliczenie lub oceny cząstkowe z kolokwiów.
Kontakt w przypadku problemów z serwisem USOSweb: https://ab.us.edu.pl/unit?id=605702
Do serwisu UL będziesz mógł się logować, jak w przypadku USOSweb, za pomocą Centralnego Serwera Uwierzytelniania.
Serwis UL służy do rejestracji na zajęcia lektoratowe, zajęcia z wychowania fizycznego, a także wszelkiego rodzaju konwersatoria, wykłady monograficzne, seminaria i proseminaria.
W rejestracjach obowiązuje jedna zasada:, „ KTO PIERWSZY, TEN LEPSZY”, dlatego nie zapomnij zaglądać do serwisów USOSweb i UL.
Zapoznaj się również z informacjami na stronie Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu https://cwfis.us.edu.pl/
Język obcy – wymagany poziom biegłości absolwenta
Wybór języka i poziomu lektoratu jest bardzo ważny – zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy absolwent studiów pierwszego stopnia jest zobowiązany do wykazania się znajomością języka obcego na poziomie B2, zaś absolwent studiów jednolitych magisterskich – na poziomie B2+.
Studium Praktycznej Nauki Języków umożliwia studentom osiągnięcie wymaganej biegłości językowej poprzez uczestnictwo zajęciach lektoratowych. Studenci mogą również skorzystać z dodatkowej oferty kursów dokształcających SPNJO.
Student wykazuje osiągniętą biegłość językową poprzez zdanie egzaminu kończącego lektorat na odpowiednim poziomie lub przedłożenie stosownego certyfikatu biegłości językowej.
Zapraszamy do wykonania testów poziomujących i odpowiedniego wyboru lektoratu. Szczegóły na stronie:https://us.edu.pl/kolegium/spnjo
Koniecznie zapoznaj się z informacją o rejestracji na lektoraty podaną na stronie http://spnjo.us.edu.pl/?q=node/585 .
Wszyscy studenci przyjęci na I rok studiów prowadzonych w Uniwersytecie Śląskim (stacjonarnych i niestacjonarnych) otrzymają ELS – – Elektroniczną Legitymację Studencką.
Kandydaci podejmujący studia na dwóch kierunkach wnoszą opłatę za jedną legitymację.
Numer konta do wpłaty za legitymację oraz wysokość opłaty znajdziesz na stronie: tutaj .
Pamiętaj, że numer konta do wpłaty za legitymację jest inny niż numer konta podany podczas rekrutacji w systemie IRK. W sprawie odbioru legitymacji kontaktuj się ze swoim dziekanatem na wydziale.
Jeżeli chcesz zamieszkać w akademiku, złóż odpowiedni wniosek w swoim dziekanacie wydziału (zaraz po rekrutacji, wraz z dokumentami składanymi, by zostać przyjętym na studia). Jeżeli szukasz informacji na temat akademików zajrzyj na stronę https://us.edu.pl/kandydat/akademiki/
Ubezpieczenia zdrowotnego, możliwości uzyskania stypendium oraz dostępnych wzorów druków, koniecznie zajrzyj na stronę https://us.edu.pl/student/wsparcie-i-fundusze/swiadczenia-stypendia-i-zapomoga/
Bliższe informacje uzyskasz również, kontaktując się z Biurem Studenckich Spraw Socjalnych, tel.: 32 359 13 40, 32 359 20 46, 32 359 19 79, 32 359 16 94 , e-mail: bstud@us.edu.pl
Uroczysta ogólnouczelniana inauguracja roku akademickiego ma charakter symboliczny i stanowi ważne wydarzenie w życiu każdej uczelni. W programie uroczystości przewidziana jest m.in. immatrykulacja zaproszonych studentów I roku, oraz wystąpienia zaproszonych przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów UŚ. Wydarzenie to jest transmitowane online przez Telewizję Internetową Uniwersytetu Śląskiego na stronie: http://telewizja.us.edu.pl/strona/on-line
Jeżeli poszukujesz informacji na temat np. Indywidualnej Organizacji Studiów, urlopów, reaktywacji na studia, przeniesienia koniecznie zapoznaj się z Regulaminem studiów w UŚ. Zajrzyj na stronę https://us.edu.pl/student/studia/tok-studiow-2/ . Znajdziesz na niej przydatne informacje dotyczące rozmaitych spraw w zakresie odbywania studiów na Uniwersytecie Śląskim.